mosoj

Na jakém principu pracuje funkce NoFrost u chladniček a mrazniček ?

Doplňuji:
To bohužel není princip, ale marketing.
Kam mizí ta vlhkost ze vzduchu a potravin ?

Nejlepší odpověď
kropitko

mosoji,hledala jsem to a nenašla to,asi je to tajný..:-)
Doplňuji:
no ještě jsem našla tohle,ale??
Tento systém pracuje na principu odváděného vlhkého vzduchu. Potraviny se zmrazí zchlazeným vzduchem a přebytečná vlhkost se prostě odvede.

http://www.elec­troworld.cz/is-bin/INTERSHOP­.enfinity/WFS/sto­re-electroworldCZ-Site/cs_CZ/-/CZK/El_GetCMSCon­tent-Start?ContentTy­pe=content&Con­tentKey=1216&se­archtext=Wii&ca­tegories=

Další odpovědi
annas

Kombinované chladničky označené jako No Frost nebudete muset nikdy rozmrazovat. Beznámrazový systém funguje na principu nucené cirkulace vzduchu, který zajistí optimální teplotu a vhlkost v celém prostoru chladničky a mrazničky.
Doplňuji:
Lednička funguje na vypařování. Že může vypařování kapaliny snížit její teplotu až pod bod mrazu, si může vyzkoušet každý,kdo sežene trochu éteru. Na sklo kápne kapku vody, na ní dá malé sklíčko a na sklíčko kápne kapku éteru. Pak stačí na kapku intenzivně foukat a sklíčko ke sklu přimrzne. Stejně funguje lednička, kde je celý cyklus uzavřený. Ve výparníku (u starších ledniček krabička nahoře, která nejvíc zamrzá) probíhá obdoba pokusu s éterem, vzduch z výparníku je pak odsávám motorem do kompresoru, kde se stlačí a tím i zahřeje a zkapalní (proč už nesouvisí s vypařováním). Tato horká kapalina se vede přes žebra na zadní straně ledničky (proto jsou horká), kde se ochladí na teplotu okolí. Pak se vede zase do výparníku a tak pořád dokola.
Podle stránky http://www.kry­nicky.cz/martin/U­ceni/Souvislos­ti/02_Fyzika.htm

Zdroj: http://www.vestavba-spotrebice.cz/ves­tavne-elektrospotre­bice/chladnic­ky/strana4

panenka

Beznámrazový systém je založen na nucené cirkulaci vzduchu, čímž se zabezpečuje optimální rozdělení chladu v celém prostoru, snižuje se vnitřní vlhkost a nevzniká námraza. Největší přínos systému No Frost je v rychlosti dosažení optimální teploty v prostorách chladničky a mrazničky po otevření dveří a také v jednoduché údržbě – mrazničku není třeba rozmrazovat.

Zdroj: http://www.whir­lpool.cz/produk­ty/spotrebice/chlad­nicky/no-frost

Jurek

My máme doma koženou sedačku, která je vyráběna v Itálii. Je to značka Natuzzi a jsme maximálně spokojeni.

mosoj

Annas: To co jste popsala je princip chlazení ledničky. Já jsem ale pátral po principu funkce NoFrost. Aby v ledničce nevznikala námraza musí být vzduch vlhkosti zbaven. Jinak by vznikala námraza jak to vidíme u ostatních ledniček a mrazáků.
Nejvíc toho našla „kropítko“ ve svém odkazu. V podstatě to tak musí být. Vzduch obsahující vlhkost se žene přes výměník, který je ochlazován Vámi popsaným principem. Tím že se vzduch ochladí pod rosný bod zkondenzuje vlhkost z toho vzduchu a vzduch je suchý. Tímto vzduchem se pak provádí zchlazení potravin v ledničce. A cyklus se neustále opakuje. Zkondenzovaná voda je odváděna z prostoru výměníku mimo ledničku.

Jsou tam tedy dva neustále se opakující cykly. Ten co ochlazuje výměník který jste popsala a ten co zajišťuje cirkulaci a vysušení chladicího vzduchu.
Právě tou cirkulací chladicího vzduchu a jeho vysoušením se liší chladnička NoFrost od obyčejné.

annas

Děkuji za vysvětlení. Raději se příště nebudu pouštět do odpovědí, které se týkají různých fyzikálních jevů.

mosoj

kropítko: kdyby to šlo dám za snahu 10 započitatelných palců. Máš pravdu . Nikde na netu o tom není ani zmínka. Hledám to již delší dobu. Tak se mohu jen domnívat podle zkušeností z praxe v chemii.

Aby nedocházelo k námraze uvnitř ledničky musí se použivat suchý vzduch. To jest vzduch ze kterého se odstraní vlhkost.
Odstranit vlhkost ze vzduchu jde buďto vysušením ( vzduch se fouká přes látku – silikagel- která vlhkost ze vzduchu odebírá.
Ta látka se potom musí zahřát aby se absorbovaná vlhkost dostala pryč a tak pořád dokola. Toto ale u ledničky nepřichází zřejmě v úvahu.

A tak je tu ještě další možnost a to je odstranění vlhkosti vymražením ( sníží se teplota vzduchu pod rosný bod ) a zkondenzovaná voda se odvede. Většinou se ta voda vede na odpařovací plochu která je na kompresoru ledničky a zde se ta vlhkost teplem odpaří do prostoru v místnosti.
Proto musí být rozvod vzduchu v ledničce (mrazáku) realizován ventilátorem.
V praxi to vypadá potom takto, cirkulující vzduch z ledničky se žene přes výměník který je mimo chladicí prostor. Zde se vzduch ochlazuje a zbavuje vlhkosti. Tento ochlazený a vlhkosti zbavený vzduch se vede
do chladicího prostoru kde se chladí potraviny a uvolňuje vlhkost z potravin. vzduch se zase nasává zpět do výměníku a tak stále dokola.

Podobně funguje klimatizace v automobilu.

Toto je moje interpretace. Nevím proč je ten pricip zatajován. Možná proto aby se mohli v marketingu používat šesté smysly a magické zásuvky !!

Jsem zvědavý jestli se někomu podaří najít odkaz Který moji hypotézu potvrdí.

kropitko

no já to totiž hledala už od rána,taky mě to zajímalo,když už na to přišla řeč. Proto u toho pc občas skejsnu,protože chci něčemu přijít na kloub. Jinak dík.