Ametyst

Je podle nejnovějších pravidel slovo “taky” spisovné?

Slyším ho denně od profesionálů z rádií i televizí nejen soukromých. Proč vymizelo slovo “také”? Lenost, nebo redaktor/ka bez vzdělání a úrovně, nebo co se děje?

Nejlepší odpověď
zjentek

Mladí pozvolna opanují společný veřejný prostor a s nimi jim vlastní manýr, který se postupně stane společenskou normou. Je to ukázka evoluce v praxi, zvykneme si.

Poděkovat můžeme jen a jen sobě, protože pro vlastní sociální zřízení (volby, dvě zaměstnání, tři zaměstnání, znovu volby…) jsme nenašli čas sledovat, co nám roste doma.

Další odpovědi
Disraeli

Já bych tedy neřekl, že „taky“ je nespisovné. „Taky“ je také spisovné. ;) Nikoli podle nových pravidel. Ano, je to spíše hovorové, ale to neznamená nespisovné. A vzhledem k tomu, že to slyšíš v mluvené formě (rádio, TV), tak nevidím žádný problém. Pokud bychom se bavili o psané formě (a podle toho komu se píše), tak by se to mohlo řešit a byl by to problém.
I ve většině „odborných“ debat můžeš slyšet nářečí a to by mě štvalo víc. Třeba pražština/stře­dočeština, slezština, aj. Nemluvě o vulgaritách a špatném vyjadřování celkově.
Navíc pokud mluvíš k publiku, můžeš mluvit „lidově“, hovorovou (a snad dokonce i obecnou/nes­pisovnou) češtinou. Lépe než složitě, odborně (žargon a podobně), přespříliš formálně, a tak, aby tomu většina nerozuměla.

marci1

Taky je slovo hovorové. Bohužel se dnes v médiích používá hovorových slov až příliš. Bylo by fajn, kdyby se používalo více spisovné češtiny, ale v médiích jsou převážně mladí lidé, kteří „to tak neřeší“.
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/tak%C3%A9?
🙂

elkon

Zde je vysvětlení: https://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/taky-a-take

annas

Disraeli reagoval správně. marci1 má opět nepřesnou odpověď stejně jako u Keltovy otázky. Odklaz nas zdrtoj nepomůže, pookud n neumoím rozlišit pojem hovorová a obecná čeština.,

Hovorová čeština je spisovná, ale jen pro mluvený jazyk. Nespisovná čeština je obecná čeština, z níž hovorová čeština přebírá některé výrazy, i když v médiích to není tolik žádoucí.

Ale dá se říct, že i veřejní činitelé, často i herci a herečky nedbají na čistotu českého jazyka a snižují úroveň vyjadřování. Vzpomínám na krásnou češtinu herců, kteří již opustili tento svět, ale jejich jazykové projevy jsou nezapomenutelné, byly totiž kultivovvané. Kdeže loňské sněhy jsou.

aliendrone

Netuším, venkoncem filologické obory byly u mne vždy na úplném okraji mých zájmů. Jakkoliv se velmi rád utápím v nespisovné řeči a vulgarismech (vysvětlení je na dlouhé psaní), tak přeci jen mám jisté „meze“ v tomto ohledu. Jsem schopen akceptovat nespisovnou mluvu v TV při rozhovoru s „hokejkou“ o přestávce zápasu, ale pokud se tak vyjadřuje mediální profesionál (třeba politik), tak mi to není příjemné. Otázka vhodná spíše pro darmožrouty z ÚJČ, než pro mě. 🙂

annas

Ano. Hovorová čeština je spisovná, ale jen pro mluvenou řeč. Bohužel, obsahuje hodně ´slov z obecné češtiny, takže užívat ji v psaném projevu např. v médioích je velký prohřešek proti neutrální češtině. a svědčí o neznalostio českého jazyka. z pohledu spisovnosti.

Ametyst

Díky všem za odpovědi.
Elkone, ptala jsem se knihovny v linku. Bohužel hned ve třetí větě odpovědi chybí čárka v souvětí. Jak říkám, dnes věřte expertům.

Disraeli

A taky v tom jeho odkaze není žádné vysvětlení na tvou otázku. Ptáš se na rádio a na TV, kde toto slovo slyšíš. Ptáš se na mluvenou (spisovnou) češtinu, ne na psaní dopisu. Protože psaná spisovná čeština a mluvená spisovná čeština nemusí být totéž. Hovorová čeština není tolik formální, ale není to nespisovné.
I profesionálové mohou (oficiálně) při mluvení používat „taky“.

elkon

Spisovná čeština je pořád spisovná čeština.

Disraeli

Ne nezbytně. Proto se odlišuje mluvená a psaná forma. Týká se to především větší tolerance při hovorové, mluvené češtině. Hovorové výrazy při mluvení nevadí snad nikde (proto se tomu říká „hovorová“ čeština), ale u psaní jen při neformálních stylech.
Tzn. „taky“ by se ve formálním psaném jazyce nemělo vyskytovat a je to špatně, ale v mluvené formě to můžeš říkat kdekoli, třeba i v odborné a formálnější debatě. ;)

Disraeli

Celkově má psaní mnohem přísnější pravidla.

annas

Ano, jenže dotyční si pletou pojmy hovorová čeština a obecná čeština.

Disraeli

Všiml jsem si. :)