jirka F

Může být koronavirus něco podobného jako dýmějový mor ve středověku?

Uvažoval jsem o tom kolikrát.Jestli to nebude něco podobného ve středověku jsem sice nebyl(nemám stroj času)ale co jsem se o tom dočetl tak je to možné ale zajímalo by mně jak to vidíte vy?

Pozor – dýmějový, nikoliv dýmnějový.

zdroj obrázku: pixabay

Nejlepší odpověď
Kepler

Dýmějový mor je z úplně jiné škatulky. Jde o bakteriální infekci přenášenou blechami a následkem jsou záněty lymfatických uzlin, přičemž se tvoří boule – dýměje. Nový druh koronaviru z Číny je virus přenosný z člověka na člověka, příznaky jsou zpočátku jako u nachlazení a pak zápalu plic, postižený má dýchací potíže. Onen koronavirus (ze stejné skupiny jako SARS) už je „přečtený“ a doufejme, že vakcína bude vyrobena včas.

Další odpovědi
Bobek 2

Epidemiologicky to zjevně podobné je. Přenáší se nějak z člověka na člověka a v době vypuknutí epidemie není k dispozici účinný lék, takže hlavní metodou prevence je izolace nakažených jednotlivců, ochrana dosud nenakažených před infekcí a izolace postižených oblastí a regulace cestování.

Všechny epidemie mají v zásadě nějaké společné rysy, byť v detailech se můžou lišit podle toho, která epidemie se šíří kapénkami, která přes nějaké živočichy, rostliny či potravu, která vodou atd. Některé epidemie jsou rychlé a vyhubí procenta nebo desítky procent obyvatel a přeženou se jako stepní požár, jiné jsou spíš pomalé a dlouhodobé a týkají se třeba jen specifických rizikových činností (AIDS)… jistě si lze teoreticky představit i takovou epidemii, která vyhubí 95 % lidstva dříve, než se stačí vzpamatovat. Ale to asi ještě nebude případ tohoto koronaviru.