Rokio

Jaký trest dostane nesvéprávný, pokud využije právo, o které byl zbaven?

V případě, že někdo, kdo byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, půjde volit, normálně tam ukáže svůj občanský průkaz, takže komise si ničeho nevšimne, co dostane za trest poté, co odevzdá svůj hlas?

poznámka: Vím, že u nesvéprávného jsou všechny právní úkony, které provede, neplatné, ale jak je to s volením? Komise pak nemůže nahlédnout do urny, když už tam ten nesvéprávný dá svůj hlas.

Nejlepší odpověď
ivzez

Nikdo nemůže být zbaven „o žádné právo“ (správně: práva).

Účelem omezení svéprávnosti je ochrana člověka, kterému by určité právní jednání mohlo způsobit vážnou újmu (mohlo by mu uškodit). Omezení svéprávnosti člověka chrání před nevýhodnými právními úkony. (Nejde o „trest“, ale o ochranu člověka.)

Soud může omezit způsobilost k některým úkonům, a to jen na omezenou
dobu → max. na 3 roky (nikoliv trvale). Poté je nutné stav přezkoumat.

_______

Omezení svéprávnosti musí vždy být v zájmu člověka. Omezit něčí
svéprávnost lze jenom v těch úkonech, při kterých by mu bez omezení
hrozila závažná újma (§ 55 OZ).

Volby ale takovou újmu nikomu způsobit nemohou. Podle mne
by se omezení svéprávnosti nemělo vztahovat na volební právo.

Volební komise umožní volbu jenom voličům uvedeným v seznamech voličů
nebo těm, kdo se prokáží volební legitimací vystavenou obecním úřadem.
___

V případě omezení svéprávnosti se omezení vztahuje jenom na konkrétní právní
jednání, v ostatních záležitostech je člověk dále schopen jednat sám za sebe.

Není tedy pravda, že „u nesvéprávného jsou všechny právní úkony, které provede, neplatné“. Neplatné jsou pouze ty úkony, k nimž byla svéprávnost omezena.

Např. člověk, kterému byla omezeno nakládání s majetkem od určité výše, je omezen pouze v nakládání s majetkem. Všechny ostatní úkony budou platné.

____

Jestli tě tato problematika zajímá, přečti si článek MUDr. Jiřího Švarce, Ph.D., lékaře pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice „Svéprávnost a její omezení.
Neplatnost právního jednání“ (PDF, 105 kB):
https://www.psychi­atriepropraxi­.cz/pdfs/psy/2014/02/10­.pdf

_________

Poznámka:
Možná, že by situace byla srozumitelnější, kdyby se dále používal obrat „omezení způsobilosti k právním úkonům“. Pojem „svéprávnost“ nemusí být každému úplně jasný, protože může navozovat dojem, že takový člověk není schopen žádného právního jednání.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Nejsem si jist, ale nesvéprávný nebude uveden v seznamu voličů a pokud tam nebude, volební komise jej nepřipustí k volbám. Tudíž volit nemůže.

Drap

Trest žádný, ale od voleb ho vyhodí. Pokud je nesvéprávný, neni ve voličských seznamech.

Mc Merkurion

… k čemu by tam pak ta komise byla, když má dohlížet na regulérnost voleb? zamyslel jsi se taky nad otázkou? …

Smlouvyzdarm

Moc pěkná odpověď od Ivzez, ale nemohu souhlasit s větou – Podle mne
by se omezení svéprávnosti nemělo vztahovat na volební právo. Pokud je někdo omezen, asi to má nějaký důvod. Samozřejmě, aby ho to nějak ochránilo, ale myslím jako proč je omezen. Protože má nějakým způsobem omezené rozpoznávací schopnosti. Já osobně se domnívám, že takoví lidé by volit prostě neměli. Nepoznají co je pro ně samotné dobré, ale budou rozhodovat o směru, kterým se má vydat společnost? Nevím, ale myslím, že spíše ne.
Stačí se zeptat v domově důchodců – koho jste volili? Odpověď bude často … ani nevím, oni říkli ať dám hlas… A to se nejedná o lidi, kteří jsou z nějakého důvodu omezeni k právním úkonům. Sám jsem měl možnost podílet se na kauze, které se účasntilo velké množství důchodců ve věku kolem cca 75 let. Aniž bych se chtěl někoho dotknout, domnívám se, že rozumné by bylo, kdyby každý (druhý) člověk v tomto věku měl nějakého pověřence třeba z rodiny, který by musel vše potvrdit i svým podpisem, protože reálně odhaduji, že skutečně každý druhý člověk v tomto věku již není schopen vyhodnocovat zcela reálně své jednání. Můj názor se možná zdá být radikální, ale pokud máte možnost pracovat, nebo se setkávat s lidmi v tomto věku jistě víte, že mám pravdu a mohlo by je nějaké takové opatření opravdu ochránit.