Savier

Myslíte si, že kdyby se u nás dnes mluvilo německy, byla by ČR bohatší země?

Dejme tomu, že by se zde němčina uchytila díky Rakousko-Uhersku.

Hlasujte v anketě

Odpovědi
Disraeli

Jiný názor

Samotný faktor, že by se v Česku nějak mluvlo, je vcelku nepodstatné. Co se toho týká, tak by bylo důležité pozadí – proč by se tam tak mluvilo, jaké by byly podmínky, bylo by Česko součástí něčeho jiného…?
Protože důležitá je politika, ekonomika a právo. Takže otázka, zda by byly bohatší, kdyby české země měly jiné uspořádání nebo byly součástí jiného státního celku, tak zde je možnost (a velká), že ano. Ale stejnětak by Česko mohlo být součástí většího, nadnárodního, unitárního státní celku (říše) a zároveň mít češtinu a být bohaté/bohatší.
Ten jazyk není moc podstatný. ;) Navíc existence R-U, či jejího nástupce v podobě unitární nebo federativní, by neznamenala, že by se v českých zemích nemluvilo česky (jako se v by se v Uhersku/Maďarsku taky nemluvilo maďarsky ;))… Osobně jsem nikdy nebyl fanda R-U (teda určitě bych upřednostnil spíš tohle než nástupnické státy – a především republiky), jako spíš „klasické“ habsburské monarchie (před tzv. „Rakouským císařstvím“ – přestože uznávám, že jeho vznik byl rozumný tah), která de facto fungovala líp, než třeba R-U… a kdyby v takové podobě proběhly společenské/právní a průmyslové reformy, bylo by to ideální..

Filip84

Ano

To je prakticky jistota, která je nad jakoukoli rozumnou pochybnost.

Kdyby, dejme tomu, nevystoupili Wlastenz s těmi svými pakoninami někdy, cca, před dvěma sty lety, no a němčina by se, postupně, stala obcovacím jazykem, řekněme, 90% obyvatelstva Království Českého, Markrabství Moravského a Vévodství Horního a Dolního Slezska, tak by ale ani nenastala genocida českých, moravských a slezských Němců v roce 1945, že ano, protože proč by měla nastat, když bychom byli všichni „Němci“.

Když by nenastala genocida německy hovořícího obyvatelstva Čech, Moravy a Slezska, tak bychom nepřišli o cca 3,000,000 oby­vatelstva, což už samo o sobě znamená značný demografický úbytek (cca 36% obyvatelstva), no a to je pro ekonomiku vždycky problém. Zde o to větší, že to byla – veskrze – ta pracovitější a schopnější část obyvatelstva.

Jenže, historie není kdyby. Kdyby se – nějak – stalo, a ano, většina obyvatel by se postupně germanisovala, tak ale pangermánská myšlenka nebyla konstrukt nacistů, ta opanovala Němce prakticky už celou druhou polovinu 19. století. Byly jisté snahy spojit Království a země na Radě říšské zastoupené a Německé císařství, no a kdyby k tomu došlo, tak protože mezi Němci byly velmi silné nacionalistické tendence, je otázkou, jestli by nevznikla nějaká, nacionalistická, Velkoněmecká říše, i třeba bez NSDAP a Adolfa Hitlera, prostě na jiném základě, a kdyby ano, k čemu by to vedlo. Jestli by, vůbec, vzniklo samostatné Polsko. A když by, theoreticky, nevzniklo samostatné Polsko, kam by sahaly hranice Ruské říše. Protože ruský element pro nás vždy představoval, se svou rozpínavostí, jisté nebezpečí.

Takže, ryze hypotheticky, by za hranicí Francie mohla být hranice Ruského impéria. Možné je všecko, daly by se na to sestavit typové modely, jak by se ta Evropa mohla vyvíjet.

Ale když se přidržíme stávajícího vývoje, tak by nevznikla Lidová republika Sudety, ani Ústecká lidově demokratická republika. Čeština je jistě krásný jazyk, ale mezinárodně úplně k ničemu, to už je lepší polština – česky prostě nikdo neumí. Pokud bys nehovořil česky a anglicky, ale německy a anglicky, tak se Ti ale otevírá pracovní prostor od celého Německa, Rakouska, Tyrol, jež jsou dnes součástí Itálie, kusu Belgie, nebo třeba i Francie – ve Štrasburku se, sice, francouzsky domluvíš, ale oni německy umí, Knížectví Liechtenstein a kusu Švýcarského spříseženectví. S češtinou se domluvíš v Bačalandu, no, tam nechceš, jako. Jo, zajet si na hory, podívat se na ovce a baču a koupit si sejra, to ano, ale pracovat tam nechceš.

Takže, v tomto, je to, asi – určitě, jednoznačné.

paul1

Ne

elkon

Ne

Jazyk nemá vliv na to, jak která země hospodaří.

Emefej

Ne

Drap

Jiný názor

Řeč nemá vliv na hospodaření státu

Kelt

Jiný názor

Mluvený jazyk, barva vlasů, průměrná délka věku a jiné faktory nemají vliv na hospodaření a bohatosti země. Je to čistě v lidech.

cappuccino

Jiný názor

Kazdopadne by byla ochuzena o ceskou kulturu!

Disraeli

V textu v odpovědi jsem měl na mysli spíš označení *mnohonárodnostní, než nadnárodní státní celek… ale „nadnárodní“ taky není úplně špatně. :D

Disraeli

Vem si angličtinu – domluvíš se všude, máš nejvíc možností, prostředků/in­formací, způsobů domluvy, potenciálních stejně mluvících zákazníků/odbě­ratelů atd atd, ale stejně máš plno chudých anglicky-mluvících zemí. To, že mají anličtinu jako oficiální jazyk a mluví jí většina obyvatelstva, neznamená vůbec nic – natož nějakou záruku, že budou díky tomu bohatí.