Avatar uživatele
annas

Myslíte si o češtině kdovíco, kdoví co nebo kdo ví co? Který tvar je správný?

Po 20 letech vychází Akademická příručka českého jazyka, která doplňuje a upřesňuje stará pravidla pravopisu, reaguje na změny a předjímá změny, které přinesou příští Pravidla českého pravopisu.

Vysvětluje rozdíly mezi pravopisnými variantami podle významu slov – např. proč shlédnout a zhlédnout, tp x typ, pykat x pikat.

V MF Dnes je uvedeno 50 variant, na něž se lidé nejvíce ptají v internetové jazykové poradně.

Je zajímavé, že Čechům se víc líbí romantismus než romantizmus. Koncovky – izmus ustupují.

Základní variantou u slov resort, diskuze, disertace, režisér či kasematy je psaní s, i když výslovnost je možná s i z. Pro někoho změna.

Trhají vám uši spisovné tvary: lídryně, chiruržka, psychiatryně, strážnice = strážmistryně?

Doplňuji:

  1. Všechny varianty ve znění otázky jsou správné. Je tedy možnost na výběr.
  2. Koncovka –ismus mně rovněž lépe vyhovuje.
  3. U podst. jmen resort a diskuse se v minulosti dbalo na pravopis i důslednou výslovnost se „s“. Dnes se vrací pravopis se „s“, ale vyslovovat lze „z“.. Jen u režiséra a kasemat mně výslvonost „z“nesedí.
  4. Novotvary pro ženská povolání. Jště je možná použít i chirurgyně, Nelíbí se mně ani jedno z uvedených.

Raději zůstanu u původního nepřechýleného tvaru – žena je chirurg, psychiatr, lídr, strážmistr či strážník.

Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 22Pro koho je otázka zajímavá? Otázku hodnotilo 22 uživatelů jako zajímavou, zde je prvních 20: anonym, mosoj, vagra, Andělé, johana 56, pusinka50, hanny 2, Jikra, ivzez, Drap, fcoop, www, redy, briketka10, zzzzz, anonym, Klára K., Sarrow, gagaga, marci1 před 3699 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
MK44

Odpoveď byla označena jako užitečná

O čestině si můžu myslet kdovíco. Ale nevím, kdo ví, co si myslím. Kdoví co s tím.

Asi si můžu myslet i kdo ví co nebo kdoví co, ale automaticky bych to nenapsal.
Ale „Kdo ví, co s tím?“ bych napsal. Totiž v případě, že se ptám na osobu, která to ví. Zatímco „Kdoví co s tím.“ bych napsal, pokud bych chtěl vyjádřit bezradnost.

Změnami pravopisu přejatých slov jsem nikdy nebyl nadšen, hlavně polovičatými. Jenže je to problém: discussio → diskuse → diskuze → a dyskuze nejde, dys- znamená něco jiného než dis-. Nejlepší by bylo zůstat u rozpravy.

Hádali se tři strážníci před strážnicí. A pak, že jsou staré texty zastaralé. Co si ale myslet, když si na dveře pověsí cedulku: Nerušit, jsme na strážnici. Ještě, že národní obrozenci nemysleli moc dopředu. Byla by nuda. To takový Jára Cimrman, ten by si věděl rady … 😉

Doplňuji:
Vcelku se shodneme. Režizér mi zní poněkud familiérně až posměšně. Kazematy jsem snad ani nikdy neslyšel. Chirurgyně, psychiatryně či psychiatrička nebo strážmistryně mi nevadí – ta poslední ovšem výhradně, když nechce předložit doklady.

Lídryně? Mno! Člověku nezbude než si zvyknout – if ic necesséry. Asi to zní líp než předačka. Třeba v případě předačky přeběhlíků z křídla křivopáteřních příživníků. No, není lídryně platformy víc nóbl?

Upravil/a: MK44

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzzz

No konečně pochopili, že já se pravopis nenaučím a přizpůsobili ho mě. nebo mně. 😁

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Uvedené příklady mně uši trhají velmi, byť nejsem češtinář!
Kdovíco beru jako příslovce, pak znám kdo ví co a kdoví co se mně vůbec nelíbí 🙂
Vše hodnotím jen citem a proto se mohu mýlit.
Doplňuji:
Jo a pokud není ono ‚kdovíco‘ příslovce, omlouvám se, ve svém věku už mohu mít jiné priority 🙂

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Lídryně, chiruržka, psychiatryně,nám ani nepůjde vyslovit.Budeme stále mluvit,jak nám zobák narostl.Psaním se už nebudu trápit,už mi to v mém věku hlava nepobere.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Chiruržka , lídryně, psychiatryně a strážnice je hrůza a děs.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Myslím si : kdovíco, kdoví co a kdo ví, co. -Izmus taky nezní zrovna nejlépe, -ismus je měkčí. Povolání v ženském rodě, jak které. Třeba náměstkyně ano, ale chiruržka ? Lépe by možná znělo chirurgoložka. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Jsem rád, že -izmy mizí – ale ty „lídryně…“ – to je děsné.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Otázku doplním zítra.
Ale všimla si, že jsem napsala diskuze. Před úpravou se psalo diskuse, pak se pravopis změnil na možnost psát diskuze. Dnes jsem psala automaticky, takže teď musím přemýšlet, než si opět výraz zautomatizuji, že se vrátilo psaní s.

před 3700 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
www

Teď mne napadlo, mohla by to být zpřežka, ale zase nevím, jestli se s, nebo z na začátku a hledat se mně nechce 🙂

před 3700 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ano. Spojený tvar je spřežka – spojení několika slov v jedno, směr dohromady.

před 3700 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
beer

Díky – už to šílený Z na začátku taky vidím, a přímo píchá do očí ))

před 3699 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
beer

Asi jsem ůpně stejnej češtinář – rovněž jsem viděl Z..

před 3699 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
www

No ale hlavně, že mně dokážeš poradit, vole 😁
An, děkuji. Já mu včera tvrdil, že patří s.. 🙂

před 3699 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek