Káč4567

Naši mě vyhodili z domu, co dál ?

Bude mi 19 a naši mě před nedávnem vyhodili z domu. Řekli, že mi už nedají ani korunu a já nemám z čeho platit školu a cestu do školy. Bydlím teď u přítele ale ten za mě všechno platit nebude.Dá se to vyřešit přes sociálku ? Mám ještě další 2 sourozence ale nechci,aby se jich mé řešení nějak dotklo. Děkuji za pomoc.
Doplňuji:
Neshody doma máme.Protože můj otec je alkoholik a matka si taky ráda přihne. A řeknu to tak, mám mentálně postiženou sestru o kterou se starám jen já a máti na ni bere peníze. Naši mi vyčítají jídlo, takže se v podstatě živím sama z peněz z brigád.

Nejlepší odpověď
anonym

Doplním domněnky odpovídajících, vyživovací povinnost rodičů v případě studia trvá až do 26 let. Současně s tím, má rodič, s nímž žiješ ve společné domácnosti nárok na slevu na dani z příjmu a dětské přídavky. Pokud s nimi nesdílíš z jakéhokoliv důvodu společnou domácnost, můžeš o ně zažádat sama, v tom případě ve tvém věku máš nárok v plné výši, což činí po 18. roku 700,– Kč.
A teď to nejdůležitější, co nejdříve zajdi v úředních hodinách na váš MÚ, odbor péče o rodinu, poradí ti co dál a sdělí své možnosti a pravomoce, Zásadní je, aby vůbec věděli, že máš v rodině jakékoliv problémy.
Bez zbytečného odkladu zajdi na spádový Okresní soud, kde jsou povinni ti zdarma poradit jak podat návrh na určení výživného, který nepodléhá žádným soudním poplatkům.
Od 18 let už tě nezastupuje sociálka, ale ty sama jsi právně způsobilá. A ještě jeden významný rozdíl, do 18 lze uplatňovat výživné 3 roky zpátky, kdežto po dovršení zletilosti jenom od data podání, čili nemeškat a jednat. Na nějaké ohledy a stud se vykašli, tys měla dobrou vůli, ale teď ti jde o holou existenci, musíš se naučit starat se sama!
P.S. Pro mosoje a další, trvalé bydliště má dnes z hlediska zákona jen evidenční charakter (přestože policie je pro zjednodušení a z neznalosti zohledňuje), rozhodující je užívací právo a faktický pobyt. Máš tam své věci, trvale jsi se tam zdržovala a přespávala, pokud jsi dočasně odešla, nebylo to z tvé vůle a dokonce jsi měla právo požádat policii ČR o zajištění vstupu do bytu, kdy by sama policie dala podnět k přestupkové komisi pro zanedbání povinné výživy a přestupek proti občanskému soužití.

Další odpovědi
mosoj

V každém případě řešení nebude příjemné.
Pokud chodíte do školy mají rodiče k vám vyživovací povinnost. Bez vzájemné dohody ale zbývá poouze obrátit se na sociálku ať to vyřeší. Totéž je s bydlením, vždyť tam máte trvalé bydliště.
Doplňuji:
S tím bydlením je to ještě horší. Vždyť tam určitě máte trvalé bydliště a to jen tak nejde zrušit.

baghira

Rodiče mají ke svým dětem vyživovací povinnost do té doby, dokud nejsou schopné se samy živit. To říká zákon. Podle mého názoru je to i po dobu studia.
Ano, sociálka je možné řešení. Teoreticky můžeš taky bydlet u přítele a rodiče zažalovat o výživné na sebe. Sice žalovat vlastní rodiče mi přijde šílené, ale vyhodit dceru z domu mi připadá šílené úplně stejně.

slad08

Možná, že si do této otázky nezahrnula vše. Možná máš doma nějaké neshody s rodiči nebo si pořád malé dítě a potřebuješ péči jako třináctiletá.

Možná je to jediné řešení jak se postavit na vlastní nohy a začít samostatně fungovat.
Doplňuji:
Tak to mění situaci.
Asi jako jediný řešení vidím tu sociálku.
Nebo skončit ze školou a začít se živit.

megahit

„Vyživovací povinnost nezaniká dosažením zletilosti, tedy osmnácti let. Pokud dítě i po tomto věku dále studuje, trvá vyživovací povinnost až do konce studia. Je ale třeba, aby se jednalo o studium smysluplné, jímž se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud dítě střídá školy bez toho, aby některou z nich dokončilo, nelze na rodičích spravedlivě požadovat další placení výživného. To je ovšem třeba řešit na základě konkrétních okolností. Vyživovací povinnost naopak může skončit i před osmnáctým rokem věku, pokud dítě ukončí školu a v dalším studiu nepokračuje.“ (tzn. může platit až do ukončení VŠ- v řádném temrínu)

Takže řešit přes sociálku, v případě že máš pocit, že se rodiče špatně starají i o mladší sourozence, tak to můžeš ohlásit na OSPOD-orgán sociálně právní ochrany dětí v místě bydliště.
Trvalé bydliště ti bez důvodu zrušit nemohou.
S kontakty a případně dalšími otázkami ti může poradit některá z linek důvěry v místě bydliště, případně můžeš volat na linku bezpečí zdarma a non-stop (tel: 116 111)

Zdroj: http://www.vy­zivne.cz/vyzi­vovaci-povinnost-rodicu-k-detem

Káč4567

Děkuju vám za odpovědi. No jak to říct,můj otec je alkoholik, takže vždycky letím kvůli němu. Máti si taky ráda přihne ale o bráchu a ségru se starají dobře. Jenom právě nechci, aby jim sociálka bráchu se ségrou odebrala. Tak nevím co mám dělat. :(

mosoj

Vidím to tak, že to bez zásahu sociálky nepůjde. Jinak na to budete doplácet Vy i vaši sourozenci. Tákovéto věci se sami vyřeší jen v pohádkách.
Jedině ještě využít nějakého vlivu příbuzných, pokud jsou toho schopni, ale osobně na nějaké trvalé řešení vidím jen zásah sociálky..

Andělé

Všichni se Ti snaží pomoci,ale Dr.Axl to napsal moc krásně a moudře. Udělej,jak píše,pomůžeš si sobě a naučíš se o sebe postarat.Na sociálce Ti okamžitě pomohou .-) Myslím,že je hodně důležité,abys věděla,že si NESMÍŠ vyčítat,že něco špatného děláš rodičům. Jsi v takové situaci díky nim a musíš se o sebe postarat. Věřím Ti,že to dokážeš a moc Ti přeju,aby vše dobře dopadlo. Hl.se neboj,jsme s Tebou a sociálka Ti pomůže 🙂
HODNĚ ŠTĚSTÍ! 🙂