EKSOT123

Myslíte, že ještě může existovat Ráj a jak by to mohlo být s objevením se a zmizením vody při potopě?

Snad u mne nevadí, že sem dávám něco tak exotického s možností se víc ponořit do světa totálních fantazií (nebo už slyším ty alternativní názvy 🙂
Kdysi jsem dělal s jedním adventistou. Sice to byl Holanďan, takže komunikace nebyla úplně snadná, ale trochu jsem pochopil o jejich přístupu k bibli. Nemyslím, že je rozumný a únosný, přesto nabízí zajímavé úhly pohledu na věc. Chtěl jsem po něm, aby mi řekl něco o tom, jak to mohlo být s potopou: odkud se náhle vzalo tolik vody a kam potom zmizela. Prý ji mohla např. přinést kometa. Také to mohlo být spojeno s posuny litosférických desek, které mohly jednak způsobit obrovské vypařování vody a jednak se potom voda opět mohla vsáknout trhlinami do zemského nitra. Nevím, jak by to obstálo před vědci, ale jakožto laik to nemůžu hned vyloučit. Vodní komety existují a také víme, že v zemském nitru je vody obrovské množství. Prý může být srovnatelné i s množstvím vody v oceánech.
S tím Rájem jsem to zase kdysi pochytil od vizionářky A. K. Emerichové. Prý Ráj dosud existuje. A dokonce v něm žijí i lidé – Henoch s Eliášem. Mají se v daný čas ještě vrátit sem a něco dokončit. Podle mě to není úplně nemožné. Jestli chceme věřit v existenci nebe, proč by nebylo možné i toto? Nejspíš by to nemohlo být v našem kosmu nebo v nám známých dimenzích. Protože fyzikální a biologické zákonitosti tohoto vesmíru rajský život neumožňují. Také je zřejmé, že pád Adama a Evy se musel odehrát mimo svázanost s naším vesmírným časem, v jiné dimenzi. Protože smrt a utrpení v přírodě přišly jako důsledek jejich neposlušnosti. A je téměř jisté, že trpící zvířata zde existovala daleko dříve než první lidé. Mimochodem, u té Emerichové (napsala větší množství spisů popisujících hlavně Kristovu éru, ale i doby dřívější a současné. Něco jsem tenkrát četl, ale už si to moc nepamatuji) je slušná kumulace věcí, o kterých pochybuji, že by je mohla se svým vzděláním znát. Např. ten Henoch s Eliášem. Pokud by to někdo z lidí mohl být, tak asi pouze tito dva. Také Janovo zjevení (apokalypsa) by mohlo působení takovýchto dvou výjimečných proroků v budoucnu naznačovat. Nebo rozebírá zatmění slunce při Kristově ukřižování. Prý by přirozenými pochody nemohl Měsíc zakrýt Slunce, protože v době těch židovských svátků byl Měsíc na opačné straně od Země než Slunce. Tento problém bývá sice poslední dobou občas zmiňován, ale v době Emerichové to zřejmě nikdo netušil…

Odpovědi
elkon

Bláboly.

Filip84

Elkon Ti to shrnul, tak jako po dělnicku, po sousedsku, non multa – sed multum, myslím, velice pregnantně: bláboly. Já se Ti pokusím vyložit, proč jsem také přesvědčen že to, cos napsal, jsou bláboly, ale vezmu to, tak jako jenom o kousek – víš co, z gruntu.

  1. Bybel není kniha, jak když si koupíš Jiráskovo Temno, nebo třeba Pohlavní choroby od doc. Šmoka. Ne, ne, není to kniha. Je to soubor knih. Různého stáří, různého původu. U drtivé většiny z nich je authenticita minimálně sporná a autor nejistý. Jestliže mám být otevřený a říct to tak jako úplně na rovinu, bez obalu, a jak nám zobák narostl, tak Ti to řeknu tak, že jsou to naprosto stejné pohádky, jako když si přečteš Orel a ovečka, Ohněm, vodou a olověnými trubkami, či Kostěj nesmrtelný. Já jsem ročník osmdesát čtyři, takže jsem ještě vyrostl na sovětských a východoněmeckých pohádkách. A tak, když jsem, jako malý, šel lesem (a docela dlouho mne to drželo!), tak protože u nás pořád jsou, a když jsem byl malý, tak jich bylo ještě víc, dřevěnice, v rozličném stavu – v některých se normálně bydlí, některé jsou vypiplané chaty, no a jiné polorozpadlé, ale i rozpadlé, ruiny, tak jsem pořád čekal, že jednou bude, kolem té dřevěnice, plot z kostí, na krovu takový ten trám, a na něm lebka, u dveří bude stát hmoždíř s koštětem, a z té chaloupky vyleze baba Jaga. Ty, což o to, bab Jaga jsem, jako fakan, viděl docela dost – bába měla kamarádky, různé „tetky“, některé ještě pamatovaly císaře pána a byly very creepy, nicméně subsumovatelná pod definici a představu baby Jagy nebyla ani jedna. Jo, některé byly i větší čarodějnice, ale jinak. A když jsem, potom, v životě poznal ty skutečné a opravdové „baby Jagy“, ne z nějaké knížky, tak mi ty báchorky, kterými jsem byl jako malý krmen, byly absolutně k ničemu. Což nechápej tak, že se stěžuju, nestěžuju. Byl jsem dítě, ty pohádky byly 👌👍 na rozvíjení mé fantasijní složky, ale k ničemu jinému moc dobré nebyly. Pokud k pohádkám takto přistupuješ, že to jsou pohádky, žádný problém, já mám taky rád pohádky. Ale, sorry, nepřemýšlím nad tím, jestli někde „daleko od Moskvy, teda toho hlavného mesta Sovietského Zväzu, tam to bolo“, nežije náhodou baba Jaga, nebo jestli když popluju po Leně dopluju do vodního carství. Vím, že nežije, a že nedopluju! 🙈😅
  2. Zejména v U. S. jsou rozličné protestantské skupiny, které skutečně a opravdu věří tomu, že svět byl stvořen nějakou „boží činnou sílou“ za přesně 6 × 24 hodin, v našem pojetí slova smyslu, že svět je skutečně starý 5783 let, respektive že byl stvořen, za těch 6 × 24 hodin v roce 3760 před křesťanským letopočtem (nebo tak něco a podobně, ne všichni používají kalendář Israelitů, ano, oni se neshodnou ani na tom, že ve dne je světlo, a v noci tma, prosím pěkně!), že kostry dinosaurů nastrkal pod zem Satan, aby nás zkoušel, a v podobné pakoniny. Nepřekvapuje mne to, věř, že mne to nechává ledově klidným dotud, dokud to nebudou chtít uznat jako „jedinou pravdu“, oni lidé na krisi víry, která je nevyhnutelným důsledkem našeho poznání, reagují rozličně, a toto je jeden ze způsobů. Všecky ty církve vychází z eschatologického hnutí, s adventijního protestantského hnutí, které se objevilo právě v U. S. v prvé polovici 19. století, no a na ně – jako jakási „evoluce“ adventijního hnutí – navazují rozličné ty konfesse evangelikální. Adventisté sedmého dne patří k těm starším konfessím, které vznikly v rámci toho eschatologického hnutí, a krom adventistů patří k těm starším ještě Církev Ježíše Krista svatých posledních dnů, tj. Mormoni, no a k těm středním svědkové jehovovi, třeba. Pokud se chceš bavit na té basis, že budeš z Thory, které ale nerozumíš, protože a) neumíš hebrejsky a za b) jsi nečetl Talmud, ústní Thoru, chtít něco podrobit vědeckému zkoumání, tak si musíš najít jiného „sparring partnera“, a obávám se, že se budeš muset obrátit mezi členy těchto skupin, že tady ho nenajdeš. Na Thoře nic vědeckého není, a kdybys si dal tu péči, a třeba Ausgerechnet ty věci o potopě světa, a tak podobně, si přeložil z hebrejštiny, a kdybys si dal ještě větší péči, a k těm hlavám Thory jsi si našel, co o nich píše Talmud, tak bys – prostě a jednoduše – zjistil, že meleš z cesty. Úplně a komplexně. Ale já Ti to nechci brát, jo, proboha, nechci se Ti hrabat ve snech! 🙈😅
  3. Křesťanství nemá na Tanach, ne tak Thoru, žádný „copyright“, vůbec, jo, vůbec na ní nemá ani nárok! Je to normální zlodějna, která se dnes zove kulturní krádeží. Tomu taky odpovídá křesťanský přístup k Thoře i to, co z ní vyvozují. Úplně 🤪, naprosto a komplexně. Judaismus (včetně karaitského, a včetně noachidů) nemá s křesťanstvím společného vůbec nic. Pokud se neokleštíš od křesťanského pohledu na Thoru, tak je dokonale bezpředmětné se o ní vůbec bavit, prostě na kulhavém oslu Velkou pardubickou taky nevyhraješ.
  4. Samozřejmě, na světě je to tak zařízeno, že „kdo hledá, najde“. Když si vytvoříš premisu, apriorismus, který si „vtlučeš do palice“ jako factum, dříve či později najdeš – protože hledáš – někoho, kdo Tě v něm utvrdí. A je dokonale nepodstatné, že i více lidí kolem Tebe, třeba, nebude v tom, co Ty považuješ za utvrzení svých faktů, vidět to, co vidíš Ty. Dokonale nepodstatné! 😅
  5. Víš, co je zajímavé, když se zmiňuješ o nějakém ráji? Že ani Thora, ba ani celý Tanach, a ani Novum Testamentum, se o něm nikde nezmiňují. Nikde, ani jednou! Všecky ty naše představy jsou, veskrze, dílem středověké katechese, no a středověký clerus nebyl nějak vzdělaný, tedy ten řadový, jo řádový to byla jiná věc, ale ten, většinou, poněkud neadministroval farnost, to až Sněm Tridentský zavádí povinné seminarium pro duchovní. Do toho populus byl úplně 🤓, takže v té středověké katechesi se mísí středověké pojetí světa (metafysika, theorie boží pravdy, jako podtheorie pravdy autority, dualita tělesnosti a duchovnosti etc. etc. etc.) s lidovými mythy a bájemi. No a to nějak přetrvalo, v tom lidovém náboženství, prakticky až dodnes. Jestliže existenci bohů nemohu vyloučit a priori, poněvadž vyloučil-li bych existenci bohů a priori, stal by se z mého filosofického postulátu, jež je jinak důsledkem naprosto racionální úvahy skeptika, apriorismus, takže bych byl, vlastně, „věřícím“ atheistou, tak existenci nějakého ráje, či pekla opravdu mohu vyloučit s jistotou hraničící s objektivní materiální pravdou. Proč? Protože oproti většině lidí, kteří dlí v kartesiánském myšlení a pohlíží na svět technokraticky a technicky, mne zajímají společenské mechanismy, psychologie (část filosofie, že), sociologie (také část filosofie, že), a tak docela reálně vím, jak člověk funguje. Jsou tři základní motory: sexuální pud, agresivita a strach. A přes ten strach se lidé ovládají, po tisíce let. Proč? Protože to funguje a oni se nechají. I když ten jejich strach je zcela irracionální, to na věci nic nemění. No a tohle zapadá do konceptu: „tady máš víru, svině!, a opovaž se jí poškodit!“ „Ale já jsem tu víru poškodil, spáchal jsem, pase kozy, na Mařeně skutek!“ „Nepoškodil, svině, tady se vyzpovídáš, Ego te absolvo, in nomine Patris, et Filii, et Spiriti Sancti. Amen!, pomodlíš se 100× otčenáš a 50× zdrávas Maria, dáš do královské pokladny 50 guldenů a církvi svaté 100 guldenů a nepoškodil!“ A je jedno, jestli je to křesťanství, Islám, nebo cokoli jiného, nebo podobného. Tohle musíš, tohle smíš, tohle nesmíš, a když to nebudeš dělat, půjdeš tam kde je pláč a skřípění zubů. A když to bude dělat, půjdeš do věčného burdeláku (musulmanské nebe, že?).
  6. Když jsem se bavil s křesťany, s kterými ten diskurs měl nějakou odbornou úroveň, tak jsem všem položil jednoduchou otázku: proč křesťanství? Proč Bybel? Vždyť je tolik jiných knih, věr, rozličných náboženství, starších? Proč by, jestliže připustím tu premisu, že opravdu existuje nějaký bůh v trojici jediný, si měl vybrat „zatuchlou a smradlavou“ Evropu? Proč ne Křováky, třeba, nebo Sentinelce? Jedinou racionální odpověď jsem dostal od katholíků: křesťanství je náboženství živého evangelia, nikoli knihy, je předáváno skrze osobní svědectví – apoštolové křtili první biskupy, ti kněze, ti populus, jo, a tak to funguje dva tisíce let. Proč ne, má to ratio. 🤷‍♀️ Nesouhlasím s tím, je to dětinské, snadno zneužitelné, ale má to ratio. Od žádného protestanta, bez ohledu na konfessi, jsem na to racionální odpověď nedostal. Ta otázka je triviální: jestliže se v evangeliích praví, že Kristus Král zdělává – na té a na té – skále Církev, kterou brány pekelné nezmohou, tak ta Církev tady musí být, od toho Krista do dneška, a jestliže není, byť by to bylo i jen na hodinu, pak jsou to kecy staré Blažkové. Odpovědí byl negativismus, jak ti kněží to a jak to. To mne nezajímá, není nikde řečeno, že křesťané budou lepší tím, že budou křesťané, taky podle vkusu každého soudruha – že jo, někomu je dáno tak, jinému není dáno v tom. Tak jsme to probírali a drtívá většina nechápala, co vlastně řeším: vždyť ten Bybel tady, přeci, je, je tady dlouho, tak to musí být pravda, ne? Konservativismus, a tak hodně strach, strach vystoupit z komfortní zóny, strach z neznámého, strach ze ztráty pevné půdy pod nohama. To hýbe světem: strach. Jako já to chápu, ale co mi chce ustrašený chudák vysvětlovat, o čem mne chce přesvědčovat? Pochopili to velice rychle!
  7. Herr Švec, jak někdo druhého „omezí v obvyklém způsobu života“, třeba tím, že ho zachvátí automobilem, nebo, co já vím, praští potěhem, tak jde před soud, platí, jak mourovatý, a ještě k tomu jde do nápravného zařízení. Ale že se lidé „omezují v obvyklém způsobu života“ sami, někteří dobrovolně, někteří „dobrovolně“, to je v pořádku. Přitom tak činí jenom na základě domněnky, která se zove vírou. Ale nic víc, než pravděpodobnost, či domněnka, to není. A pravděpodobnost malá, domněnka nepodložená.
  8. A copak vy tu děláte pěkného? Sestavuji perpetuum mobile. A vy? Chci zhmotnit tmu! Zhmotnit tmu: a vy? Pracuji na výrobě zlata! A co vy vaříte v tom kotli? Destiluji nápoj neviditelnosti. Nápoj neviditelnosti! Tak vy se tady, vlastně, nimráte v nesmyslech: chce někdo z vás být neviditelný!? Néééeee!!! Tak prosím: zapomeňte už jednou na zlato, a na ty nesmysly a vymyslete něco užitečného, vymyslete, třeba, aby ženským neztvrdly dlaně po práci, aby měly ruce, jako samet, vlasy, jako hedvábí, zuby, jako perle a líčka, jako aksamit! Snad nemusím vypisovat, z čeho ten citát je, že? Proto jsou to bláboly a nesmysly: k ničemu to není! Jestli byla potopa, nebo nebyla, a) my nezjistíme a b) chleba nezlevní, máslo nezdraží, Vltava nepoteče proti proudu a nebude v noci světlo, chápeš to? 😀 Jestli chceš filosofovat, filosofuj, ale nejprve se to – prosím – nauč, aby to bylo, taky, k užitku, ne jenom otravné! 😂😂😂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDidov­sk%C3%BD_kalen­d%C3%A1%C5%99
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Karait%C3%A9
https://www.de­rech.cz/brit-salom/kdo-jsou-noachide/

M i r e k

Podle mě Ráj není nějaké místo. Je to stav mysli, která je vyrovnaná, ale ne lhostejná. Dokáže si vážit dobrých věcí a nebrat je jako samozřejmost, a nenechá se stresovat okolím, podmínkami a neustálou změnou všeho možného… A potopa? Možná to byla jen velká povodeň. Ale to nevíme a přijde mi jako ztráta času o tom dlouze spekulovat 🙂

EKSOT123

Filip, díky za odpověď. Po pravdě, jsem si tě zaškatulkoval hned na začátku tvého dopisování sem a od té doby tvé příspěvky prakticky nečtu. Jen výjimečně nějaký kratší úryvek. Ale tohle si prostuduji, zasloužíš si to za tu práci. Ale nebude to hned, pak se možná ozvu. Většina lidí zde na Odpovědích má nějakou mírnější či větší poruchu, takže tvé působení beru s nadhledem. Celkem ti držím palce a z jistých důvodů tuším, věřím, doufám, že máš slušně našlápnuto na radikální otočku. Ovšem ne vlastními silami, ale kvůli Boží shovívavosti.