bolak

Může vězeň kandidovat na prezidenta?

Teď psali ve zprávách že Kájínek sehnal 10.000 podpisů, tak kdyby začal už loni a trochu máknul, tak by těch 50 možná dal. Rath přece taky funguje i z pozamříží.

Nejlepší odpověď
tom004

V tomto státě a v této době je možné, bohužel, téměř vše. Když může poslanec „pracovat“ z vězení a brát za to plat, tak proč by nemohl vězeň kandidovat na prezidenta. I když těch 10 000 podpisů mělo sloužit k něčemu jinému.

Další odpovědi
pusinka50

Už takhle dost velká ostuda, že Rath za nicnedělání ve vězení bere vysoké příspěvky, proč ne větší ostuda s reklamní prezidentskou kampaní vedenou z basy, já myslím, že Česko si z celosvětové ostudy, jak to tady u nás vypadá, už šije hodně velký kabát, o jednu ostudu míň nebo víc už nám reputaci nezachrání

anonym

Zákon praví, že kandidovat může člověk, který má způsobilost k právním úkonům. Viz níže (chytrá Wiki):

Kandidáti musejí splňovat podmínky pro výkon funkce, které jsou obdobné jako do Senátu PČR, tedy občanství ČR a věk nejméně 40 let, musí mít plnou způsobilost k právním úkonům a nesmí jít o stávajícího (posledního) prezidenta, pokud je ve funkci již druhé volební období po sobě.
Kandidáti musejí splňovat podmínky pro výkon funkce, které jsou obdobné jako do Senátu PČR, tedy občanství ČR a věk nejméně 40 let, musí mít plnou způsobilost k právním úkonům a nesmí jít o stávajícího (posledního) prezidenta, pokud je ve funkci již druhé volební období po sobě.

Fyzické osobě může být způsobilost k právním úkonům soudem omezena nebo odňata v plném rozsahu, avšak jen z důvodů stanovených zákonem (duševní porucha, nadměrné užívání alkoholu nebo omamných prostředků či jedů). Pokud dojde k jejímu omezení, soud ve výroku rozsudku přesně vymezí, v jakém rozsahu. Stejně tak může být později navrácena[5] a takový návrh může podat i ten, kdo jí byl zbaven, nebo v ní byl omezen.[6]

Fienir

pusinka50: dej si facku a ještě jednu a opakuj, dokud se nedostaví účinky. Rath ve vězení pracuje a jeho návrhy projednává poslanecká sněmovna, to, že v ps seděj tupci, za to on už nemůže.

Zajímavé je, že Rath údajně korupčil, pokud ano, je v pořádku, že je ve vazbě, proč tam ale nejsou i ostatní? Tady něco smrdí…

oskar

Dá někdo tento bordel do pořádku???

led

pusinka50, malá chybička krásy pri porovnávaní:
poslanec je neodvolateľný, ak sa ho chcú zbaviť, musí sa sám odvolať
prezident je za určitých presne zákonom stanovených podmienok odvolateľný

bolak

ocko: co z toho teda vyplývá, může a nebo nemůže?

led

Kandidát, pokiaľ je v aktívnom treste, nespĺňa podmienku právnej a spoločenskej nezavádnosti. Veď, ak „bručí“, to znamená, že nejakým spôsobom sa prehrešil voči platnému zákonu.
Museli by trest prerušiť, na dobu potrebnú na volebnú činnosť a v prípade zvolenia na dobu plnenia danej funkcie, prípadne trest zrušiť. To by bolo krásne, po skončení funkčného obdobia sa opäť vrátiť do vyhriatej/vychla­denej cely pod ochranu láskavých bacharov pred rozvášneným národom.
Viete si predstaviť štátnu návštevu (na najvyššej úrovni) u hlavy štátu vo väzenskej cele? Čo o to, aspoň by bola naozaj zaistená bezpečnosť všetkých zúčastnených a už žiadne airsoftové pištole :)

bolak

To si umím představit, já si to tak dokonce představuju :) A po skončení funkčního období by se do cely nevrátil, protože by si během prezidentování stačil udělit milost :))

led

:)