Tomas006

Mohl by mi někdo blíže vysvětlit, co jsou namotané struny v teorii strun?

Momentálně čtu knihu Elegantní vesmír a mluví se tam o tzv. namotaných strunách mohl by mi prosím tento pojem někdo blíže vysvětlit?

Děkuji za každou odpoved.

Nejlepší odpověď
annas

Když znáte knihu, tak snadněji pochopíte.

Situace v teorii strun je analogická, jelikoz energie pochází ze dvou zdrojů – z vibrací a z navinutí -, jejichz příspěvky k energii se obecně lisí.

Struna můze kruhovou dimenzi omotat jednou, dvakrát, třikrát atd., počet ovinutí nazýváme navíjecím číslem. Energie z navinutí je určena délkou namotané struny a je přímo úměrná součinu poloměru a navíjecího čísla. Vedle navíjení můze struna také vibrovat. Poněvadz jsou energie homogenních vibrací, na které jsme se zaměřili, nepřímo úměrné poloměru, jsou úměrné celočíselným násobkům převrácené (reciproční) hodnoty poloměru -\IR -, která je v tomto případě rovna desetině Planckovy délky. Číslo udávající celočíselný násobek nazýváme vibračním číslem.

Dvě konkurující si definice vzdálenosti podle strunové teorie atd.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:1sy­YaLk3BrUJ:www­.scritub.com/lim­ba/ceha-slovaca/Kvantov-geometrie2057191315­.php+&cd=1&hl=cs&ct=clnk­&gl=cz&client=fi­refox-b

str. 216
files.tranzis­tor.webnode.sk/…/Gre­ene%20Brian%20-%20Elegantny%20ves­mir.doc