Avatar uživatele

Může se v ČR někdo jmenovat Ježíš a je někde toto jméno zakázáno mít?

A co jmeno Mojžíš?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Otázka je v odkazu.
Je v souladu s učením katolické církve dát dítěti jméno Ježíš?
http://www.odpovedi.cz/…

Dovíte se, v kterých zemích je jméno Ježíš povolené a kde zakázané.
--
"V češtině se jméno Ježíš používá téměř výhradně pro Ježíše Krista (Ježíše Nazaratského). Není zachycené v seznamu "povolených" křestních jmen,. Zřejmě kvůli tomu, že je to jméno božské, jen dítě se křítí ve jméno Ježíše Krista... ."
---
Seznam povolených (registrovaných) křestních jmen - samozřejmě bez Ježíše i Mojžíše
http://www.babyweb.cz/…
http://krestni-jmena.cz/…
--
Mojžíš je u nás jako příjmení. Uvádí D. Moldanová v knize Naše příjmení.
U nás vzniklo z přezdívky nebo podle obrazu z OJ Mojžíš z egyptského = dítě. U křtu je dětii u nás nedostávaly.

více v diskusi

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Ano, může. O žádném seznamu zakázaných jmen v ČR nevím.

Žádný seznam povolených či zakázaných jmen, který by měl oporu v zákoně, neexistuje. Problematiku upravuje Zákon 301/2000 Sb (Zákon o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů). Paragraf 62 pouze říká, že do matriční knihy lze zapsat jakékoliv existující jméno, a to v správné pravopisné podobě. Nelze zapsat jména zkomolená, zdrobnělá a domácká. Fyzické osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské a naopak. Matriční úřad dále nezapíše jméno, pokud je mu známo, že toto jméno užívá žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče. Vzniknou-li pochybnosti o správné pravopisné podobě jména, je občan povinen předložit doklad vydaný znalcem.

O Ježíšovi nebo Mojžíšovi ani slovo.


Avatar uživatele
Bronzový

Ježíš-http://www.kdejsme.cz/…
Mojžíš-http://www.kdejsme.cz/…

Co jsem ještě slyšel, tak ve Španělsku existuje jméno Jesus [Chesus].


Avatar uživatele
Bronzový

Žádný seznam zakázaných nebo povolených jmen neexistuje. Snacha pracuje na matrice a nikdy o něm neslyšela. Mají pouze seznam registrovaných jmen, tj. jmen, která v ČR již existují. Pokud někdo chce dát jméno, které v seznamu není, musí si za 700 Kč vyžádat posudek od soudní znalkyně paní Knappové - http://www.katalogznalcu.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud jména Ježíš nebo Mojžíš odporují zákonu http://www.zakonyprolidi.cz/…, tak ti ho nepovolí. V opačném případě by ho povolit měli.


Avatar uživatele
Stříbrný

Člověka jménem Mojžíš jsem znal. Ježíš asi u nás není, ale Bůh...toho známe všichni - předse KLAUS...!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Není to s křestními jmény tak jednoznačné, jak je možné zjistit u lingvistky Milosalvy Knapové. Právě s knihou Jak se bude vaše dítě jmenovat žádosti o zápis porovnávají i matrikářky. „Obecně, pokud má matrikářka pochybnosti o zvoleném jméně, odkáže žadatele na soudního znalce či Ústav pro jazyk český, který ověří, zda zvolené jméno splňuje zákonné podmínky pro zápis jména do matriky,“ vysvětluje lingvistka.

ww. rozhlas. cz/radiozurnal/zurnalservis/_z prava/tohle-
jsou- nejsilenejsi- jmena- na- svete- v- cesku- s- neobvyklymi- jmeny- uspejete- stezi- - 1411376
---
Ve správní praxi byla a je uplatňována zásada, že lze zvolit jen jméno doložené, existující, a tedy že není přípustné vymyslet nové jméno. Tento požadavek však není v zákoně č. 301/2000 Sb. explicitně uveden a nebyl obsažen ani ve vyhlášce 22/1977 Sb.

V některých případech matrika (matriční úřad) odmítne neobvyklé jméno zapsat a požaduje znalecký posudek. Za vypracování znaleckého posudku v případě pochybnosti o správné pravopisné podobě jména platí na základě § 62 odst. 1 zákona 301/2000 Sb. rodiče dítěte, na nichž leží důkazní břemeno. Postup posuzování v případě, netýká-li se pochybnost pravopisné podoby jeho jména, ale jeho přípustnosti, zákon neřeší.

Jedinou soudní znalkyní v oboru „ověřování podob jmen a příjmení z hlediska zákonných ustanovení usměrňujících jejich zápis do osobních dokladů“ je Miloslava Knappová, která neformálně spolupracuje s Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky. Pokud matrikář zápis odmítne, mohou rodiče podat odvolání ke krajskému úřadu a v případě zamítnutí podat správní žalobu. Pokud některá matrika určité jméno schválí, ministerstvo vnitra tuto informaci distribuuje i ostatním matrikám.

https://cs.wikipedia.org/…

a další zdroje

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.