Kelt

Na jakém principu je založeno měření rychlosti ve městě?

Podél hlavní cesty je na sloupu elektrického osvětlení cedule, která měří rychlost přijíždějících aut. Na sloupu je nějaký vysílač záření, to se odráží od daného vozidla a vedle na tabuli je uvedena rychlost. Snad to funguje na Dopplerově principu. Ale, z jaké vzdálenosti to začíná měřit? Když jede více aut, které auto je měřeno? Jsou nějaké podmínky pro měřený objekt? Například rychlost nebo šířka. Když jsem šel po cestě, přístroj mne ignoroval. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Podle mého odhadu radar změří a zobrazí rychlost maximálně na vzdálenost do 100 m. Ano, jde o dopplerovský radar, logicky zjistí nejdříve první auto v koloně. Jako cyklistu mě radar vždy spolehlivě zachytil, chodec se asi pohybuje pomaleji, než je rozpoznávací schopnost radaru. Pak ještě existuje úsekové měření rychlosti, ale to je na jiném principu.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Ani jako cyklistu tě to nemusí zaregistrovat. Mám osobně vyzkoušeno na několika radarech v blízkosti, že to reaguje – ukazuje 30km/hod. a více.
Takže pokud jedeš na kole pomaleji než 30, nereaguje to. Chodec asi jen tak neujde rychlostí nad 30km/hod.

Dochy

Doplerovský radar, pravděpodobně vyhodnotí nejsilnější odraz, což obvykle bude nejbližší auto v řadě, ale nemusí to tak být vždy (třeba velorex a za ním autobus 😉. Také „přehlédne“ vozidlo které je příliš blízko, protože paprsek projde nad vozidlem. Zpravidla nerozlišuje zda se vozidlo přibližuje či vzdaluje – je nutné správné zaměření. U jednoho radaru jsem zkoušel zda dokáže změřit i chodce/běžce… na chvilku mně zaregistroval. Určitě jsem neběžel 30 😉 Nepamatuju se kolik to bylo, ale atlet nejsem.

Kepler

Raibek: asi to tak bude. Mně to zachytilo na kole při jízdě z kopce, vždycky jsem měl víc než 30.