annas

Myslíte, že nejen v současnosti je důležité řídit se latinským příslovím přeloženým jako „Věř, ale komu věříš, měř“?

Ráno 22/3 jsem se na ČT 1 chvíli dívala na film Zdeňka Podskalského „Bílá paní“ s ústředním heslem – Fide, sed cui fidas, vide, z latiny přeloženým: Věř, ale komu věříš, měř! Šlo o kouzelnou formuli vyvolávající bílou paní z obrazu Perchty z Borštejna.

Latinský originál, překládá se různě, ale uvedla jsem ten z filmu.
ttps://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/fi­de-sed-cui-fidas-vide

Nešíří se i v souslosti s koronavirem různé tzv. zaručené, byť zavádějící informace?

Nejlepší odpověď
Drap

Nejen v současnosti, ale vyplácí se to téměř vždy.

Další odpovědi
Kepler

Mně se víc líbí podobné české: „Důvěřuj, ale prověřuj“. V každém případě se to občas vyplácí, zvláště v dnešní době.

aliendrone

No jo, neverending story – kontroly a prověrky, všeho, všude, zase a ZNOVA. Bez toho to v životě NEJDE. Blbý na tom je, že s během let toho přibývá, kdysi své obstojně spolehlivé paměťi už ZDALEKA nevěřím tolik, jako před lety. A život mne naučil, že není dobré věřit ani vlastním smyslům. Dokonce i ten vlastní úsudek je čas od času potřeba nechat prověřit. :(
A to jen co se týká mně osobně, u ostatních je to standardní procedura. Takže za mne ANO, JE TO POTŘEBA! Ono nejen v souvislosti s Covidem se šíří „zaručené“ informace, nejvíce v médiích. Jejich nebezpečnost je v tom, že jsou mnohem propracovanější (a tedy lépe uvěřitelné), než obyčejné „drby“. ;) :D :D

autacek

„Kde to člověk nejmíň čeká, vyskočí z příkopu zajíc.“ – italské přísloví