jarekbranik

Může se podobné tornádo vytvořit i na severní Moravě nebo to není možné kvůli reliéfu krajiny (Beskydy, Jeseníky) ?

https://youtu­.be/FaFX0H3Z86c

Odpovědi
Drap

Může. Reliéf krajiny neni pro vznik tornáda až tak důležitý.

plebs

V minulosti bylo také menší Krnov, Litovel, Olešnice, Hevlín, Litomyšl

led

Laická odpoveď na základe informácií o lokalizáciách ohnísk vzniku tornád a zemepisných a atmosférických podmienok počas jeho pohybu.
Všimnite si, v ktorých zemepisných pásmach „žijú“ tornáda.
Podľa toho tornádo potrebuje na svoje premiestňovanie nízky reliéf krajiny. To znamená rovina, nízka vrchovina. Hornatá krajina je prekážkou tornádu na jeho ceste, hustý stromový porast ho oslabuje. Oblasť Južnej Moravy je z Juhu a západu výškovo otvorená, severné a východné oblasti nemajú podmienky pre vznik tornád a na Juhozápade je „alpská hradba“.
Na severe Moravy tornáda sú zriedkavé a slabšie, pomenovala by som ich skôr minitornádo, aj keď sila vie byť naozaj ničivá, ale nie až tak, ako sme nedávno videli a mnohí prežili na južnej Morave.

Moja skúsenosť…
Prvýkrát v Európe som tornádo videla na vlastné oči v „rovinnej“ oblasti Severnej Vojvodiny (Srbsko) na pomedzí maďarských hraníc v 90-tych rokoch minulého storočia. Naozaj ho tvoril rovnaký lievik, ako sme videli teraz na Južnej Morave. Napriek väčšej vzdialenosti (pri natiahnutej ruke malo telo lieviku šírku 3 prstov), sme závan toho „vetríka“ naozaj cítili. Aká to bola vzdialenosť neviem odhadnúť. Pomerne rýchlo sa pohyboval, preto sme radšej ten priestor opustili. Jednoducho zdúchli, ako myši pred mačkou.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Plebs,

v Litovli bylo tornádo o síle F3, stejně jako na jihu Moravy, jenže zasáhlo menší oblast.

Krnov F2, Litomyšl F3, ale síla větru slabší než v Litovli.

V Olešnici bylo malé, síla není uvedená, Hevlín F1.

Ale to jihomoravské je zatím nejničivější.