plebs

Nabídl některý stát pomoc, když bylo Československo v krizi?

V roce 1938, když Německo, Itálie, Francie a Anglie hodilo ČSR přes palubu v roce 1939 při obsazení Německem, v roce 1948 při machinacích komunistů a v roce 1968 při obsazení vojsky Varšavská smlouvy.
Dohledal jsem pouze odmítnutí a vzdor Rumunska účasti na okupaci v roce 1968.

Nejlepší odpověď
Emefej

Ano. Například krizi v roce 1968 ná pomohla zvládnou vojenská pomoc CCCP a dalších bratrských zemí.

Další odpovědi
Pepa25

Samozřejmě. Samozřejmě záleží, jakou krizi máte na mysli – za 2.sv.v. jsem nebyli zrovna v dobré pozici a v r. 1968 mohly západní země leda požadovat svolání zasedání RB OSN – to proběhlo, SSSR vše vetoval a bylo …
V mírových časech, v krizích vyvolaných přírodní katastrofou (povodně, pořáry) nám především okolní země běžně nejen nabízejí pomoc, ale i reálně pomáhají …

led

V roku 1947 bolo veľké sucho, čo zapríčinilo aj nedostatok obilia a hrozil hlad. Aj keď nám USA ponúkalo pomoc, za prijatie Marshalovho plánu, nakoniec to vyriešili v SSSR. Kedže sucho bolo aj u nich, tak nakúpili obilie v USA a v Kanade a to nám doviezli.
https://www.sme­.sk/c/8040479/ked-dunaj-takmer-vyschol-pozrite-sa-ako-vyzeralo-extremne-sucho-v-roku-1947.html

Prirodzene bola v tom aj politika, ktorá sa prejavila o pár mesiacov neskôr v roku 1948.

aliendrone

Mno, pokud je mi známo, tak pomoc nabízel SSSR (v 1938 – vojenskou proti Německu viz Mnichovská dohoda),dále nabízel a SPLNIL v roce 1947 (viz odpověď Její Excelence velvyslankně PEKLA na Zemi led).
Dále nám vypomáhala Velkoněmecká říše v době války, především zásluhou zastupujícího říšského protektora. Ten u Hitlera prosadil, že v Protektorátu byly VYŠŠÍ příděly, než v samotné Říši. Tenkrát byl provozován přídělový systém, tzv. „na lístky“.

Jinak nám „pomáhala“ např. Británie (krádeží našeho zlata a jeho vydáním do Rajchu), ale KDO by si na to stěžoval. S ohledem na to, jak se zachovali např. k Polákům si ještě můžeme GRATULOVAT! O francouzské „pomoci“ se snad ani nemusím zmiňovat, otevřte si učebnice dějepisu. Ale ty STARŠÍ, ty současné si MNOHO věci z minulosti „nepamatují“! 😁 😁 😁

paul1

Doplnil bych debatu o můj poznatek. V roku 1947 bylo velké sucho a neúrode.
Ze Sov. svazu dovezli obilí, ale bylo bohužel v otevřených vagonech, pršelo po cestě do nich, obilí shnilo a bylo pro použití do lisdské potravy nepoužitelné, dokonce prý ani pro zvířata. Máma mi vyprávěla, že vagony bylo nutné vyložit, tak tam nahnali většinou ženy. Byla tam i moje máma a říkala, že to byl neskutečný smrad, ale musely to vydržet. Pár vagonů, co byly kryté se zachránilo. Dokud žila, tak na to vzpomínala a nadávala, že Československo nevyužilo UNRRU, která pomáhala od skončení války dodávkami potravin do osvobozených území. Ale toto bylo na rozkaz pozastaveno. Já si ještě tyto dodávky pamatuji.
Hlavně na žvýkačky, limonády v prášku, masové a sýrové konzervy. I nějakou obuv a šatstvo jsme dostali.

elkon

V r. 1968 žádní krize nebyla, tu vytvořily až armády, které k nám vpadly. Vše se vyvíjelo slibně, než k nám přišli ti šmejdi. Mocipánům se to nelíbilo, tak je pozvali.

plebs

Je to pravda Elkon soudruzi spolupracovníci Dubčeka z ÚV KSČ napsali zvací dopis, ovšem rok předtím dostal soudruh Dubček od soudruha Brežněva pokyn aby odstranil presidenta Novotného poněvadž Novotný deset let odmítal umístění raket na území ČSR. Odstranění karbaníka Tonyho se povedlo poté začalo blouznění o jiném Ismu, vpád armád a vzápětí zrada soudruhů kteří slibovali lepší Ismus / podpisem umístění raket a vojsk v ČSR / v Moskvě, soudruh Dubček soudruh Černík, soudruh Smrkovský a čtvrtý Kriegel nepodepsal a neskončil na Sibiři ani na věšáku. Zdroj. Trochu v jiné formě odtajněné svazky KGB.