autacek

Může dojít k zatmění měsíce i mimo jeho úplněk?

Nejlepší odpověď
Dochy

Zamysli se nad tím, čím je zatmění měsíce způsobeno:

Jde o to, že se měsíc dostane do zemského stínu. To se může stát jen když je Slunce, Země a Měsíc v přímce. Tato tři tělesa jsou zhruba v přímce jen v období úplňku a novu. Nov můžeme vyloučit. Zbývá úplněk.

Jiná známá tělesa nemohou Měsíc zastínit. Merkur a Venuše jsou příliš daleko a příliš malá vzhledem k velikosti Slunce, takže nemají znatelný vliv na sluneční záření dopadající na Měsíc. Ostatní známá větší tělesa se mezi Slunce a Měsíc nikdy nedostanou.