Kepler

Máte ještě doma něco z bakelitu?

Před chvílí byla o tom v TV zmínka, prý se to zase vrací do módy a sběratelé se po tom můžou utlouct. Mylně tam uvedli, že to byl první plast. Nikoliv, jde o křehký termoset, ale je to první „umělá hmota“. Typickým výrobkem byly takové ty černohnědé kliky na dveřích, nebo staré telefony.

https://pixaba­y.com/cs/tele­fon-star%C3%BD-1955-2476595/

Nejlepší odpověď
Lamalam

V garáži vypínač typu „Tahem zapni, stiskem vypni.“

Další odpovědi
autacek

Ano, kliku i sluchátko 🙂

anonym

Myslím, že skoro každý doma něco má. Ještě nedávno se z toho dělaly objímky žárovek, kryty zásuvek atd. Teď zrovna si peču v remosce kuře a koncovka zásuvky, která se strká do remosky je z nějakého porcelánu obalená bakelitem

nyjono

Rozdvojku.
Tedy spíš roztrojku 🙂.
A nevím, jestli i přes svůj věk není kvalitnější, než ty dnešnį rychlovky z chine, kde ani někdy zástrčka nedrží.

zjentek

Já mám ten telefon z obrázku ;)

marci1

Z oxybenzylet­hylenglykolan­hydridu mám meoskop. 🙂

ivzez

Sluchátko od telefonu z obrázku.
Škoda, že nemám i ten telefon, líbí se mi.

Klaproth

Třífázový jistič k cirkulárce.

Jako Vůbec

Sluneční brýle po dědečkovi.
V dnešní době by se řeklo,že jsou to „wayfererky“

Kajoch

Organizér na tužky,pastelky,gu­mu,sponky atd.

orestez

Na bakelitové přepínače zásuvky 230 V pro externí použití nedám dopustit. Bakelitové dveřní kliky mě nevadí.

Kulpix

několik různých vypínačů (tahemzapů), nástěnné vypínače a zásuvky v garáži, u babičky jsou bakelitové kliky, a spooooouuuustu dalších věcí ze starší doby … ;-D

marci1

Nevím proč mi to -u- při odeslání odskakuje. 🙂

Kepler

I když jsem chemik, na ten název jsem jen vypleštil očiska:-)) Ale jo, může být. Já jen vím, že bakelit je fenolformaldehydová pryskyřice.
Jako děcko jsem měl taky takovou promítačku obrázkových pohádek ve veselé černé barvě.

Kepler

Já třeba nemám doma z bakelitu vůbec nic. Mezi ty sběratelské kusy patří třeba vysavače Standard, rádia nebo žehličky.