Avatar uživatele
Pokročilý

Myslíte, že dnes hraje symbolika důležitou roli v našich životech?

Tak třeba v nejsledovanějších hudebních videích ve filmech, v architektuře, v počítačových hrách v logách různých vlivných firem, atd. může vydět symboliku různých starých, pohaských, egyptských, často satanistických náboženství a to i v těch novodobých hitech. Myslíte si, že tyto symboly (třeba pyramida s okem, symbol hořícího srdce, všelijaké různé latisnké texty a zkratky, různé postavy se zvířecí hlavou, uctívání slunce, hlava kozoroha, pentagramy a různé esoteristické symboly...) jsou v dnešní době prostě jenom in, nebo to má hlubší souvislosti, ovlivňují nás tyto kultury vice než si uvědomujeme? Co myslíte?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím že ne

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Domnívám se, že užívání symbolů často souvisí se zaměřením a typem člověka. Technický typ nemusí třeba filozofii a ostatní duchovní věty na rozdíl od "duchovního" jedince. . Stejně tak přívrženci různých extrémistických skupin považují symboly za upevněníí své kolektivní sounáležitosti, vyjadřuji své postavení ve společnosti, jejich názory a jsou pojítkem mezi těmi, kteří symbolům rozumí.

Vždyť jsou symboly na různých úrovních, státní, v organizacích, mezinárodní sportovní a jiné symboly Ty jsou obecně známé. . Připomínají či oživují minulost. Ještě uvedu křesťanské symboly. Na hřbitovech jsou vidět kříž, ryba, kotva, kalich, holubice či beránek. Symboly Velikonec či Vánoc stále žijí.

Ale řekla bych, že lidé symboly někdy registrují, jindy ne, ale často neznají jejich význam, i když většina má histrocké pozadí a je součástí významu.

Ale osobně se domnívám, že místo mnoha slov stačí někdy symbol. Je to vidět třeba v literatuře, kde stále má platnost biblická symbolika.

Další jedinci berou symboly v ezoterice atd. Proto existují výklady karet, nosí se různé šperky, kameny , věštění, tetovávní atd. Vždyť i egyptské hieroglyfy byly považované za symboly. Záleží na každém jedinci, zda věří či nikoliv, zda se nechá ovlivnit. Ale netroufla bych si říct, zda mnoho jedinci věři, nebo využívají symboliku kvůli tomu, aby byli in.


Avatar uživatele

Symbolika hraje v současné společnosti čím dál tím větší roli - díky médiím se také mnohem snáze a rychleji šíří.
Jen - nejde o historické symboly (nebo jejich původní význam), ale o to, čemu se říká třeba móda (nemyslím ´barvičky na hadérkách´ - i když někdy možná taky) - gesta, postoje, zvyky...


Avatar uživatele
Zlatý

i když hloubku to často nemá, tak nás to ovlivňuje, a všechny. Proč by jinak Jackson umíral bílej a nač by byly silikonový výplně těl? :o


Avatar uživatele
Stříbrný

Zřejmě čtete knihy Dana Browna, který svému hlavnímu hrdinovi jeho románů symbolologovi Robertu Langdonovi občas dává prostor k vysvětlení těchto věcí, o kterých se zmiňujete. Různá náboženství, čísla , zvyky a kultura čerpají z těchto symbolů a používají je, protože nač vymýšlet něco nového, když se jedná o známé věci. A co je známé, k tomu lze mít důvěru, nebo ne, záleží, jak se to projevilo v různých souvislostech. Ale symboly nejsou jenom náboženské symboly atd. Symbol má velký význam a ovlivňuje nás. Například moc symbolů dokládá historie - hákový kříž - fašismus, červená hvězda - komunismus a pod. Zdůrazňvání symbolů ovlivňuje jednání lidí, jejich myšlení a chování. Co dělá reklama, využívá symbolů, například nějaký zpěvák herec propaguje nějaké zboží. A člověk pak reaguje jako na daný výrobek jako na Pavlovův reflex.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

zjentku tobě ten silikon nedá spát.-)))))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.