Může se v ČR někdo jmenovat Ježíš a je někde toto jméno zakázáno mít?

A co jmeno Mojžíš?

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je v odkazu.
Je v souladu s učením katolické církve dát dítěti jméno Ježíš?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-v-souladu-s-ucenim-katolicke-cirkve-dat-diteti-jmeno-jezis

Dovíte se, v kterých zemích je jméno Ježíš povolené a kde zakázané.
--

„V češtině se jméno Ježíš používá téměř výhradně pro Ježíše Krista (Ježíše Nazaratského). Není zachycené v seznamu "povolených“ křestních jmen,. Zřejmě kvůli tomu, že je to jméno božské, jen dítě se křítí ve jméno Ježíše Krista… ."

Seznam povolených (registrovaných) křestních jmen – samozřejmě bez Ježíše i Mojžíše
http://www.ba­byweb.cz/kres­tni-jmena
http://krestni-jmena.cz/seznam/

Mojžíš je u nás jako příjmení. Uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení.
U nás vzniklo z přezdívky nebo podle obrazu z OJ Mojžíš z egyptského = dítě. U křtu je dětii u nás nedostávaly.

více v diskusi

Další odpovědi
Lamalam

Ano, může. O žádném seznamu zakázaných jmen v ČR nevím.

Žádný seznam povolených či zakázaných jmen, který by měl oporu v zákoně, neexistuje. Problematiku upravuje Zákon 301/2000 Sb (Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů). Paragraf 62 pouze říká, že do matriční knihy lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to v správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.

O Ježíšovi nebo Mojžíšovi ani slovo.

štamgast

Ježíš-http://www.kdej­sme.cz/jmeno/Je%C5%BE%­C3%AD%C5%A1/po­cet/
Mojžíš-http://www.kdej­sme.cz/jmeno/Moj%C5%BE­%C3%AD%C5%A1/po­cet/

Co jsem ještě slyšel, tak ve Španělsku existuje jméno Jesus [Chesus].

Klaproth

Žádný seznam zakázaných nebo povolených jmen neexistuje. Snacha pracuje na matrice a nikdy o něm neslyšela. Mají pouze seznam registrovaných jmen, tj. jmen, která v ČR již existují. Pokud někdo chce dát jméno, které v seznamu není, musí si za 700 Kč vyžádat posudek od soudní znalkyně paní Knappové – http://www.ka­talogznalcu.cz/zna­lec/71488600-miloslava-knappova

Emefej

Pokud jména Ježíš nebo Mojžíš odporují zákonu http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-301, tak ti ho nepovolí. V opačném případě by ho povolit měli.

Elk

Člověka jménem Mojžíš jsem znal. Ježíš asi u nás není, ale Bůh…toho známe všichni – předse KLAUS…!

annas

Není to s křestními jmény tak jednoznačné, jak je možné zjistit u lingvistky Milosalvy Knapové. Právě s knihou Jak se bude vaše dítě jmenovat žádosti o zápis porovnávají i matrikářky. „Obecně, pokud má matrikářka pochybnosti o zvoleném jméně, odkáže žadatele na soudního znalce či Ústav pro jazyk český, který ověří, zda zvolené jméno splňuje zákonné podmínky pro zápis jména do matriky,“ vysvětluje lingvistka.

ww.rozhlas.cz/ra­diozurnal/zur­nalservis/_zpra­va/tohle-

jsou-nejsilenejsi-jmena-na-svete-v-cesku-s-neobvyklymi-jmeny-uspejete-stezi–1411376

Ve správní praxi byla a je uplatňována zásada, že lze zvolit jen jméno doložené, existující, a tedy že není přípustné vymyslet nové jméno. Tento požadavek však není v zákoně č. 301/2000 Sb. explicitně uveden a nebyl obsažen ani ve vyhlášce 22/1977 Sb.

V některých případech matrika (matriční úřad) odmítne neobvyklé jméno zapsat a požaduje znalecký posudek. Za vypracování znaleckého posudku v případě pochybnosti o správné pravopisné podobě jména platí na základě § 62 odst. 1 zákona 301/2000 Sb. rodiče dítěte, na nichž leží důkazní břemeno. Postup posuzování v případě, netýká-li se pochybnost pravopisné podoby jeho jména, ale jeho přípustnosti, zákon neřeší.

Jedinou soudní znalkyní v oboru „ověřování podob jmen a příjmení z hlediska zákonných ustanovení usměrňujících jejich zápis do osobních dokladů“ je Miloslava Knappová, která neformálně spolupracuje s Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky. Pokud matrikář zápis odmítne, mohou rodiče podat odvolání ke krajskému úřadu a v případě zamítnutí podat správní žalobu. Pokud některá matrika určité jméno schválí, ministerstvo vnitra tuto informaci distribuuje i ostatním matrikám.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Regulace_rod­n%C3%BDch_jmen

a další zdroje