Mr. Marek

Může být z principu internet svobodným a demokratickým místem? Není to jen naivní iluze otců internetu?

  1. sociální média
  2. sociální sítě a weby

Nejlepší odpověď
Kepler

spíše ne

Sami uživatelé si net uvrhli do pozice, v jaké se nyní nachází. Spousta lidí si stále plete demokracii se svobodou, myslí si, že tam mohou napsat cokoliv se jim zlíbí a tak se to tam hemží hoaxy, fake i vysloveně desinformacemi. Naštěstí tam ale lze najít i seriózní a užitečné informace. Ještě tak vědět, které to jsou…

Další odpovědi
Speed77

spíše ne

Bez regulací a omezení určitě ne. Pak už to ale není demokratické/svo­bodné, takže je to začarovaný kruh. Bez regulace, jistého usměrnění to nebude místo pro slušnost a podobně. Internet přímo podporuje ty lidské špatné vlastnosti. Hlavně sociální sítě, místa pro diskuze, dizinformační weby/média nemluvě o dark webu. Ráj pr špatné mravy i kriminalitu.
LEDAŽE by se začalo přímo u lidí ve spolenosti, s dobrým školstvím, v rodině, v politice, v celkové společnosti, kde by se dbalo na mravy, vychování, slušnost a potlačování kriminality (nejen efektivním zakročením proti ní, ale taky předcházením jí – výchovou, vzory, kvalitním trestním zákoníkem, životními podmínkami).
Takže to není otázka jen internetu jako takového, ale celé společnosti a lidské přirozenosti (spíše výchově a kultuře).

Internet svobodným být může, to žádná. Ale jestli demokratickým nebo slušným a jiným místem… to už ani tolik ne. Bezpečnost anonymity, vzdálenosti a nepřímé konfrontace spojená s lidskou nevychovaností a egoismem. ty se vzájemně podporují a tak se internet (a především sociální sítě) stávají místem, kde se lidi „musí vyřádit.“ Na ostatních, pochopitelně. Urážky, napadání, šíření hoaxů, pomlouvání… celkově šíření chaosu.
A to jsou případy jen takových lidských špatností, špatných mravů, pak jsou tu vyloženě kriminálníci na darkwebu, ale i na sociálních sítích, predátoři, pedofilové, vydírači, zloději, hackeři a podobní.
.............­.............­...........
Je to jak píše Kepler. Lidi pod demokracií spatřují hlavně svobodu, ale pod svobodu si představují, že můžou všechno (především vůči druhým). Egoismus a nulová zodpovědnost, a přitom s mírou svobody roste i míra odpovědnosti. A ta by se měla zakládat hlavně i na slušnosti.

Lgee

spíše ne

Může být svobodný ale ne v momentální podobě.

Ametyst

spíše ne

O svobodě na sociální síti s Danielem Vávrou: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=4jl5giPxegk

paul1

spíše ne

Zdá se mi, že svobodný je, usuzuji tak proto, že některé příspěvky v diskusích jsou na hraně, nebo i za ní. A bohužel zůstávají tam.

Dochy

spíše ano

Spíše ano. Ale se svobodou tak souvisí to, že já se mohu svobodně rozhodnout koho do svého prostoru pustím – což zas některým moc svobodné nepřipadá.

zkrátka jsou skupiny, které se cpou všude, pokud na jejich web napíšeš nějakou kritiku, tak tě začnou lynčovat, pokud se jejich projevy na svém webu pokusíš korigovat, tak Tě kupodivu začnou lynčovat…

ivzez

určitě ano

Internet je svobodný a demokratický.
Jestli někdo něco omezuje, jsou to zákony a lidé.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Můžu se zeptat, kdo a kdy měl nějaké naivní představy o „svobodné a demokratickém místě“? Pokud vím, tak jedniná naivní přestava ze začátku se týkala nekomerčího charteru internetu, což dávno padlo. Naopak potřeba pravidel byla jasná od začátku …

Mr. Marek

Vy jste stále nepříjemný. Mohu mít názor a subjektivní pohled na věc? Chápete smysl otázky?

Ametyst

Proč naivní? Kdyby ta nadnárodní monstra nezlikvidovala svou konkurenci široko-daleko, mely by jejich výkřiky “ Když se vám to nelíbí, nemusíte tady být” nějaký smysl. Takhle ale nemají smysl.