Krupice

Nahrává tato doba krizí populistům a radikálním stranám? Taky máte obavy?

Uvítal jsem konec éry vládnutí Andreje Babiše, konec působení KSČM v parlamentu, oslabení SPD…ale co teď? Ekonomická krize, migrační krize, válečná krize, stále i zdravotní krize. Já od vlády nečekám zázraky, že vyřeší tyto krize hned, dokonce ani v krátkém horizontu, ale už i v mém okolí zaznívají názory, že tato vláda se nestará, že na lidi kašle. Já od vlády čekám spíše, že mi do života bude kecat co nejméně a pomůže potřebným adresnou politikou. Nečekám zázraky. Ale začínám mít pocit, že nálady jdou ve prospěch ANO či SPD, případně neparlamentních stran, které mají trošku jiný styl politiky. Máte podobné obavy, nebo naopak si též přejete, aby byl u kormidla někdo jiný? Je to „jen“ má bublina?

Odpovědi
Pepa25

Asi každá krize nahrává populistům a radikálům a popularita umírněné vlády klesá. Z populistů mám obavy a nepochybuju, že budou sílit. Jako riziko nebo slabinu současné vlády vidím, že budí doje váhavosti. Babiš byl střelec, viz jeho zasedání vlády kdykoliv a vyhlašování opatření proti covidu pomalu o víkendu. Ale Fialovi a spol. hrozí, že se jim bude čím dál víc vyčítat, že trvá, než se rozhoupou („Babiš a Tomio chtěli snížit spotření daně na bengál už dávno“ ! atd.)

Disraeli

Samozřejmě, že nahrává. Chaos a nestabilita znamenají příležitost. V mnoha ohledech.
Ale nejen jim, klidně i potenciálním diktátorům (bez radikální a totalitní strany), různým fanatikům, extrémistům, demagogům, davovým manipulátorům,…

Samozřejmě je to i příležitsot, aby to někdo využil v dobrý a všeobecný prospěch… ale to je nepravděpodobné. Pokud se bavíme o většině lidí, politicích a fanaticích (a průměrných lidských povahových vlastnotech), tak ti toho využívají jen kvůli moci a tu zase využívají především opět jen ve svůj vlastní prospěch.
Málokdo využije příležitost k tomu, aby situaci zlepšil a pomohl ostatním (byť vyjímky v historii jsou, ale rozhodně nepřevažují). Viz různé i ty oslavované revoluce, změny režimů, dostávání se nějakých jedinců k moci. Jednalo se především o osobní prospěch jedinců a často na úkor ostatních.
„Lidé rádi mění pána, protože věří, že si polepší, a v této víře se chápou zbraní proti svému vládci, ale jsou zklamáni, protože se za čas přesvědčí, že si pohoršili.“ Lidé často doufají ve změnu situace (vlády) k lepšímu, ale velice zřídkakdy se zlepší. Buď je stejná (průměrná) nebo horší. Těžké časy jsou pak příležitostí pro některé jedince, kteří situaci ani tolik nevyužijí, jako spíš rovnou zneužijí. Po všech nebo většině stránkách negativně.
Co se týká voleb, tak se nemění skoro nic. Drtivá většině zůstává při stejném kvůli: průměrnosti a nekompetentnosti osob a hlavně kvůli stejnému systému a jeho omezeních.

_Bůh_

Já žádnou krizi nezažívám, jsem zdravej, uprchlíci mi barák neodnesli, nikdo mě ve válce nezastřelil, ceny jsou v pohodě.
Za mě pohoda 👍

Ametyst

Zákon akce a reakce se nedá okecat. Čím víc eurocentralizace, tím víc národního povědomí. Čím víc autoritativního vládnutí, tím menší důvěra k vládě. Čím více si obyčejní lidé bez vlivu něco přejí, tím menší je snaha vladařů jim to splnit.
Měli bychom vědět, že „radikální strana“ je ta, kterou označí masmedia. Spolehlivým důkazem je to, že masmedia nikdy neoznačí extrémně levicové radikály. Mají takové vidění šejdrem, vychýlené doleva. Tudíž i ten střed se zdá na pravici. P.S. Obavy nemám.

Kryšpín

Šestnáct vlád za 32 let kapitalismu to je solidní průměr, zatím je vláda v rozletu záleží co bude dále předvádět. A to tam byl také expert na neviditelnou ruku trhu a peněz které nepáchnou, křišťálově čistý vůdce, chlap s gulama, chalán co jej řídila dáma rovněž českou rozvědku, specialista na prodej OKD k Ženevskému jezeru a další. Takže tato vláda ekonomická krize, topná krize, krize uprchlíku těžko se to zvládá.

Krupice

Ametyst: O levicových a pravicových radikálech vím své. Jestliže někdo tvrdou rétorikou poštvává proti prchajícím lidem, hovoří o jakýchsi benefitech, nabízí rychlá utopická řešení, která vedou ke krachu a morálnímu úpadku společnosti, je něco špatně. Taky silně kritizuju Piráty, ale nevšiml jsem si, že by nyní poštvávali lidi mezi sebou, museli zvolnit ve své rétorice. Nepřítel mého nepřítele není automaticky můj přítel. Že jsou média více vlevo vím také, ale ve válce jde levice a pravice přeci jen stranou, protože krize spojuje.

Ametyst

Krupice: Dobrá poznámka. Je to ale vláda, která upřednostňuje migranty, a to plošně. Pokud česká rodina čeká 5 let na byt, a byty nejsou- potom přijde Ukrajinka s dětmi a byt je okamžitě, lze takové jednání kritizovat. Politici svými huráakcemi vyrobí sociální napětí a možná nepokoje. Domácí lidé budou naštvaní plným právem. Faktem je to, že každá vláda nenávidí své občany, a ráda je naředí levnou pracovní silou (naivní – ne všichni chtějí pracovat). Vlády si naivně myslí, že migranti budou vděčni a tím že získaly budoucí voliče. Oba předpoklady jsou mimo. Ale doplácí na ně domácí. Politici odshora až po komunální úroveň jsou propojení s byznysem, a byznys na celém světě miluje levnou pracovní sílu. To je to, co dělá domácím ze života mizerii.

Krupice

Kritizovat je legitimní, ale je otázkou, jak by postupovala jiná vláda. Každá finanční podpora je na dluh a roztáčí inflační spirálu, proto platí, že spoléhat se lze nejdál na dosah své vlastní paže. Vláda zajišťuje elementární služby, jejím cílem je co nejrychleji integrovat nově příchozí do společnosti, zda tento typ strategie vyjde, ukáže čas. Jen se mi nelíbí ta optická rétorika proti lidem, kteří utíkají před válkou a hledají úkryt. Krize začala dávno předtím, než započala válka, a to byla u kormidla ještě jiná vláda. Primárně je třeba se zasadit o ukončení konfliktu. Že se na tom budou někteří pakovat je bohužel přirozené, ale princip pomoci je v pořádku, uskromnění by nastalo tak nebo tak. Pokud odhodilo plášť neutrality i Švýcarsko, pak už na politiku všech azimitů nevěřím a to jsem nikdy nebyl antiruský, byť jsem Rusku nikdy moc nevěřil.

Ametyst

Hm, těžko říct, co jiná vláda než tato, která si všechno nechá schvalovat v Bruselu. Jiná vláda by možná aspoň měla větší legitimitu: tento slepenec ministran s podporou voličů kolem 5 % se ani nesnaží předstírat, že pracuje pro české národní zájmy. Jinak pokud zmiňuješ rétoriku proti migraci, ta z médií a z oficiálních vyjádření nejde. Plyne z osobních zkuseností. Všude přece visí modro-žluté vlajky a cokoliv ruské je fuj. Když ale maminka musí vozit dítě do 30 km vzdálené školky, protože ta bližší je plná malých Ukrajinců, je to pro ni nápor na čas, a hlavně peněženku. To není nenávist slepá, ale ze zkušenosti. Kdo pomáhá víc než naše země a Západ? Nikdo. Zase jsme u toho, jak vrchnost pohrdá daňovým poplatníkem a chová se, jako by peníze rostly na stromě. Politici nemají kousat ruku, která je živí.