Alesh

Můžu mít takovou otázku k zamyšlení?

Aktuálně se neuvěřitelně řeší ten Covid. Umřelo u nás cca 30 tis. lidí, co to snad mělo. Jasný, řada z nich by za tu dobu umřela tak jako tak, ale to není až tak podstatný, pro tu mojí úvahu, protože, zas jiní umřeli na něco jiného, na co by za normálního stavu neumřeli, ale zkrátka nějaká ta nadúmrtí tu jsou a nějaká ta „desetitisícovka“ to bude. Věru, to není málo lidí, to je solidní okresní město.
A druhá věc, kterou bych chtěl zmínit. Nedávno se hodně řešilo, jak Poláci velmi razantně omezili potraty. Nechci to úplně rozebírat, jestli je to v pořádku nebo není. V této souvislosti jsem si hledal, kolik se u nás udělá ročně potratů. Tak v posledních letech se to číslo prý pohybuje kolem 20 tis. potratů a to ještě nedávno to bylo kolem 100 tis. potratů. Ano, samozřejmě jsou v tom prokazatelně poškozené plody, znásilnění apod., ale nepochybně tam bude velké procento těch potenciálně zdravých plodů.
No, a teď si tak říkám, jak moc kacířská myšlenka je postavit tato čísla proti sobě?! Tady se řeší „pár desítek“ tisíc mrtvejch na Covid a dalších „pár desítek“ tisíc zbytečně usmrcených plodů nikoho netrápí? Porovnávám ta opatření, ten pohled na věc atd. Není to divný? Není to vlastně dvojí metr? Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Naopak, tohle se mi jeví jako DOBRÝ dotaz. Ono je důležité na věc nahlížet z vícero perspektiv, než jen z té „předhazované“. Samostatné myšlení je klíčem ke „správnému zdravému životu“, ale na druhou stranu se jeho používáním vyděluješ z „bezpečí stáda“ (jakkoliv je toto bezpečí ZPRAVIDLA iluzorní). Pokládání takových otázek z tebe udělá „odmítače“ (se všemi negativními důsledky). Dnes už je doba taková, že byť jen PŘIPUSTIT seriózní pochybnosti o problematice (tedy nikoliv úplného ODMÍTNUTÍ všeho!) z tebe udělá černou ovci, hlupáka, kryptokonspirátora a tak vůbec, nevšiml sis? ;) :D :D

Hele, třeba na chřipku H3N5 zemřelo v ČR 12000 lidí za 8 měsíců (oficiální čísla), takže se to slušně blíží k Covidu, který již řádí rok a půl. Žádná hysterická opatření se nekonala, média a ani nikoho jiného to v podstatě nezajímalo.

Já se sice ohledně potratů kloním k názoru, že je to rozhodnutí na ženě, jestli přivede potomka na svět (se všemi z toho plynoucími důsledky). Což ovšem neznamená, že tvůj úhel pohledu lze jen tak snadno smést ze stolu. NAOPAK, myslím, že je VELMI DŮLEŽITÉ si klást takové otázky, jen se v tomto ohledu prostě necítím natolik morálně na výši, abych mohl kategoricky soudit. Každopádně rozhodně lepší, než spolu s tupým stádem nadšeně jásat, tleskat a bezvýhradně souhlasit s kdejakou hovadinou, kterou nám předhodí (s patřičnou „historkou“).

Znovu ale opakuji/varuji – pokládání takových dotazů z tebe udělá „nepřítele“! Samostatné myšlení (jiný názor, pokud není obecně připuštěno mít „jiný názor“ – to lze dovolit jen v případě bezvýznamných hovadin) je v tomto režimu stejně nepřijatelné, jako v tom minulém. :(

Další odpovědi
zjentek

A teď si k tomu ještě vezmi, že potratový mrtvolky měly celý život před sebou, na rozdíl od smrťáků koviďáků.

UPhelp

V tomhle jsem za. Já jsem proti potratům… Výjimky čistě jen na povolení a hlavně jen pro ty závažné případy jako otěhotnění po znásilnění (kdy si ho ta dívka nechce nechat) a pokud se ví, že se to dítě narodí mrtvé, velmi znetvořené, atd.
Jinak to vnímám jako vraždu. Jakmile už je žena těhotná, už v sobě má nový život, nového jedince/člověka. A tady je úplně jedno, jestli má 4 týdny nebo 9 měsíců. Už je to živý člověk. Jen ještě není narozený, takže se nebere tak nějak jako člověk rovný jiným lidem (všechno se to v lidské společnosti bere až jakoby od narození). Ale právo na život má a mělo by mít i nenarozené dítě a to i v případě embrya/plodu.
Jak se každý neuvěřitelně pozastavuje nad smrtí novorozence/ko­jence, ale když jde holka ve druhém až třetím měsíci na potrat jen proto, že ho nechce a ještě na něj není připravená, je každému jedno.
Nemají být někteří nezodpovědní, když (ještě) nechtějí mít dítě. Pro některé asi šok, ale sex je primárně pro rozmnožování a ne pro zábavu. Kdyžtak ho můžou dát k adopci, ale neměl by jiný živý člověk doplácet na chyby ostatních, na nezodpovědnost svých rodičů. Ty si nikdo nevybírá, ale neměli by rodiče takhle rozhodovat o životě a smrti svých dětí, i když jsou ještě nenarozené.

autacek

Odpověď je jednoduchá a v podstatě velmi prostá. Řešíme to, co se dá spočítat, co je vidět a co vypadá navenek blbě, co si myslíme že je humánní.

Za cenu neuvěřitelných ekonomických ztrát (které prý ale nemusí nikoho trápit) zachraňujeme a prodlužujeme životy, neválí se nám tu mrtvoly na ulicích, systém, včetně pohřebnictví, nějak stíhá.

Již nikdo nespočítá s jistotou, kolika jiným lidem nedostatek lékařské péče, odložení operací či zanedbání vyšetření zkrátilo život, oproti tomu se dá statisticky vypočíst, jaká je procentuální míra dožití vzdělanějších proti méně vzdělaným lidem i to, že když někdo nechodí dva roky do školy, prostě v nějakém procentu mít následky bude, přeneseně jsme tedy schopni dopočítat roky, o které na úkor těch dnešních opatření mladé ošidíme. To ale nikoho nezajímá, mnozí dotčení ti ani nechtějí slyšet.

Umělá přerušení těhotenství je věc jiná, když budeš lidi nutit mít dítě které nechtějí, ani na to nejsou materiálně připraveni, povede to ke štěstí? Podle mě je to hloupost. Zákaz z důvodu zdravotních v Polsku je naprosto nehumánní, nejen že to k vyšší porodnosti nepovede, ale to trauma pro všechny, nehledě na finanční zátěž systému, je neúnosné. Donos mrtvé dítě, poroď dítě které do roka v bolestech zemře, poroď bytost která bude doživotně odkázána na pomoc druhých a v přírodě by nepřežila, od toho je prenatální diagnostika, aby byli lidé pokud možno i přes ostatní problémy tohoto vyvarováni.
A na závěr taková úvaha, zdravé dítě ze znásilnění (protože žena soulož nechtěla) je vino čím, že bys jej v tomto případé bez okolků usmrtil?

anonym

Váš pohled na věc nedává smysl. Počet provedených potratů kašle na rozdělení národnosti. ČR je v okolí jednou z mála zemí umožňující cizincům potratit, byť v jejich zemi je za to čeká trest. Proto tu čísla takto skáčou. Dále neberete v potaz, že nikde na naší planetě nefunguje řízení potratů. Nikde. Obrovská část lidí na to doplácí. Neberete vpotaz, že porodem se neriskuje jeden život, ale dva. Podívejte se kolik rodiček má doživotní problémy, ztrátu schopnosti rodit, úmrtí, vegetativní stavy, … Porod není sranda. Je to něco, s čím musí žena naprosto souhlasit a po své vůli nastolit, jinak to má značné následky. Coronavirus provádí náhodná úmrtí bez ohledu na pohlaví. Nikdo si nezvolí, zda chytí smrtelnou nemoc. Pokud ale existuje lék, pak si jej vezme. Lékem porodu je potrat. Realita. Každý režim, co se toto snaží měnit ničí lidem životy. Co se stane s vynuceně narozeným dítětem? Protože vy, kterého se to netýká, rozhodnete, že žena musí porodit proti své vůli – co se s dítětem stane? Co se stane s morálkou obyvatel? Naopak co dává smysl srovnávat je trest smrti a volnost potratu. Je to stejné morální dilema. Ale porovnávat nemoc a těhotenství prostě nelze. Porod může doživotně zničit život hned několika lidem. Kolik je v ČR matek samoživitelek – víte to? Na 100 porodů je tu 44 matek samoživitelek. (30 se k tomu hlásí a 14 se považuje stav, kdy otec je opilec/násilník/ne­má práci, …) Kdyby stát měl dokonalý systém, jak vychovat a finančně podpořit každé vynuceně narozené dítě, pak jsem pro. Pokud ale zákon jen porod vynutí, ale nezajímá jej onen vynucený život, to je do nebe volající pokrytectví.

P.S.: V Polsku se potrati řídí povoleními. Lidé s nimi kupčí, ze zdravotní věci se stává politická a než se něco vysoudí, postižené dítě se narodí a nemá se o něj kdo řádně postarat …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Váš pohled na věc nedává smysl. Počet provedených potratů kašle na rozdělení národnosti. ČR je v okolí jednou z mála zemí umožňující cizincům potratit, byť v jejich zemi je za to čeká trest. Proto tu čísla takto skáčou. Dále neberete v potaz, že nikde na naší planetě nefunguje řízení potratů. Nikde. Obrovská část lidí na to doplácí. Neberete vpotaz, že porodem se neriskuje jeden život, ale dva. Podívejte se kolik rodiček má doživotní problémy, ztrátu schopnosti rodit, úmrtí, vegetativní stavy, … Porod není sranda. Je to něco, s čím musí žena naprosto souhlasit a po své vůli nastolit, jinak to má značné následky. Coronavirus provádí náhodná úmrtí bez ohledu na pohlaví. Nikdo si nezvolí, zda chytí smrtelnou nemoc. Pokud ale existuje lék, pak si jej vezme. Lékem porodu je potrat. Realita. Každý režim, co se toto snaží měnit ničí lidem životy. Co se stane s vynuceně narozeným dítětem? Protože vy, kterého se to netýká, rozhodnete, že žena musí porodit proti své vůli – co se s dítětem stane? Co se stane s morálkou obyvatel? Naopak co dává smysl srovnávat je trest smrti a volnost potratu. Je to stejné morální dilema. Ale porovnávat nemoc a těhotenství prostě nelze. Porod může doživotně zničit život hned několika lidem. Kolik je v ČR matek samoživitelek – víte to? Na 100 porodů je tu 44 matek samoživitelek. (30 se k tomu hlásí a 14 se považuje stav, kdy otec je opilec/násilník/ne­má práci, …) Kdyby stát měl dokonalý systém, jak vychovat a finančně podpořit každé vynuceně narozené dítě, pak jsem pro. Pokud ale zákon jen porod vynutí, ale nezajímá jej onen vynucený život, to je do nebe volající pokrytectví.

aliendrone

UPhelp>>> Já to sice nevidím tak kategoricky jak ty, ale i tak palec. Tohle je totiž něco, co jde NAD mé chápání. Jsem si celkem jistý, že vajíčko nebo spermie NENÍ člověk a ani čerstvě oplodněné vajíčko (jediná buňka) není ještě člověk. Otázka KDY už „chuchvalec X buněk“ JE člověk a ne jen „organická hmota/směska“ je složitá a nejsem/necítím se dostatečně kvalifikován k jejímu zodpovězení. (Jakkoliv je mi známo, že třeba církev apod. na to má zcela jasný názor, jenže flanďáci toho už nažvanili TOLIK…)