Džanička

Můžu odstoupit od koupi auta po 8 měsících, když se na něm až teď začínají projevovat vady?

V lednu tohoto roku jsem od známého koupila auto za 20 tisíc Kč, mám ho od něj na splátky po 2000 Kč měsíčně. Byli jsme spolu domluveni že jediná závada byla že je třeba opravit čep řízení – oprava cca 3000 Kč. S tím jsem souhlasila. Auto mám na sebe již přepsané, ale není celé doplacené. Tato jediná závada je napsaná i ve smlouvě o koupi. Jenže po cca dvou měsících mi auto přestalo jet. Koupila jsem do něj novou baterii (cena 2000 Kč), nové svíčky i s novýma kabelama (cca 1000 Kč), dále vypadla celá elektrika v autě, odešlo palivové čerpadlo ( nové stojí 4500 Kč), už jsem koupila jiné z vrakoviště, taky mě to stálo peníze, ale bylo špatné a peníze mi nikdo nevrátil. Další závada je axiální kloub (cca 1500 Kč), navíc mi řekli že to auto snad ani neprojde technickou. Proto bych chtěla vědět jestli i po této době můžu odstoupit od smlouvy, protože oprava mě bude stát od cca 10 000 Kč, a na to já nemám peníze. Pokud najdete někde na internetu nějaký vzor nějaké takové smlouvy na odstoupení, budu jen ráda, protože co se aut týče, vůbec se v tom nevyznám. Díky za rady.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… no, pochybuju, že na to přistoupí, co člověk asi čeká od auta za dvacet tisíc ??? … polovina je cena gum s diskama (započtu-li i rezervu) …

Další odpovědi
Dochy

Nejsem si jist.
Otázka je jak staré je to auto a jaký typ, když jste se ale dohodli na ceně 20.000 tak to nejspíš bude vrak těsně před umřením a že se postupně bude hroutit se vcelku dá očekávat. Vady vzniklé postupným opotřebením asi půjde reklamovat těžko, když víte že auto při koupi nové rozhodně nebylo…

jedna poznámka z dtestu: Kupující má právo u vás reklamovat pouze takové vady, které jsou na věci v době, kdy ji převezme (byť se projeví později), pokud jste ho na ně předem neupozornili.

Kousek z Blesku: Pokud koupíte ojetý vůz v bazaru nebo i od soukromé osoby, a po najetí třeba 500 km se vám zlomí ventil, což způsobí škodu na vozidle za desítky tisíc korun, s uplatněním vady nejspíš neuspějete. Občanský zákoník říká, že »jde-li o věci použité, neodpovídá prodávající za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí kupujícím«.

ivzez

U auta za 20.000 Kč nemohla (neměla) počítat s tím, že bude jezdit
bez problémů, bylo jen otázkou času, kdy se začnou projevovat vady.

Odstoupení od smlouvy by podle mne přicházelo v úvahu v případě
koupě v autobazaru.

Zkuste se se známým dohodnout, ale počítejte
s tím, že na Váš návrh není povinen přistoupit.

_______

Doplňuji nad rámec otázky:

Nikdy nepoužívejte vzory z internetu. (Všechny, které
jsem zatím četla, obsahovaly pravopisné, stylistické,
ale především věcné chyby.)

Pokud se v něčem nevyznáte, jako např. zde v případě
odstoupení od smlouvy, raďte se s právníkem. Vzorem
z internetu byste vše jenom zhoršila.

Hlada

Dle § 2167/a NOZ prodávající použité věci neodpovídá za vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím.
Kupní cenou ve výši nějakých 5–10% byla dostatečně vyjádřena míra opotřebení a z toho vyplývající spolehlivosti i nutnosti dalších investic do oprav.
Ani z uživatelského hlediska to nebyla špatná koupě. Ztráta z nového auta by byla větší, než z tohoto i v případě, kdyby šlo do šrotu. Styděl bych se cokoli namítat.

cukrar

Neznám závady na autě, ale obečně nemáte právo na odstoupení od smlouvy. Máte ale právo reklamovat .
Koupila jste levné vozidlo, smad i vrak, nelze odstoupit.

nyjono

Teoreticky ano.
Můžete se dohodnout nebo řešit právní cestou. To se může táhnout dlouho a výsledek je nejistý.
Jisté je to, že do starého auta nevidíš.
Nepíšeš, co to je za auto, kolik má najeto a jak je staré.
Lepší možná je si půjčit, ty 2000 posílat na splátky a koupit lepší auto.
Já mám také koupené auto v letech a vše v pohodě.

Kryšpín

Známej, neznámej, jak se jedná o prachy je to problém, pokuste se s prodejcem dohodnout, jinak, advokát, znalec, soud, poplatky a výsledek nejasný