Avatar uživatele
Bronzový

muze byt uzavrena kupni smlouva mezi manzeli???

chci si od manzela,s kterym jsem v rozvodovem rizeni,odkoupit za symbolickou cenu auto.muzeme mezi s sebou uzavrit kupni smlouvu???auto jsme do sjm nezanesli.
Doplňuji:
ocko,tam se jeste na tom autu splaci dluh a manzel nechce,abych jej platila ja.a ta kupni smlouva je kvuli pojistovne.musi se zrusit pojistka a udelat nova,jelikoz ja bydlim nyni v jinem meste.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě ano, pokud jsou svéprávní :)
Doplňuji:
dr Axl: rozsah SJM je dán zákonem, nikoliv laickými licitacemi. Tudíž i auto, coby nemovitý majetek, tam může spadat a nemusí. A pokud tazatelka tvrdí, že auto v sjm není, tak to beru jako fakt.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Pokud jsi v rozvodovém řízení, měla bys mít právního zástupce.
Ten by ti snadno vysvětlil, že rozsah SJM je dán zákonem, nikoliv laickými licitacemi. Tudíž i auto, coby nemovitý majetek, tam spadá.
Pokud jste je do něj z nějakých privátních důvodů nezařadily, dokud nejste rozvedeni, mělo by být nejschůdnější je tam dodatkem doplnit, kde v dohodě, co komu zůstane, není problém je převést na tebe. Symbolické odstupné mu můžeš dát nezávisle na oficiálních podkladech pro soud.
Stále stačí jen převést na registru vozidel na sebe, což je bez problémů, dokud budoucí rozvodové rozhodnutí nenabyde právní moci.
Teprve pak budeš před tváří zákona samostatná. Do té doby jsi stále papírově vdaná, se všemi dopady, bez ohledu na to, že spolu už dávno nemusíte žít.
P.S. baghira zapomíná na protimluv, jak si mohou manželé vzájemně cokoliv prodávat, když by to stejně financovali ze společných peněz?
Maximálně by jeden druhému mohl darovat např. osobní dědictví, jež nespadá do SJM. Notabene majetek je společný, čili jej užívají oba, kupovat svou vlastní věc je jaksi kocourkovské.
Doplňuji:
(Otázka patří do rubriky Občanské právo).


Avatar uživatele

Pokud všechno podnikáte kvůli pojistce na dotyčné auto, změňte pouze potřebné údaje u pojišťovny. Pro pojišťovnu je někdo jiný majitel vozu, provozovatel a pojistník- informujte se přímo u pojišťovny . Otázka bydliště je důležitá hlavně v tom, kam a komu se poukazují složenky na uhrazení pojistného.


Avatar uživatele
Registrovaný

Jenom doporučím udělat skutečný převod vozidla v registru. Většina pojišťoven nebere kupní smlouvu na auto mezi manželi jako důvod ke zrušení pojistky. Potom vznikají problémy s duplicitou smluv povinného ručení.


Avatar uživatele

Pizličko, proč věci řešit jednoduše a v rámci právních zvyklostí, když si můžete zkomplikovat život,viď?
Žádná kupní smlouva tady nemá co dělat. Vy si sepíšete "Dohodu o rozdělení majetku", kam zanesete i to auto a napíšete, že auto zůstane Tobě. Jediné, co potom ještě bude třeba provést je přepis auta z manžela na Tebe.
Aby rozvádějící se manželé mezi sebou při dělení majetku sepisovali "Kupní smlouvy", tak to slyším opravdu poprvé.
Doplňuji:
Dluhy jsou stejně jako majetek součástí "Dohody o rozdělení SJM"
Pizlicko, pokud jde o tuto stránku věci, opravdu oba hledáte, kde si dělat problémy úplně zbytečně.
Pro pojišťovnu bude dokladem Dohoda o vypořádání majetku. Tím, že panuje veřejně povědomí, že pro zrušení pojistné smlouvy je nejjednodušším dokladem kupní smlouva, není řečeno, že nejsou jiné právní doklady jí na roveň postavené. Pokud se převádí v rámci rozdělení SJM vozidlo z jednoho manžela na druhého, bere toto pojišťovna jako zákonný důvod k ukončení pojistné smlouvy. V žádném případě nelze změnit pojistnou smlouvu tak, že se změní pojistník. Taková smlouva by neřešila technickou opravu a nemohla by být tedy pojišťovnou akceptována. Při změně pojistníka musí být stará smlouva zrušena a nová vystavena na nového pojistníka. Pokud si vyberete stejnou poojišťovnu, tak s tím mít určitě problém nebudete.


Avatar uživatele
Zlatý

Je potřeba vědět o jaký typ rozvodu jde a také zda auto nepatří z nějakého důvodu do výlučného vlastnictví manžela.
Jestli jde o rozvod dohodou podle §24 zák. 94/1993, tak jednoduše auto zapíšete do vašeho majetku v dohodě o vyrovnání majetku, po rozvodu si auto přehlásíte na sebe a nemusíte uzavírat žádnou kupní smlouvu.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

hlada to napsal jasně, nač ještě pochybovačné plky?

Avatar uživatele

anonym

ad baghira,
1) tazatelka píše, že je nezanesli, tzn. že kdyby tam od počátku nepatřilo, tak by zmínka byla nedůvodná.
2) Bez ohledu na předchozí vlastnická práva, nemoho za doba trvání manželství, nemůže kupovat jeden z nich něco ze společných peněz, tím méně jeden od druhého.
Laskavě si přečti odkazy, tady nejde o babské a diletantské rady. Toto je odborná rubrika a dikce zákona je jednoznačná - na kecání jsou chaty, tam si může každý navymejšlet do alelujá.

Avatar uživatele

anonym

Podrobný postup vypořádání SJM je v odkazu, je toho 28 stránek přímo z právní praxe. Tady se živelnost a diletantismus opravdu nevyplácí.
http://www.bezplatnapravnipora dna.cz/…
http://www.bezplatnapravnipora dna.cz/…

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1126
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.