blesk26

Pravidla češtiny?

Zdravím, zajímalo by mě, zda-li je možné v češtině legálně použít dvojitý zápor, viz. například od slova „demontovat“ vytvořit slovo „nedemontovat“, nebo třeba máme slovo „fragmentovat“, jehož opakem jest „defragmentovat“ a existuje slovo opět k němu opačného významu „nedefragmentovat“?

Díky za odpověď :)
Doplňuji:
Já souhlasím, že „nedefragmentovat“ není to samé jako „fragmentovat“, ale přecijenom to DEfragmentovat už je zápor a NEdefragmentovat je další zápor … není ale třeba možné, že to s předponou DE nevnímá čeština jako negaci, ale jako jiné slovo? Jsem z toho fakt jelen :D

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Já bych řekla, že v češtině toto lze. Ono totiž v češtině, alespoň, jak to já cítím, znamená „fragmentovat“ a „nedefragmentovat“ trochu něco jiného.
„fragmentovat“ je prostě fragmentovat, kdežto „nedefragmentovat“ bych chápala spíše jako „nevykonat defragmentaci“.

Další odpovědi
HOMER

Podle mého se nejedná o žádný zdvojený zápor.
Předpona de slovo neneguje,ale spíš obrací význam v opačný.Rozumíte?