marci1

Může si Česko po 100 dnech oddechnout? Šmarda údajně odmítl nominaci, nechce být ve vládě?

Nebo „hrozí“ další díl nekonečného seriálu „Šmarda“? 🙂
https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/online-zeman-je-rozhodci-ne-trener-aby-rozhodoval-kohomam-postavit-na-hriste-uvedl-hamacek-77490?dop-ab-variant=15&seq-no=1&source=hp

Nejlepší odpověď
Kepler

Česko si oddechne, až konečně bude mít nového ministra kultury. Šmarda toho už měl plné zuby a chápu, že je znechucený. Další díl seriálu bude diskuze o novém kandidátovi. Doufejme, že nebude tak dlouhý.

Další odpovědi
Edison

Prezident vyhrál. Má vládu v hrsti. On, nikoli premiér rozhoduje. Ač to nemá v kompetenci.

Kryšpín

Neškodilo by růžovky vyměnit anebo jak řekl pan Hamáček, když nebude Šmarda tak odejdem z vlády.

Pepa25

No vypadá to, že poslední prázdninový turnus bude jako jediný ušetřen od toho po návratu z ciziny zjišťovat: Co nového – už máme ministra kultury?

Edison

Překlopili jsme se v prezidentský systém. Vládu nesestavuje premiér, ale prezident. Odpovědnost ovšem nese premiér a ne vůči prezidentovi, ale vůči padlamentu. Myslím, že první krok k rozpadu padlamentního systému byl právě učiněn. Nakonec… prezident ani nemusí sestavením vlády pověřovat vítěze voleb, ani jmenovat vítěze voleb premiérem. Dokonce i když člověk, pověřený sestavením vlády přinese jiného premiéra, dle současného modelu je jen na prezidentovi, koho premiérem jmenuje. Z toho plyne rozpor mezi padlamentem a prezidentem, neb vláda vyjde z vůle prezidenta, nikoli na základě voleb. Takže prezident jmenuje nějakou vládu, ta požádá o důvěru v padlamentu, kterou nedostane. Pezident vládu pověří… a tím se stane vláda neodvolatelná a nezodpovědná nikomu. Vlastně nastává kompletní zmatek. Vláda s kompetencemi ale bez jediného kousku odpovědnosti. Ani případné následující předčasné volby to již nebudou moci změnit. Vidím v tom velký, skrytý průser.