Zanyn

Myslíte, že v dnešní křesťanské Evropě se u nás křsťanství a počet věřících zlepšil než za oné totality?

Uvádějte váš pohled na otázku.

Odpovědi
elkon

A proč by se to mělo „zlepšovat“? Není žádný důvod. My jsme z větší části ateistická země.

Filip84

Křesťanská Evropa“ je Tvá domněnka, já se naopak domnívám, že Evropa přežila křesťanství navzdory.

Tou „onou totalitou“ míníš co? Protektorát u nás? Nebo Estado Español 1936 – 1975, teda España franquista? Nebo Socialistickou federativní republiku Jugoslávie & Druže Tito mi ti se kunemo? Nebo Großdeutsche reich? My nemáme Estados Unidos de Europa, jako.

Pokud míníš ČSR 1948 – 1959 & ČSSR 1960 – 1989, tak to je jenom Tvůj názor, Tvůj úhel pohledu, že to byly totalitní státy.

No a co jako čekáš? Institucionali­sované náboženství je po smrti, to je jedna věc. Jako jistě, ono bude nějak koexistovat, jo, ve farnosti umře babka, a v kostele je přes tejden polovička lidí. Ti „osobní křesťané“, s „osobním spasitelem“, co pořád zvedaj ruce vzhůru, tak tím, že to je takový, svým způsobem, „punk“, no tak to evangelikálství asi naprosto přesně odpovídá 🤪 mentalitě dnešních lidí, no tak část lidí tradičním církvím odčerpá, Ale jinak? Proč by mělo růst?

Jo, jasně, ČSSR byl integrální stát, se státním náboženstvím marxismus-leninismus, svatými Marxem, Engelsem, Leninem a Gottwaldem, no tak samozřejmě, že konkurenční Marka se pod ním dobře neměla, a že ten – jistý – sociální tlak na to, že kdo chodí do kostela je „zavilý reakcionář“ (nebo alespoň divný, jo, zase nikdo soudruhům v míru konat státem povolenou nábožnou činnost nezakazoval) způsobil, po tzv. revoluci, vzdorokřesťanství.

Ano, ale to bylo, jo, dřív bylo všecko, máslo bylo, mléko bylo, v Estado Libre y Soberano de Nuevo León bylo víc amenitů, a v Moskvě viděli i maso a výstava je putovní. Jo, dřív jo, ale ten „wow effect“, něco jako „za Husáka jsme nemohli, teď můžeme, tak prosím pěkně!“, to už je taky, pomalu, třicet roků pryč.

Jo, to měla, třeba, Československá církev pomalu větší wow, než když jí, jako nacionálně socialistickou církev nacionálního státu Československá republika, pod heslem „pryč od Říma a pryč od Vídně“, založili. Dneska mají víc farářek, než věřících, pomalu.

V posledním sčítání vyplnilo otázku o náboženském vyznání 69.9% osob, a z těch, co odpověděli, se za jakkoli věřící považovalo 18.7% osob, naopak, 68.3% osob výslovně uvedlo, že jsou „bez náboženské víry“.

Podle krajů je to takto:

  1. Zlínský kraj, 39% věřících obecně, 18.22% římských katholíků,
  2. Kraj Vysočina, 30% věřících obecně, 13.60% římských katholíků,
  3. Jihomoravský kraj, 30% věřících obecně, 12.41% římských katholíků,
  4. Moravskoslezský kraj, 27% věřících obecně, 9.34% římských katholíků,
  5. Olomoucký kraj, 25% věřících obecně, 9.38% římských katholíků,
  6. Jihočeský kraj, 22% věřících obecně, 7.02% římských katholíků,
  7. obec Hlavní město Praha, 22% věřících obecně, 4.22% římských katholíků,
  8. Pardubický kraj, 20% věřících obecně, 6.11% římských katholíků,
  9. Středočeský kraj, 18% věřících obecně, 3.45% římských katholíků,
  10. Královéhradecký kraj, 17% věřících obecně, 4.27% římských katholíků,
  11. Plzeňský kraj, 16% věřících obecně, 3.92% římských katholíků,
  12. Liberecký kraj, 14% věřících obecně, 2.40% římských katholíků,
  13. Karlovarský kraj, 14% věřících obecně, 2.32% katholíků a
  14. Ústecká lidově demokratická republika, 11% věřících obecně, 1.67% římských katholíků.

To, že se někdo deklaruje jako věřící, neznamená, že se hlásí k (jakékoli) institucionali­sované církvi, či náboženské skupině, naopak, podle těch údajů, co lidé uvedli, se vůbec k nějaké institucionali­sované náboženské skupině hlásí tak cca 1/2 těch věřících. Počet křesťanů mimo římský katholický svět je marginální, takže, když si k počtu katholíků přidáš, v průměru, 0.5%, máš zhruba počet křesťanů v populaci České republiky, tj. cca mezi 2 – 19%, podle krajů.

V průměru tak, u nás, není křesťan ani 1 z 10. Věru „křesťanská Evropa“, věru tak! 🤦‍♀️👌😂😂😂

No a srovnej si tu klesající tendenci, zatímco v roce 1991 bylo nějak věřících cca 4,500,000 obyvatel, dnes je to cca 1,400,000 obyvatel.

O čem se chceš bavit? Není o čem se bavit. Jo, můžeš věřit, to si klidně dělej, protože vědět je těžší, než věřit. Ale fakta jsou fakta, a z fakt povstávají skutečnosti, z víry leda tak zmatek.

https://www.czso­.cz/csu/scita­ni2021/nabozen­ska-vira
https://www.get­semany.cz/node/3940

Zanyn

…v roce 1991 bylo nějak věřících cca 4,500,000 obyvatel, dnes je to cca 1,400,000 obyvatel.
..,.fakta jsou fakta, a z fakt povstávají skutečnosti, z víry leda tak zmatek.
Teda o tohle mi právě šlo. Vpodstatě že i oné „bezvěrecké minulosti " byly kostely plné, aktivě věřících bylo daleko víc (do jaké míry skutečné víry toť otázka), veřejné akce a průvody (na poutě a t.d. ) pravidelné. A dnes – nic z toho – situaci každý jistě zná.
A ono "přežití Evropy“ – vždy je potřebné znát onen úhel pohledu. Stejně jako v oné životní úrovni, spokojenosti a t.d. Např. znám spoustu lidí, co vidí onu vysokou úroveň v USA ale žít by tam nechtěli.