Lgee

Může stát ignorovat evropské právo?

Pokud by došlo k nějakému aktu porušujici smlouvy či jinému aktu mohl by to stát ignorovat / rozhodnout ze to nebude aplikováno?

Odpovědi
plebs

Nyní něco podobného Polsko porušilo Lisabonskou smlouvu a bu bu dělá EK čeká se jak rozhodne Ústavní soud Polska.

JežíšKristus

To jsi napsal 10 otázek dohromady.
Stát může odmítnout přijetí jakékoliv směrnice či nařízení (neexistuje diktát z Bruselu). Například Dánsko má výjimky snad ze všeho.
Ústavní soud členské země může přezkoumat evropskou legislativu pro určení (ne)souladu s materiálním ohniskem ústavy (pokud bude nesoulad, pak lze tento akt „ignorovat“, resp. oznámit to Komisi).
Obecný soud může zaslat předběžnou otázku k Soudnímu dvoru EU aby se „zeptal“, jakým způsobem aplikovat evropskou legislativu.
Nejdebilnějším přístupem je začít porušovat evropskou legislativu, jako to dělá Polsko. Nehledě na to, že pro ni v europarlamentu samo hlasovalo. Jedná se však spíše o divadlo pro polské voliče.