Hm_Ema

Mohu poslat 509 Kč obálkou českou poštou? Pokud ne, jak?

Potřebuji někomu poslat 509 korun obálkou, ale absolutně se v České poště nevyznám. Trochu se bojím, že by se ta obálka mohla ztratit – nebo se obávám zbytečně?
Prosím odpovídejte co nejrychleji a co nejstručněji, ať to ta moje hlava děravá pochopí.. 😁;-)

Nejlepší odpověď
Drap

Ano můžeš. Nikdo ti však nezaručí, že obálka dojde. Můžeš ji poslat i doporučeně a nechat pojistit. I tak nen na 100% zajištěno doručení a poštovné bude cca 130 Kč. Přesně to najdeš v ceníku pošty. Jediný rozumný způsob , pokud nelze použít bankovní převod, je poslat peníze složenkou. Složenku ti dají na poště, vyplníš sumu a adresu svoji i příjemce a je to jisté.

Další odpovědi
Mravenec

Můžeš poslat co chceš, ale je to riziko, že se to někde vytratí…

Raději převod na účet, osobní předání,…

Filip84

Fakticky můžeš, Kč 509.00 se do obálky vleze, pokud to teda nebudeš posílat v korunových mincích, přirozeně.

Prakticky Ti v tom brání to, že tím porušíš uzavřenou poštovní smlouvu.

Obecně je zakázáno posílat v nezapsaných zásilkách a doporučených zásilkách peníze, cheky, obligace, cenné kovy atp. Od toho jsou cenné zásilky – cenné psaní a cenný balík.

V případě ztráty, nebo poškození, obyčejného psaní podnik za škodu neodpovídá – protože podání nestvrzuje.

V případě ztráty, nebo poškození, doporučeného psaní podnik za škodu odpovídá, a to za ztrátu paušální částkou, která nyní činí Kč 1,240.00 v případě doporučeného psaní ekonomického a částkou Kč 1,380.00 v případě doporučeného psaní prioritního. V případě poškození podnik nahradí škodu, která poškozením vznikla, nejvýše však do výše uvedených paušálních částek.

Problém je v tom, že jak Řád listovních zásilek Světové poštovní unie UPU, tak poštovní podmínky České pošty, výslovně stanoví, že peníze se mají zasílat v cenném psaní / cenném balíku, a že v případě, že tomu tak není, podnik za ztrátu či poškození neodpovídá.

Použij, proto, službu cenné psaní. Musíš si koupit zvláštní bezpečnostní obálku na cenné psaní na poště (nebo i v některých papírnictvích ji mají), a pak podnik odpovídá jak za ztrátu, tak za poškození, a to až do výše udané ceny (UP), která může být až do výše Kč 1,000,000.00.

Došlo-li by, tedy, ke ztrátě zásilky, či k jejímu vykradení, podnik Ti vrátí poštovné a zaplatí částku, která bude odpovídat Tebou uvedené, a podnikem stvrzené, UC. Jen poznamenávám, že Řád listovních zásilek Světové poštovní unie UPU zakazuje obsah zásilek nadhodnocovat.

https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/cr/do­porucene-psani
https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/cr/cen­ne-psani

Pepa25

Samozřejmě. Zcela určitě bude zapotřebí smlužba, která potvrzuje dodání, tzn. doporučený dopis nebo ještě lépe cenné psaní. To druhé je naprosto bezpečné z pohledu dodání (běžně jsem jeho pomocí posílal zlaté mince v tisícových hodnotách), ale také nejdražší.

Zdroj: https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/psani/cr/cen­ne-psani

Dochy

Nevím jestli to platí, ale posílání cenin běžnou zásilkou bylo podmínkama služby zakázáno. Šlo poslat jako cenné psaní (pojištěné na udanou hodnotu), nebo jen peníze (hodnotu) poštovní poukázkou.

Filip84

Samozřejmě k Tvému uvážení nechávám, jaký je sensus v tom posílat, ve 21. století, peníze v hotovosti v obálce, jako za Marie Terezie. Možné to je – jak jsem Ti napsal, ale existují, pro většinu situací, vhodnější poštovní služby, jak poslat peníze v régime hotovost – hotovost:

I. poštovní poukaz C

který se vplácí i vyplácí v hotovosti a cenově je i výhodnější, než cenné psaní a

https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-poukazka-c

II. poštovní poukaz D

který se vplácí i vyplácí také v hotovosti, a je-li podán do rozhodné doby, podnik peníze adresátovi doručí nejpozději následující úřední den. Je to, přirozeně, dražší, než poštovní poukaz C.

https://www.ces­kaposta.cz/sluz­by/platebni-a-financni-sluzby-cr/postovni-poukazka-d