Kepler

Myslíte, že někdy v dohledné době auta na baterky převládnou nad klasickými spalovacími motory?

Zatím: vyjdou několikrát dráž pořizovací cenou i náklady na novou baterii, ekologie je sporná, dlouhá doba nabíjení… Proč ten blbý a podporovaný nápad vůbec vznikl?

Nejlepší odpověď
orwell

Jestli to bude v dohledné době, těžko říct. Věřím ale, že k tomu jednou dojde. Elektromotor je méně náročný na výrobu i údržbu, má podstatně vyšší účinnost, výhodné charakteristiky a další přednosti. Až (tedy jestli vůbec) se podaří vyřešit problém s „pytlováním“ elektrické energie, bude možné o tom vážně uvažovat. Soudobé akumulátory to zatím neumožňují. Poměr KWh/kg je nevýhodný, o jejich ceně a ekologickém zatížení nemluvě. Co se týká elektromobilů, musíme si uvědomit, že na počátku každé technické revoluce jsou ceny výrobků – novinek vysoké a ne každý si je může dovolit. Vzpomeňme na první stolní počítače, mobilní telefony, atd.
Nakonec zásoby ropy přece jen nejsou nevyčerpatelné a jednou lidstvu stejně nic jiného nezbyde. Vyrábět elektrolýzou vodík a krmit jím spalovací motory mně připadá jako řešení oklikou, ale po přechodnou dobu je i toto možné. Je to samozřejmě jenom můj názor. Čert ví, jak se bude dál technika vyvíjet a jestli vůbec nebude mít lidstvo za pár let úplně jiné starosti.

Další odpovědi
Drap

Podle ne ne. Je to nereálný nesmysl. Je to jen bublina a někteří jedinci se slušně napakují.

zjentek

Pokud tímto směrem zaměří svůj fokus velcí hráči, je prakticky rozhodnuto.

Raději sporné ekologické dopady, než 100% záporné.

hapiky

Dokud bude nafty dostatek, půjde to pozvolna. Kdyby se vymyslelo něco převratného, šejkové (hlavně) by okrouhly. Už aby to přišlo!

Gus_Fring

V nejbližších 15 letech elektromobily nebodou vládnout.
Přesně, jak píšeš. Ty ceny jsou daleko vyšší a proč by si měl normální člověk, který se o ekologii zajímá kupovat takovéto auto.
Jenže ekologicky je na tom rozhodně výrazně lépe. Sice je zde stále možnost aut třeba na vodík, což by bylo lepší, ale výrobci se k tomu nemají. Nejen Tesla si uvědomila, co elektromobily znamenají. Vždyť i Hyundai a Škoda a určitě mnoho víc značek má minimálně 1 elektromobil.

nyjono

V dohledné době simyslím, že nepřevládnou.
Pro tebou uvedené důvody 🙂

Edison

Definuj „dohlednou dobu“.

Němci k tomu spějou velmi rychle. Seveřani od tý vize naopak ustupují. Naproti tomu dnes holanďani dnes svchválili omezení max rychlostí na 100 km/h prej kvůli emisím. Tak nevím. Prostě… mno… však víš, co bych na to řekl sprostýho.

Dochy

Těžko říct. Pořizovací cena: Jako cena za módní novinku. Před pár lety tu prolétl nějaký článek, že snad německá pošta má mít k dispozici nějaký elektrovůz za zlomek ceny běžného elektromobilu.
Co se praktičnosti týče: elektromobil může mít smysl pro lidi co ho potřebují pro každodenní dojíždění ve městě. Dále může mít smysl v oblastech, kde není třeba tak často topení. Nevím zda se dělají elektromobily s nezávislým topením 😉
Pro naše podmínky bych věřil spíše hybridům – vyladěný klasický motor pro určitou zátěž a elektromotor který by vyrovnával jak kladné tak záporné odchylky v požadavcích na výkon vozu…

Pepa25

Nepřevládnou, ale budou tvořit významný podíl: třeba elektrické lokomotivy také nejezdí všude 😉
Není to blbý nápad, naopak poměrně efektivní řešení problému se zoufalou (ne)účinností spalovacího motoru a jeho ještě horší neekologičností, kdy emise výfukových plynů (jejich objem) hlavně v aglomeracích již přímo ohrožují zdraví lidí.

anonym

Ano, řekl bych že ta době je už dnes docela dobře dohledná 🙂 Auta určitě budou jezdit na elektřinu, to je nevyhnutelná nutnost, … jiná otázka ale je zda to bude elektřina z baterií, z počátku jistě ano ale časem se objeví lepší řešení (třeba nějaká forma vyspělejšího trakčního vedení alespoň na dálnicích), nebo ten stokrát omílaný vodík, pořád je to elektrické auto a ty nad spalováky rozhodně převládnou. Ale zda bude tato energie pro elektromotory pocházet z baterií i za 100 let, to už bych si spíš tipnul že ne, to totiž efektivní není a určitě časem přijdeme na lepší formy uchování a distribuce dostatečného množství energie než jsou dnešní baterie.

Baterie ale určitě budou vládnout elektromobilům v první fázi a tedy té aktuálně probíhající fázi jejich adaptace. Jistě to tak ale nebude navždy protože tu bude tlak cenu dále snižovat a baterie je jednoznačně nejdražší součást elektromobilu.