Myslíte, že sv. Korona je ochránkyní epidemií, jen díky svému jménu? Věříte tomuto tvrzení?

Zdroj obrázku: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svat%C3%AD_Vik­tor_a_Korona#/me­dia/Soubor:San­ta_Corona.jpg

Nejlepší odpověď
annas

Svatá Korona, patronka proti epidemii, před několika dny oslavila svůj svátek, tedy 14. května. ji připomíná liturgický kalendář.

Svatá Korona patřila až do nedávna mezi opomíjené, takřka zapomenuté světice. Věřícím a duchovním se v tento čas připomněla svým jménem, které je překvapivě shodné se skupinou RNA virů, způsobujících světovou pandemiii. Zvláštní nádech celé situaci dodává také fakt, že svatá Korona byla uctívána jako patronka před epidemiemi.

Mnoho informací se nám o svaté Koroně nezachovalo. Víme, že se jednalo o římskou občanku v některé z provincií na dnešním Blízkém východě (pravděpodobně v Damašku), která se podle doložených údajů v útlém mládí provdala za římského vojáka Viktora ze Sieny. Oba byli členy křesťanské komunity a ani během pronásledování křesťanů za císaře Antonia Pia nebo Diokleciána se nechtěli vzdát své víry

Čekal ji krutý osud.

Právě díky své zvláštní smrti byla Korona nejprve uctívána jako patronka dřevorubců. Kdy a jak se stala patronkou boje proti nákazám, není jasné.

Z Blízkého východu se legenda dostala do Itálie (cca v 6. století) a také ostatky obou manželů spočívají na italské půdě, na pobřeží Jaderského moře nedaleko města Ancona.

V roce 997 přinesl císař Otto III. její relikvie do Cách a ve 14. století je císař Karel IV. nechal umístit do chrámu sv. Víta v Praze."
atd.

https://www.ku­dyznudy.cz/ak­tuality/dnes-slavi-svatek-patronka-proti-epidemii-svata-ko?fbclid=IwAR0Or­kpLntkGTJHPLJTFXXg9LKmyH­4w7OfememNiTJr_6hmji0xRb­o7jQGk

Spíš bych řekla, že toho kdo se obrací k této patronce, posiluje modlitba, Jde o jakousi meditaci, která uklidňuje. Důležitá je také víra v to, že modlitba pomůže.

Naděje přece umírá poslední. Lidé rádi věí tomu, co si přejí, ať je to cokoliv.

Další odpovědi
Kepler

Na první pohled to vypadá neuvěřitelně, ale je to tak, že slovo korona (corona), bylo známo dříve, než koronavirus – význam koruna, korona Slunce, podoba koronaviru korunu skutečně připomíná, proto byl zvolen tento název. Ale jinak je to jako mylné tvrzení, že člověk pochází z opice (mají jen společného předka). Jméno svaté Korony, jako ochránkyně před epidemiemi je dost zvláštní shoda. Ale epidemie nezpůsobovaly jen viry.

marci1

Je to snad i možné. 🙂

„ Ekumenický svatý lexikon “ mimo jiné dává svaté Coroně patronku proti epidemii. Tam se říká, že je …

„… patronka Castelfidarda a Osima; hledač pokladů a řezník; proti epidemii a bouřím, pro vytrvalost ve víře; ve věcech peněz loterie; diecéze Belluno – Feltre.“

Které zdroje jsou v konečném důsledku odpovědné za to, že svatá Corona byla uvedena do hry jako patronka proti epidemii, je pouze jedním aspektem – v průběhu církevních dějin svatí opakovaně „upravovali“ své patronáty.
(strojový překlad)

https://de.cat­holicnewsagen­cy.com/story/ist-die-heilige-corona-wirklich-die-patronin-gegen-seuchen-5989

paul1

Nevěděl jsem o existenci této svaté, díky za info.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.