Karel51

Je možné s modelem osazeným přijímačem spárovat vysílač, který už mám u jiného modelu? Pokud ano, jak?

Dnes si můžeme koupit všelijaké modely různých aut, tanků, letadel, dronů, jeřábů a kdo ví co ještě. Sám mám pár letadel. A ke každé této hračce dostaneme samozřejmě i vysílač na dálkové ovládání. Ale také se dají koupit i samotné modely osazené přijímačem i se servy a motory bez vysílače. Je možné s takovýmto modelem spárovat vysílač, která už mám u jiného modelu? Jestli ano, jak bych měl postupovat? Jsem v tomto úplný laik.

Odpovědi
Roman71

Spárovat model osazený přijímačem lze. Je potřeba dodržet kmitočtové pásmo a druh modulace.

U modelů na 27MHz je situace svízelná, protože v tomto pásmu jsou RC modelům vyhrazeny pouhé 4 kanály. V pásmu 35MHz AM a 40MHz FM už je situace o dost lepší. Je k dispozici více kanálů a lze výměnou krystalu v přijímači upravit příjem na používaný vysílač. Krystaly pro přijímače jsou označeny RX a vysílače TX včetně čísla kanálu. V modelářských obchodech vám rádi ukážou, jak se krystal v přijímači mění. Přijímačový krystal většinou bývá přístupný, zasunutý v patici, takže ho lze snadno vyměnit. U vysílače už je situace složitější. Nebudete-li si vědět rady, na internetu je spousta zkušených modelářů, kteří rádi poskytnou radu i pomoc. Sám jsem takto začínal také.

Kdybyste přecejen tápal, neváhejte mi napsat soukromou zprávu 😉

Arne1

Když jsi laik tak určitě ne.
Možná by to zvládl odborník – radioelektronik. Nicméně, i pak by záleželo na konstrukci, zda je vůbec do vysílače a přijímače nějaký zásah možný. Navíc, pro ovládání modelů je určeno několik kmitočtových pásem, vysílač konstruovaný pro jedno pásmo nelze upravit na jiné, protože jsou od sebe hodně daleko.

Edison

Krom uvedených pásem jsou i další v 433, 1,2G, 2,4G… Takže pokud o tom nic nevíš, ani se o to nepokoušej. Navštiv nějaký modelářský server, prodjce, kroužek… Tam poradí podle toho, co konkrétně máš. Roman zřejmě mluví o analogových ovládáních, ale dnes jsou i různě kódované, digitální… Možností je mnohem více, než by se mohlo zdát a nalezení řešení vyžaduje poměrně slušnou znalost dostupného systému, jakož i systému na strojích které uživatel vlastně má.