Gami.Pet

Můžu mít v příběhu dva vypravěče?

Myslím to takhle, na začátku příběhu vypráví vypravěč – žádná z postav a pak potřebuji aby vyprávěl, jíž narozený chlapec – můžu? A jak o udělat, jak to do příběhu zasadit?
Děkuji za odpovědi :)

Doplňuji, ale jak to tam zasadit?? Nevím jak to tam napojit. Prostě mám pak začít psát jakože vypráví ten chlapec? Ano autorem jsem já :)

Nejlepší odpověď
annas

Dotaz je obecný, takže se nedá konkrétně určit, jak byste začala.

Zřejmě jde o vypravování, takže je třeba, abyste v úvodu vysvětlila, o co jde, čeho se příběh týká. S tím, jak se všechno událo, se dovíte od xxx. Vhodně předáte slovo.

Jenže v závěru byste si měla zase vzít slovo a nějak chlapcův příběh uzavřít.

Narozený chlapec – jako starší se může vrátit do minulosti a vzpomínat na ni – retrospektivní vypravování.

Nebo jde o neskutečný příběh, o čem sní narozené dítě, jaký si přestavuje svět.

Další odpovědi
Lamalam

Jsi autorem? Pokud ano, použij tolik vypravěčů, kolik je ti libo. Přečti si Dekameron, tam je vypravěčů několik, tuším, že deset.

gecco

Odliš je, třeba typem písma…
A jak to uvodit? -netusim, o jaký příběh se jedna…
No – můžeš třeba ‚usporadat‘ rozhovor obou vypravěčů, v němž ten původní předá slovo novému… Nebo slovo předá v monologu jen ten původní… Nebo celý příběh uved jako vyprávění dvou různých vypravěčů a přitom je představ…
Možnosti mas mnoho…
😉

led

Je možné použiť viac spôsobov rozprávania v 1. a 3.osobe
sprievodca príbehu – buď v 1.osobe akoby on bol autorom, alebo v 3.osobe je jeho príbeh písaný autorom
jednotlivé postavy deja -
ich príbeh je opisovaný v 3.osobe buď sprievodcom, autorom, alebo z pohľadu inej postavy deja
postava v 1. osobe opisuje príbeh z jej (jeho) pohľadu – napríklad priamo dej, alebo je dej opisovaný inou osobou a v opise v 1.sobe sledujeme myšlienky, vnútorný boj danej postavy, vtedy túto myšlienkovú časť oddeľujeme graficky úvodzovkami, alebo písmom od ostatného deja.
napríklad:
ukážka príbehu z pohľadu viacerých osôb, v 1.časti rozprávač uvádza hlavné postavy, v 2. časti pozeráme na dej očami Simony a v 3.časti očami Miška

"Pohľad do minulosti
Už ako malé deti Myška a Simi, ako sa navzájom oslovovali, vyrastali spolu ako súrodenci, aj keď pochádzali z rôznych sociálnych tried. Prešli roky, ich náhľad na svet i podobnosť postáv, snáď okrem páru biologických odlišností, sa od seba neodlišovali. Ale keď sa rovnako obliekli, boli ako dvojičky.
A práve táto podobnosť sa stala príčinou tohto príbehu. Jednotlivé kapitoly sú podľa ich priamych účastníkov.

Simona
Naše priateľstvo nepoznalo hraníc, ani v priestore, ani v čase. Popoludní sme si s Myškou Miškom, ako mu hovorili rodičia, zdriemli len tak, ako sme mávali už ako deti vo zvyku, v objatí bez všetkého.

Myška Miško
U priateľky Simony som bol pristihnutý Andrejom. Ale všetko sa vysvetlilo a návšteva prešla bez straty kvetinky.
Prešiel deň, týždeň. Zazvonil telefon. Andy sa pýtal, či sa nestretneme u Simky. Súhlasil som, prídem poobede.
Zazvonil som, dvere otvoril Andy. Simka práve pripravuje malé pohostenie. Automaticky som si zložil veci a šiel do kuchyne. "
dej ďalej pokračuje aj z pohľadu autora a a prelína sa pohľadmi jednotlivých postáv v postupnom deji.

Šidlo

takže prvý vypraveč je jeho otec/mama a potom, po rokoch, on sám?

áno, dá sa to.....ale každy vypraveč musí mať svoj uhel pohledu, svoj štýl vypravení, svoj špecifický slovník

ak nie ste skúsená spisovateľka, píšte vypraveče v tretej osobe…ako v harry potterovi