orestez

Můžete mně jako uvědomělému voliči z Brna vysvětlit, proč musím odsouhlasit jakési podmínky GDPR?

Čekalo na mě celé štos čtení. Nedá se to číst. Na konci bylo zatržítko, že souhlasím s čímsi, zasílání zpráv a cosik něčeho. No, zajímá mě, proč když se GDPR týká firem, jo, firem, tak proč jako zákazník nebo pouhý diskutér kdesi na webu Eurozprávy nebo odběratel plynu a elektřiny musím dávat nový souhlas. Souhlas k něčemu, co dřív neexistejšn. Hlupák

Nejlepší odpověď
ivzez

Ten souhlas byl potřebný i dříve a Vy jste jej
pravděpodobně dal, aniž byste o tom věděl.

Spousta lidí takhle odsouhlasila podmínky,
aniž by si je přečetla → podmínky, v nich byl
souhlas zahrnut.

GDPR toho moc nemění, spíše jenom napravuje pochybení
různých provozovatelů/pos­kytovatelů/pro­dejců, „čehokoliv“.

Ti, kdo se dříve neřídili platnými zákony, musí nyní situaci
napravit. Proto po Vás znovu vyžadují souhlas/y, tentokrát
ovšem musí opravdu jít o vědomý poučený souhlas.

Chcete-li od někoho něco odebírat, a je-li dodávání závislé
na zpracovávání osobních údajů, nelze dodávat (prodávat/pos­kytovat)
bez souhlasu ke zpracování osobních údajů.

Souhlas k zasílání informací je něco jiného. Ten k dodávkám/prodeji
potřebný není, ten udělovat nemusíte. Pokud by jej někdo opět někam
„schoval“, můžete potvrdit (odkliknout) nová pravidla a vzápětí provozovateli
napsat, že si nepřejete žádné informace od něj ani od třetích stran.

Další odpovědi
Arne1

GDPR se bohužel týká absolutně všech. Zdůvodňuje se to vyšší odchranou osobních údajů, ve skutečnosti to přinese neskutečné problémy. Bohužel součástí té mašinerie je povinné spamování všech možných i nemožných subjektů zda souhlasí s uchováním data které o nás už stejně mají.

Kepler

Souhlas se zpracováním osobních údajů platil i dosud. Nový zákon EU to dále upravuje, má platit od pátku a je závazný pro všechny firmy.

anonym

narozdíl od Arne1 si rozhodně nemyslím že je GDPR negativní věc a zbytečné otravování/spa­mování. To je obvyklý výklad firem které to obtěžuje protože by rády s osobními informacemi lidí nakládaly prakticky bez omezení, což nepochybně také není správný přístup. Takže je velmi rozumné aby existovala určitá pravidla která firmy NUTÍ vyžadovat si od držitelů osobních informací souhlas k jejich zpracování a nutí jim poskytnout i cestu k odvolání souhlasu či k vyžádání výmazu spolu s přesným dopředným vymezením toho jakým způsobem budou zpracovávány aby klient měl šanci se okamžitě dozvědět že firma chce jeho osobní informace například i přeprodávat dalším subjektům pro účely marketingu. Proto se vám podmínky zpracování osobních údajů v souladu s GDPR předkládají ke schválení, abyste věděl co se s vašími údaji vlastně bude dít a abyste měl možnost k tomu nedat svůj souhlas.

led

Existovalo to aj predtým.
Prečo to musíte odsúhlasiť? Pretože tak rozhodli „naši zástupcouvia“ v Parlamente EU.

anonym

Led tentokrát v odpovědi nemá pravdu. GDPR není totéž co náš starý zákon 101/2000 Sb týkající se ochrany osobních údajů. Řadu věcí řeší GDPR důsledněji. Bylo by fajn přestat všechno dobré i špatné svádět na zlou EU, s tím, že pokud je to dobré, pak je to taky špatné, protože to vznikalo na půdě EU … už je to poněkud ohraná falešná písnička.

led

Nemýľte sa, to je len cisárové nové šaty.

orestez

Nepleťte se a nepleťta sa. Žádné gdpr před gdpr nebylo. Tak nemelte. A neukájejte mě příklady svolením s používáním cookies. Nebo dokážete uvést nějaký příklad, kdy bylo možné odsouhlasit gdpr před jeho vznikem?

ivzez

Ochrana osobních údajů tu je už několik let,
jenom se pro ni nepoužívala zkratka GDPR.

ivzez

Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.

orestez

Já vám za to koupím krabičku cigaret. Opravdu se věnujete všem legisl věcem a uděláte si čas. To fakt, klobouk dolů.

orestez

Ano. Ivzez, akorát, že se po mě chce něco odkliknout, neznám důsledky jo a předtím jsme fungovali. Na internetu, ve kšeftu s platební kartou. Všude. Proč mám něco chápat když tomu nerozumím?

ivzez

Můžete sem vložit otázku se screenshotem toho,
co po Vás chtějí odkliknout? Podívala bych se na to.

orestez

Uhm ne. Už se to upozornění ztratilo po odkliknutí že jo. Pak zbývá E.ON a innogy. Nic, brou noc.