jirka F

Může černá díra zaniknout?

Může vlastně černá díra nějakým způsobem zaniknout nebo je natolik hmotná že se jí to stát nemůže?

Nejlepší odpověď
cynique

Ano a je to pravděpodobné.
Celý proces bude nesmírně pomalý a s rozpadem poslední černé díry zanikne vesmír a nebude nic. Až nebudou mít černé díry žádný materiál „ke konzumaci“, začne proces rozkladu. Ten se bude dít přes Hawkingovo záření (nejprve vyhoří všechny hvězdy, pak degradují všechny částice na neutrina, ta pak na záření a jako poslední degradují černé díry, také na záření – tedy zbude nakonec záření a žádná částice a tím zanikne čas a vesmír). Pro černé díry velkosti 10 sluncí je tento čas asi 10 na 65 (10 a 65 nul), pro hmotnější čd to bude ještě cca 10 na 18 krát víc. To je skutečné nesmírně dlouhá doba.

Další odpovědi
Kepler

Černá díra z pohledu klasické fyziky je těleso velmi stálé, které nemůže zaniknout vlivem ztráty své hmoty, jelikož žádná částice není podle klasické fyziky schopna překonat rychlost světla a jedinou přirozenou cestou zániku černé díry se tak jeví její pohlcení jinou černou dírou tzv. gravitační srážka. Teoreticky může docházet ke snižování hmotnosti černé díry procesem zvaným Hawkingovo záření, nebo kvantové vypařování černých děr.
(wiki)

JájsemRaibek

Vše je jen teorie, sice nějak podložená odborníky – Hawking, Enstein a další, ale nicnení jasné.
Takže klidně může zaniknout tak, že se zhroutí sama do sebe. Ale to je jen můj odhad.