annas

Může se člověk během života změnit tak podstatně, jako kdyby se podruhé narodil? Je schopnost změny mírou inteligence?

1. Eva Trioletová

Tajenka křížovky z přílohy Víkend MF Dnes z 11. 7. 2020

2. Albert Einstein: !„Měřítkem inteligence je schopnost změny.“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/613525-stephen-hawking-inteligence-je-schopnost-prizpusobit-se-zmene/
--

Obrázek

https://pixaba­y.com/illustra­tions/board-arrow-shield-note-change-978179/

Nejlepší odpověď
aliendrone

Inteligence s tím nemá co dělat. Jistě je jí do určité míry třeba (stejně jako naučit se zavázat tkaničky), ale mnohem víc jde o vlastnost/schop­nost POUČIT SE.

Mnozí zde píší o „náhlých obratech“, ale z vlastní zkušenosti vím, že to tak vždy být nemusí. Změna postupuje a graduje vlastními kroky. Kdysi přeukrutný bordelář aliendrone (v dobách bujarého mládí) se postupem času dopracoval až k velkému vyznávání pořádku. No co myslíte, KOLIK inteligence je třeba k tomu, aby jeden (po MNOHA průserech a lapsech) pochopil, že na třeba pracovním stole je potřeba mít nějaký pořádek/řád? Že se sice dá dělat i za situace vedle talíře s gumídky mám papíry, na nich šroubovák a klávesnici, to vše před mičudou zakrývající monitor? Tož asi tak nějak. ;) :D :D

Další odpovědi
Kepler

Může se to stát, ale inteligence sama nestačí. Taky to chce silnou vůli. Taky se často stává, že člověka změní nějaký šok nebo traumatizující situace. Chlapci odcházeli do války a vrátili se jako chlapi.

Drap

Ano občas se tak stane, že z člověka se nějakou postupnou cestou stane někdo úplně jiný. Bohužel, někdy si s námi příroda zahraje a neni to změna pozitivní, ale občas i negativní. Myslím, že míra inteligence na to jistý vliv má, nemyslím však, že by měla vliv zásadní.

EKSOT123

Možností je hodně. Každý se mění k horšímu i lepšímu, i když na tom pracuje. Snaha o ctnosti asi není podmíněna inteligencí. Zeširoka vzato, záleží v kolika letech s tím začne, jestli jde o průběžný vývoj nebo radikální obrat atd. Všechno má své příčiny. Život přináší víc druhů zkoušek, na které člověk není zcela připraven a mohou s ním dost zatočit (různé tragédie, ale naopak i svatba, povýšení do vedoucí funkce,…) Pak z literatury a románů známe příběhy o ztrátě paměti,… V bibli se mj. píše o znovuzrození, což je silný jev důvěrně známý myslím ve více náboženstvích.
Pár hlášek:

Potkají se dva: „Kámo, tebe jsem už dlouho neviděl. Ale jak to vypadáš? Člověče, ty jsi býval takový červeňoučký, ale teď vypadáš hrozně! No, a jak se máš, Zdeňku?“ „No, promiňte, ale já se nejmenuji Zdeněk.“ „Neblbni, člověče, tak ty už se ani Zdeněk nejmenuješ?“
Sťažuje sa alkoholik v krčme: „Predstavte si, prišiel som včera v noci domov a ani vlastné deti ma nepoznali. A keď som sa ráno zobudil, nepoznal som ani ja ich!“
„Jožo preboha! Kto ťa tak pohrýzol?“ „Môj pes.“ „A ako sa to stalo?“ „Prišiel som domov triezvy a on ma nespoznal.“

exoman

Základní rysy osobnosti jsou za mne neměnné. Pokud je někdo plachý, může na sobě pracovat jak chce a plachým zůstane. Stejně tak pokud je někdo agresivní, taky nemá žádnou šanci aby se z něj stal hodný beránek…
Stále to v něm bude vřít a vybuchovat jakkoliv se to bude snažit navenek skrývat. Změna podle mne není možná. Je dána chemicky a pokud se chemie mozku nezmění, nezmění se ani základní povahové rysy člověka.

Lenoch přinucený tvrdě pracovat bude celý život bojovat se svou leností.. jakmile poleví bič, poleví lenoch v práci. 🙂

Rokio

Souhlasím s Drapem.

Ještě dodám, že změnit se k lepšímu mohou i někteří duševně nemocní lidé. Diagnóza jim sice zůstane, ale v oblastech, ve kterých jsou zdraví, mohou být lepší a v některých ohledech i duševně zdravé překonat.

Na změnu člověka má vliv hlavně neokortex, což je jedna ze tří částí lidského mozku, která je mimo jiné zodpovědná i za vůli.

ten který je

Některé významné události v životě člověka,mohou změnit jeho dosavadní způsob žití.Častěji bývá změna k horšímu než k lepšímu.Je to stejné,jako něco zbořit nebo zničit.To bývá snazší,než postavit a zbudovat.Aby se člověk změnil k lepšímu,musí především chtít sám a k tomu je potřebná i jistá dávka rozumu i snahy.Někdy také významně ovlivní člověka i jeho okolí.O něčem takovém pojednává i kniha od Jacka Londona – Martin Eden,která ovšem končí smutně.

Mc Merkurion

… s mírou inteligence to asi nebude mít moc společnýho, jelikož jsem potkal dost různě inteligentmích lidí, kterým „jeblo“ a svůj život otočily vo 180° … jo, život je pes …

annas

Mně ta slova také překvapila, ale dnes je víc druhů inteligence, napadá mwě třeba technická dovednost, nebo jazykov.

Einstein to zřejmě tak měl, že stal slavným a vynálezy mu změnily život.

annas

Ach jo, překlep, mea culpa..... 🙂