Verver

Nevíte, jaké jsou povinnosti státem přiděleného opatrovníka? Více v popisu.

Chtela bych se zeptat na povinnosti statem prideleneho opatrovnika?Pre­devsim o zdr. stavu a kvalite zivota nesvepravneho

Ziji vedle nesvepravneho pana v peci mesta, byt ma ale v osobnim vlastnictvi. Pres svuj spatny zdravotni stav poziva alkohol a cicha redidla. Zije v odpadcich. Casto ani neni schopen dojit si na toaletu. Prideleny opatrovnik tvrdi, ze nema pravomoc tuto situaci resit (pokud nesvepravny takto zit chce, tak bude). Krom neuveritelneho smradu, mne trapi cela situace meho souseda o ktereho se nikdo nestara.

Nejlepší odpověď
Dochy

Opatrovník podle zákona chrání opatrovaného před okolím, okolnostmi, a částečně před jím samým, nikoli okolí před opatrovaným. Tolik obecně. Konkrétní oblasti kde opatrovaný potřebuje opatrovníka a kde má opatrovník nějaké pravomoce musí být sepsány v rozsudku o přidělení opatrovníka a o omezení způsobilosti…
Z toho co jsem pochopil, dokud o sobě daný člověk může rozhodovat, opatrovník toho moc nesvede. (klidně může mít omezení jen na uzavírání smluv s vyšší hodnotou apod.)

Další odpovědi
Hlada

Bohužel opatrovník takto může pracovat. Nesvéprávnost není absolutní, ale jen omezená na právní úkony určené soudem. Funkce opatrovníka je bezplatná, v zákoně definovaná velmi obecně. Je často přidělena úředníkovi bez náležitého vzdělání a zájmu a ten pracuje jen do výše svého platu.

Frontinus

Zásadní problém bude zřejmě v tom, že je nedostatečná kapacita sociálních služeb, takže otázka, co s takovým člověkem, který nemá blízké schopné se o něj postarat, je tak trochu kvadratura kruhu. Pokud chcete něco řešit, řešte to oficiální cestou se sociálním odborem příslušného městského úřadu.

Pokud skutečně čichá organická rozpouštědla, nejspíš problém záhy vyřeší jeho smrt. Tahle legrace totiž zabíjí rychle.