hapiky

Nadávají si ještě dnes komunisté do soudruhů, nebo už někdejší soudruzi padli?

Vylučuji možnost, že by dostali rozum.

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, zda si někdo nadává „soudruhu“, Toto oslovení se užívalo nejen mezi členy KSČ v letech 1948—89 . Tehdy to bylo i nařízené oslovení ve služebním styku: soudruh učitel; soudruhu předsedo, řediteli; soudružky a soudruzi!;

Význam se jistým zplůsobem zprofanoval.

Soudruh, soudružec (starší tvar) = druh, společník, druh rovného stavu.

Výraz uvádí Kottův Česko-německý slovník z 19. století., ale i Rejzkův Etymologický slovník.

Slovo druh je staročeské = drug. Předpona sou-vyjadřuje jaký vztah sounáležitosti, = spoludruh., kamarád. .
.
V komunistickém a levicovém socialistickém prostředí) oslovení člena členem Později oslovení nejen pro straníka, ale mnohde obecně. .
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-vzalo-slovo-soudruh

Upřesním původ slova kamarád, také je to druh v zaměstnání, přítel.

Slovo se k nám dostalo asi přímo z fr.camarade (do něm jako Kamerad) a to ze šp. camarada, původně ‘skupina vojáků spících a stravujících se společně’. Výraz se u nás objevil už za třicetileté války,

Soudruh byl pro nečleny KSČ jiný druh než druh kamarád.

Další odpovědi
led

„…a soudruzi jeli dál…“ citát z Posledného Mohykána (táto konkrétna kniha v mojej knižnici vyšla v roku 1894, (j.F.Cooper tento príbeh napísal skôr, pre prípadných kritikov)). Určite to nebolo politické oslovenie, ale výraz priateľstva.
Nemýľte sa v pojme oslovenia „soudruh“, to nie je nadávka. Oslovenie súdruh (v poňatí člen strany) sa používa v mnohých politických stranách (nielen ľavicových) vo svete aj dnes. Je to vyslovenie dôvery v rovnaké porozumenie, ideál…
Komunisti, nie je dôvod, prečo by mali zmeniť oslovenie člena svojej strany.
Pre zaujímavosť – kamarát, kamarád pochádza z nemčiny a je to vlastne súdruh, soudruh.

Jiří Bohumil

Proč nadávají? Oslovení soudruhu je součástí ideologie. Tak jako si v některých církvích říkají bratře. A někdejší soudruzi určitě vymírají, jako všichni ostatní, ale jejich řady stále doplňují i mladší ročníky. Podívej se na výsledky KSČM v různých volbách. To že Ty nesouhlasíš s touto ideologií, neznamená že nemá dosti příznivců.
Aby to ale nevyznělo jako jejich obhajoba uvádím.
Nikdy jsem nebyl členem KSČ, ani dnes KSČM, nikdy je nevolím, neboť s touto ideologií rovněž nesouhlasím.
I když, přiznám, že má některé, i dnes, pro mnoho lidí, lákavé ideje. A nejen u nás. A tyto ideje budou ještě dlouho dosti lidí přitahovat.
Ale, bohužel, tato ideologie nerespektuje skutečnou povahu většiny lidí, která není ideální, takže se nakonec rovněž dostanou do vedení pouze prospěcháři a ti i tuto ideologii zneužijí pouze pro svůj prospěch. Ale to je stejné, jako i u jiných stran. Viz současná politická situace.
Takže jde, zřejmě, o utopii, která nemá budoucnost.
V době „totalitní“ jsem se voleb zúčastňoval a KSČ volil (nic jiného se většinou, z existenčních důvodů, nedalo dělat). Teď to máte jednodušší, nic vám nehrozí.
Tak jako možná nezavrhuješ věřící, měl by jsi respektovat i názory jejich i když s nimi nesouhlasíš.
Já taky nezavrhuji věřící, přesto že jsem ateista (a dokonce křtěný).

dubraro

IMHO komunisté mezi sebou toto oslovení stále používají a není to míněno jako nadávka.

led

Otázka znela na komunistov, alebo na súdruhov? Ako tak sledujem príspevky, mám pocit, akoby ste sa od etymológii odkláňali k politológii…

hapiky

Jiří Bohumil: Ono to s tou komunistickou utopií není tak pravda. Jen je paradoxní, že sami komunisté jsou největšími ničiteli ideje komunismu. Oni se totiž jen za komunismus schovávali. Jinak to byli v podstatě nesnášenliví, nekritičtí, podezíraví, pomstychtiví a falešní lháři. Takže místo toho, aby svými skutky správně reprezentovali ideji komunismu, spíše lidi odrazovali. Komunismus není pro naši dobu, ani pro současnou společnost i když byla ve své době myšlena dobře.

Jiří Bohumil

hapiky: no vždyť Ti to říkám, vše se odvíjí od vlastností a povahy člověka. Řekl jsem, že není „ideální“, ale Ty to specifikuješ jednotlivě. Nechtěl jsem přímo říci, že lidi mají mnoho negativních vlastností (že jsou „šmejdi“), takže není možné vytvoření společnosti, vedené lidmi s ideálními kladnými vlastnostmi.
Vždy se do popředí dostanou „dravci“, s většinovými vlastnostmi zápornými (které jsi ty jednotlivě pojmenoval) a kterým jde vždy jenom o vlastní prospěch především. A mohou si klidně říkat komunisté, ale komunistickou ideologii pouze zneužívají pro svůj prospěch.
A z tohoto důvodu považuji fungující komunistickou (a i socialistickou) společnost za utopii. A že by se prosadili ti povahově kladní, není reálné. Nejsou totiž bezcharakterní, jako skupina první a ta je vždy „převálcuje“ a „odrovná“. Toto bylo vidět i po r.89, kdy se do parlamentu dostalo několik velmi kladných osobností, ale brzo „padli“ a znechuceni z politiky odešli.
Komunismus je sice pěkná idea, ale, vzhledem k lidské povaze, nerealizovatelná.

led

Myslíte komunistov, alebo ľudí, ktorí sa za komunistov vydávali? Mimikry sú aj v súčasnosti. Mnohí majú krásne reči a skutek utekl.