marci1

Měli by prarodiče, rodiče a děti spolu trávit Štědrý večer?

Nebo spíše každý sám a navštívit se o 1. nebo 2. svátku vánočním? Zajímají mě vaše názory. Děkuji.:-))

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud to jde, celá rodina u jednoho štědrovečerního stolu je moc fajn. Ale návštěva o svátcích to taky dobře nahradí. Hlavně že se rodina sejde.

Další odpovědi
dudu

Názor kolegy Keplera logicky upřednostňuje zavedené zvyklosti zejména, pokud se společné posezení vztahuje už jen na jednoho z rodičů či prarodičů. Jinak ovšem oba z vlastní zkušenosti upřednostňujeme, aby Štědrý večer prožívala každá rodina samostatně. Jen jednou jsme se takto sešli všichni společně a posezení připomínalo spíše Boží dopuštění.
Jiná situace by ovšem nastala, pokud bychom se v tento den mohli v pozdním létě sejít u nás na chalupě.

Emefej

V našem případě je to z kapacitních důvodů neproveditelné. Nemáme stůl pro 16 osob.

Mc Merkurion

…to je nemožné >>> rodiče má každý z páru, prarodičů je dvakrát tolik, tak které upřednostnit … pamatuješ na komedii „Cesta do Rokycan“ (https://www.csfd­.cz/film/187999-cesta-do-rokycan/prehled/ )? … jak řešit toto dilema? … až mi řekneš jak, rád odpovím na otázku …

mosoj

Každý podle svých možností a jak mu to vyhovuje. Jak vidíš možností je víc a ne vždy jsou reálně proveditelné. My jsme dva a dcera bydlí 100 m od nás v rodinném domku. Takže jdeme za vnoučaty. Na Boží hod přijdou oni k nám.

Jiří Bohumil

Je to individuální a záleží na podmínkách a někdy i na vztazích.
My (prarodiče) konkrétně žijeme spolu s 5-ti člennou rodinou dcery v jednom RD a tak Štědrý večer slavíme společně. A den po Štědrém dni navštívíme rodinu syna, který bydlí 7 km od nás, nebo oni nás.
Všech dohromady by nás bylo už 12 a to nepočítáme prarodiče partnerů našich dětí.
„Vítání“ Nového roku ale slavíme už samostatně, každý ve svém a po svém.
Ale znám i rodiny, kde se nesetkají prarodiče se svými dětmi a vnoučaty, vzhledem k pokaženým vzájemným vztahům, vůbec. ☹