Rokio

Může člověk omezený na způsobilosti k právním úkonům dědit, pokud nenaplní důvody k vydědění?

V současné době lze vydědit kvůli 6-ti důvodům:

  1. neposkytnutí pomoci
  2. neprojevování zájmu
  3. odsouzení za trestný čin
  4. vedení nezřízeného života
  5. dědická nezpůsobilost
  6. zadlužení a marnotratnost

Zde je odkaz na článek: https://www.me­sec.cz/clanky/ko­ho-a-z-jakych-duvodu-muzete-nyni-vydedit-musite-starsi-vydedeni-prepsat/

Já například mám papíry na hlavu a nenaplňuji důvody k vydědění. Rodičům pomáhám (a vytáhl jsem je z nouze, když byly v nesnázích), projevuji o ně zájem (stýkám se s nimi, zajímám se o jejich problémy atd.), nebyl jsem odsouzen za trestný čin svědčící o mé zvrhlé povaze, nezřízený život nevedu (nejsem závislý na alkoholu, ani psychotropních látkách, nežebrám peníze, nepáchám drobnou trestnou činnost atd.), jsem způsobilý dědit (nebyl jsem odsouzen za trestný čin proti příbuzenstvu) a nejsem zadlužený, ani marnotratný.

Také mám známého Vítka K., který trpí autismem a mentální retardací, a proto je omezen na způsobilosti k právním úkonům. Přesto tento muž se chová hezký ke svému okolí a normálně pracuje. Za zmínku stojí také fakt, že dokončil standartní učební obor (Zahradník).

Nejlepší odpověď
Drap

Dědit může. Neni v tom žádný problém. Jednak může dědit jako dědic ze zákona a může i dědit od nepříbuzného člověka, pokud mu někdo něco odkáže.

Další odpovědi
Edison

Samozřejmě, že dědit může, pokud tomu nebrání zákonné důvody. A nesvéprávnost tím důvodem není, v takovém případě může být určen poručník. To je už zase kapkitola sama pro sebe.

Mc Merkurion

… dědit může i pes nebo kočka, a to nemaj ani volební právo … s hlavou to nemá nic společnýho … bože, a to chtěj kantoři furt stávkovat …

Rokio

Drap: Děkuji za odpověď.