Weroniq

na čem závisí způsob louhování čaje?

některé čaje se mají zalívat vroucí vodou, některé jen mírně pod bodem varu, některé by se měly louhovat v zakryté nádobě a i doba louhování je u každého čaje jiná
proč to tak je? a je to nějaký prohřešek, když hrníček nezakryji nebo si tam nechám sáček po celou dobu až do vypití?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to o tom co chceme z čajů vylouhovat. Všeobecně čaje obsahují i jiné nežádoucí látky, které třeba i jenom sensoricky a chuťově ovlivňují kvalitu čaje.
Zásadně špatně je nechat v čaji sáček až do konzumace. To se vám vylouhuje i ta šňůrka na které to visí !!

Jenom solidní výrobce ví jak dlouho čaj vylouhovat. Všeobecně platí že čím déle tím více látek se do čaje dostává. Většinou je to nežádoucí!!
S teplotou nalévané vody bych si hlavu nedělal. Stejně nikdy nebude mít teplotu varu neboť naléváním vychladne. Pozor se musí dávat tam, kde se dává sypaný čaj a voda se potom začne ohřívat do bodu varu. Vařit by se neměla.

Tím že čaj nepřikrejete pokličkou připravujete se o senzorický požitek , aromatické látky vytěkají.

Další odpovědi
hanny 2

Zkus se mrknout na tyto odpovědi – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-dlouho-se-ma-louhovat-caj-z-pytliku

Amie

Já bych řekla že to záeží na tom kdo ho pije. Já osobně zalévám vařicí vodou a sáček nechávám do konce a jsem naprosto spokojená i u černých čajů, které by pak měli být o dost silnější. Což zřejmě také jsou a mají výraznější chuť. Takže jak vylouhovaný čaj budeš mít záleží na teplotě, délce a množství. Ani to nezakrývám. Ale dost lidí to vyndavá v průměru za pět minut a divý se, že si to tam chci nechat.

Takže ti řeknu toto – pij jak jsi zvyklá a jakti vyhovuje a abys byla spokojená. V tomhle dle mého názoru je to jedno a není špatné a ni to ani to druhé.