annas

Myslíte, že stále platí starozákonní/no­vozákonní slova? „Kdo se povyšuje, bude ponížen. Kdo se ponižuje, bude povýšen?“

1. Je opravdu

  1. „ponížení to nejhorší, čeho se může člověk od člověka dočkat? Ponížení, ač nejsem soudce ani moralista, pokládám téměř za rovnocené vraždě.“- Arnošt Lustig
  2. „povaha nadutých a špatných lidí taková, že v dobách dobrých jsou zpupní, ve zlých pak ponížení a pokorní?“ — Niccolo Machiavelli

2. Funguje bumerang?

  1. "Nad nikým se nepovyšuj, ale ani se před nikým neponižuj. Vždy se chovej k lidem tak, jak nejlépe umíš. Všechno se ti vrátí zpátky.

https://kazdy­denscitatem.cz/ci­taty-o-zivote/nad-nikym-se-nepovysuj-ale-ani-se-pred-nikym/

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/kniha-bible-studium-bible-1209805/

Nejlepší odpověď
Anikitos

Ta starozákonní ne, ale všechna ostatní ano; jeno k: a) myslím, že horší než ponížení je zrada — to je to nejhorší, co může člověk člověku udělat.

Další odpovědi
Drap

Bohužel, i když by to mělo platit, tak myslím, že v poslední době to už tak zcela neplatí. Naše společnost se podivným způsobem zbavuje zvyklostí a i mnoha generacemi uznávané hodnoty se převrací a z toho plynou volná pravidla uznávané morálky. Hodnoty se nám převrací a místo cti, morálky a slušnosti se dostávají do popředí známosti, podvody, a peníze.
Vše uvedené v bodě 1 a 2 samozřejmě by platit mělo, ale nemusí to být vždy nutně pravda, Osobně se snažím chovat se tak, jak de uvedeno v bodě 2a

Kepler

Považuji ona biblická slova spíše za zbožná přání. V dnešní době jsme si už zvykli, že jsme neustále ponižováni těmi povýšenými. Kde je nějaká spravedlnost od těch, co vládnou? Zastání se nedohledáš. Někdy to zafunguje: při průšvihu povýšených zpravidla následuje potrestání nevinných. To už věděl i K.H. Borovský: „Nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe, pán uklouzne a sedlák si za něj nohu zláme“.

Roman71

Ano, i tato slova stále platí, i když se to mnohým nezdá. Zejména fakt, že když se mluví mezi nevěřícími o pokoře, málokdo ví, co pravá pokora (v biblickém pojetí) skutečně znamená. Chce to číst a rozjímat, nemyslet si o sobě více, než je potřeba, pokorně uznat, že jsem jen nedokonalý člověk a že potřebuji Učitele, který mne školí a provází životem skrze Písmo.

led

Kiež by to tak bolo, ale prax je iná.

isteron

Božie mlyny melú pomaly, ale isto.

EKSOT123

Když jdeš nahoru, nezapomeň zdravit lidi, které potkáváš, mohl bys ty samé potkávat až poletíš dolů. Charlie Chaplin

Věřím, že spravedlnost se vyplní do všech detailů, ale bez milosrdenství by to nikdo nepřežil. Ale tady dávám laik Keplerovi.

annas

Komu dáte bod, je vaše rozhodnutí.