Avatar uživatele

Mohl Mojžíš převést svůj lid přes moře suchou nohou?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Všichni přešli. Objevily se nové informace.

Biblický příběh o tom, jak Izraelité při útěku před faraonovými vojsky přešli suchou nohou přes moře, se možná zakládá na pravdě.
Podle vědců ovšem nešlo o božský zásah, ale spíš o kombinaci nezvyklého počasí a chování kapalin.

"Naše simulace poměrně přesně odpovídají biblickému příběhu," vysvětluje Carl Drews, který se podílel na výzkumu Národního střediska pro atmosférický výzkum v americkém státě Colorado.
Nejspíše však nešlo o Rudé moře, ale o mělkou lagunu poblíž delty Nilu, dodává americký tým, který studoval staré mapy a hledal "Rákosové moře", o němž se Bible několikrát zmiňuje.
Archeologické nálezy, informace ze satelitních snímků i prastaré mapy pak podle listu Telegraph vědcům pomohly odhadnout směr proudění vody a hloubku jezera v době před třemi tisíci let.
Šlo o pobřežní lagunu zvanou Tanis, do níž se vlévalo jedno z vedlejších ramen Nilu.

Počítačový model ukázal, že dvanáct hodin trvající východní vítr o síle 101 km/h mohl 1,8 metru hlubokou lagunu "rozdělit".

Vznikl by tak přes tři kilometry dlouhý a bezmála pět kilometrů široký "most". Tento koridor by byl dost velký na to, aby jím mohli Mojžíš a jeho lid projít. Po obou stranách tohoto koridoru se pak vytvořily jakési vodní zdi. Jakmile vítr opadl, tato vodní masa vytvořila mohutnou vlnu, která mohla zalít a zničit egyptské vojsko.

Rozdělení vod můžeme pochopit pomocí dynamiky kapalin. Vítr pohybuje vodní masou zcela ve shodě s fyzikálními zákony. Mohlo tak dojít k vytvoření bezpečného průchodu, který měl na obou stranách vodní zeď. Při ustání větru se pak tato vodní masa náhle do suché prohlubně zřítila," popisuje Carl Drews, jak mohlo k jevu dojít.

Volny.cz
EuroZprávy.cz

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Avatar uživatele
Zlatý

V tomto příběhu si nesmíme představovat moře jako moře vody, ale jen jako mělkou úžinu mezi pevninami. A potom je lecos možné.
Na TV kanálech jako je Discovery, Spektrum, Viasat apod., se objevují různé pořady na podobné příběhy. Zcela logicky byl sestaven pořad o biblických pohromách které byly na Egypt seslány za to, že faraón nechtěl propustit Židy.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.