Rokio

Pokud je někdo omezen na způsobilosti k právním úkonům, o jaké přijde povinnosti?

Způsobilost k právním úkonům je spjata s právy i povinnostmi. Pokud někdo je omezen na způsobilosti k právním úkonům a je mu stanoven opatrovník, tak dotčená osoba přijde určitě o řadu práv. Člověk omezený na způsobilosti k právním úkonům nemůže náklad s většími finančními částkami, nemůže podat negativní reverz, nemůže dělat pořádné zaměstnání, nemůže podnikat apod.

O jaké ale přijde povinnosti?

Odpovědi
ivzez

O (téměř) žádné, povinnosti mu zůstanou.
Případně lze ty, které by nemohl vykonávat, nahradit jinými.

Rokio

ivzez: Tak to je pěkně nefér. Takový člověk přijde o skoro všechny práva, ale skoro všechny povinnosti mu zůstanou. Navíc se na něj bude dívat společnost hůře a podle ní také bude potencionálně nebezpečný. Ty ještě řekneš, že to není trest, i když je to pro toho člověka horší než třeba taková podmínka, nebo středně vysoká pokuta.