Lukyn45

Myslíte si že je možné žít bez emocí a myšlenek? Některé duchovní zdroje tvrdí, že bychom měli žít bez nich. A proč?

Myslíte si že je možné žít bez emocí a myšlenek? Některé duchovní zdroje tvrdí, že bysme měli žít bez nich. A proč?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud něco tvrdí duchovní zdroje, měl byste uvést na ně odkaz. Záleží na kontextu, tedy jeho posouzení.

„Pokud člověk žije bez emocí, je zkrátka pařez bez emocí a těžko s ním vyjít, může mít svůj odborný název a diagnózu. Oficiálně jde o alexithymii, jasnější je označení Pinocchiův syndrom. “

V tomto smyslu jsem reagovala před chvíli u otázky

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-se-prestaneme-zajimat-o-jakekoliv-city-stavame-se-kameny

--
René Descartes: " Pokud myslím, tedy jsem." souvisí s pochybováním, Přece to, co zachytím smysly, může být jinak, než se to člověku jeví., zda všechno existuje, proto je třeba zapojit rozum, protože to, co vidíme očima, vidí vlastně náš mozek.

Na toto téma je v archivu několik otázek, proto reaguji jen stručně.

Možná církev souhlasí s výrokem sv. Augustina – Věřím, tedy jsem. Mohu věřít, ale je třeba často použít i rozum.

Pokud se seznámíte s vývojem filozofického myšlení, dovíte se mnohem více o poznání, myšlení, víře, Platonově jeskyni, jeho trojúhelník – poznání neznamená jen to, co např. vidím, ale co chápu a mnoho dalších názorů, úvah, myšlenek atd.

Takže s tím, co je uvedené ve vaší otázce, nesouhlasím., jak vyplývá z mé reakce.

Další odpovědi
Hlada

Duchovní zdroje, které nabádají k jakémukoli nepřirozenému chování, jsou vadné. K vadným ideologiím se často uchylují nějak postižení a ve výsledku jsou zdrojem konfliktů, někdy i válek.

Drap

Myslím si že ne. Jak by šlo žít bez myšlenek a emocí? Nedovedu si to vůbec představit.

Vojta24

Odprostit se od přehnaných emocí je občas docela užitečné, ale od myšlení ? To snad není nutné. Kterépak duchovní zdroje tvrdí něco tak duchovně vymeteného ?

da ny

Beu negativních emocí, myšlenek, domněnek ano.
Proč? Třeba pro zachování fyzického a duševního zdraví, spokojenější život.
Relax/meditace je „vypnutí“ emocí, myšlenek.

jsemjá

To by jsi nemohl ani mluvit.