Avatar uživatele
annas

Myslíte, že nejen v současnosti je důležité řídit se latinským příslovím přeloženým jako „Věř, ale komu věříš, měř“?

Ráno 22/3 jsem se na ČT 1 chvíli dívala na film Zdeňka Podskalského „Bílá paní“ s ústředním heslem – Fide, sed cui fidas, vide, z latiny přeloženým: Věř, ale komu věříš, měř! Šlo o kouzelnou formuli vyvolávající bílou paní z obrazu Perchty z Borštejna.

Latinský originál, překládá se různě, ale uvedla jsem ten z filmu.
ttps://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/fi­de-sed-cui-fidas-vide


Nešíří se i v souslosti s koronavirem různé tzv. zaručené, byť zavádějící informace?

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, Kepler, dust8, independent, aliendrone před 1495 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Nejen v současnosti, ale vyplácí se to téměř vždy.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Mně se víc líbí podobné české: „Důvěřuj, ale prověřuj“. V každém případě se to občas vyplácí, zvláště v dnešní době.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

No jo, neverending story – kontroly a prověrky, všeho, všude, zase a ZNOVA. Bez toho to v životě NEJDE. Blbý na tom je, že s během let toho přibývá, kdysi své obstojně spolehlivé paměťi už ZDALEKA nevěřím tolik, jako před lety. A život mne naučil, že není dobré věřit ani vlastním smyslům. Dokonce i ten vlastní úsudek je čas od času potřeba nechat prověřit. :(
A to jen co se týká mně osobně, u ostatních je to standardní procedura. Takže za mne ANO, JE TO POTŘEBA! Ono nejen v souvislosti s Covidem se šíří „zaručené“ informace, nejvíce v médiích. Jejich nebezpečnost je v tom, že jsou mnohem propracovanější (a tedy lépe uvěřitelné), než obyčejné „drby“. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
autacek

„Kde to člověk nejmíň čeká, vyskočí z příkopu zajíc.“ – italské přísloví

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek