Tomas006

Myslíte že teorie mnohovesmíru je pravdivá a reálná?

Nejlepší odpověď
anonym

v této chvíli jde o velmi vzdálené teorie. Matematici doslova utekli experimentálně ověřitelné fyzice a konstruují teorie, které podobně jako matematika sama mají perfektní vnitřní konzistenci a nástroji matematiky je nelze vyvrátit. Je ale dost možné že jediný fyzikální experiment by je vyvrátit snadno mohl, bohužel fyzika v tomto značně zaostává, nejsme prostě tak daleko abychom generovaly umělé černé díry a experimentálně ověřovali multiverse teorii. Slavné experimenty na úrovni subatomárních částic a kvantové fyziky otevírají mnohem víc otázek než kolik jich vysvětlují, jsme ve svém poznání tak daleko a přitom víme, že nevíme prakticky nic a to co víme je nejspíš hodně nepřesné nebo úplně špatně. To nám však nijak nebrání, dosavadních znalostí využít tam kde platí, tady na Zemi kde díky nim přežíváme a prosperujeme. To je účel lidského mozku, jeho účel není pochopit vesmír, tím méně čeho je náš vesmír součástí vlastně stěží bude kdy schopen pochopit už jen fungování mozku jako takového. Je sice pravda, že už vytváříme uměle simulované synapse neuronových sítí které v počítačích řeší triviální úkony ale ty se svým rozsahem neblíží lidskému mozku ani tak vzdáleně jak malá je proti vesmíru naše planeta. Zdá se že kamkoliv pohlédneme, ať už do mikrokosmu, makrokosmu, do fyziky či biologie, narážíme prakticky na nekonečnou složitost kterou umíme pochopit jen ve velmi omezené míře.

Tím v podstatě odpovídám na položenou otázku, je velmi nepravděpodobné, že prakticky jakákoliv naše stávající teorie je zcela správná tím méně pak tak málo ověřená teorie jakou jsou multiverse či teorie strun. Platí jen to, že v této chvíli prostě lepší vysvětlení neznáme.

Další odpovědi
Drap

Zda pravdivá, netuším , nelze to prokázat. Reálná teoreticky ano.

mosoj

Je několik teorií o vesmíru. Matematicky lze dokázat pouze velký třesk. Jaký vesmír tímto vznikl, ale zatím dokázat nelze. Vždy se narazí na lidskou malost a neznalost.

Kepler

Možná ano, možná ne. Nemá cenu přemýšlet nad něčím, čemu nerozumíme. Je to jako chtít po mravenci, který spadl do superpočítače. aby vysvětlil jeho princip.