Dochy

Musí novináři umět či měli by umět základy matiky? (Hrozí exponenciální šíření nákazy)

viz článek https://www.no­vinky.cz/koro­navirus/clanek/cis­lo-r-roste-hrozi-plosne-exponencialni-sireni-40336345

Musí/měli by novináři umět základy matiky? (Hrozí exponenciální šíření nákazy)

a spousta dalších. Všude píší o hrozbě exponenciálního šíření, ale tady není žádná hrozba. Při R>1 přeci jde o exponenciální šíření. Jen můžeme řešit jestli jde o křivku v současnosti strmou nebo pozvolnou a do jaké úrovně to naše zdravotnictví dá a kdy bude nutno s tím něco udělat abychom nemuseli zabrat zimní stadiony… To vážně nikdo z těch pisálků neví co je exponenciála?

Nejlepší odpověď
quentos

Nemusí, ale měli by si zjistit fakta, než něco takového plácnou.
Měli by hlavně umět bezchybně česky, což pisálci z Novinek neumějí ani náhodou. Když napíší článek bez chyb, je to zázrak.

Další odpovědi
nyjono

Nemusí. Je to o informacích, faktech a češtině. Vyjadřování a pravopis.

led

Nemusia, pokiaľ nejde o novinárov zaoberajúcich sa odbornou tématikou.
Tí ostatní v prvom rade musia rozumieť aspoň základom toho, o čom píšu.

annas

nyjono,,

sleduji, že s zajímáte o češtinu, proto jedna připomínka>

Nesprávné – je to o informacích. Je to tzv. otomismus, nesprávný tvar v češtině, kalk z angličtiny.

Vzpomínám si, že v TV běžela reklama, byl v tí tvar, je to o počasí. Ale brzy tuto reklamu stáhli, pak jsem četla, že to bylo na upozornění pozorných posluchačů.