zjentek

Měla by sousedka mít důvod nějak prudce či snad jinak zásadně měnit ceník vajec svých slepiček?

Nám sousedům mění sousedka Anička vajíčka za vše možné, co hospodářství nabízí a pokud kdosi nemá nic na výměnu, tak i prodá po tři kačky, vlastně po tři kačky vajca příležitostně prodává už 20 let, ale těch 20 let své slípky krmí pořád stejně a tím samým krmivem, které dvůr dá a 20 let má slípek na dvoře pořád stejné množství a nakonec i těch vajec od těch slípek dostává 20 let pořád relativně stejné množství. Tak se ptám, jestli by sousedka eventuálně měla nějaký spravedlivý důvod nově nám sousedům své vejce zdražit, bo chceme k sobě být spravedliví a féroví lidé, což je ostatně IMHO účelem každé komunity a třeba mně v mých prostých výpočtech něco uteklo a vám třeba neuteče, zvláště v ekonomice mám trochu slabiny. Děkuju.

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, má důvod. I kdyby je krmila jen odpadem z kuchyně, tak i ten odpad z kuchyně nyní bude výrazně dražší. Prodávat za 3kč vejce je momentálně trochu mimo a okrádá sama sebe.

Další odpovědi
Pepa25

Samozřejmě. Už jen proto, že jiní sousedi trochu dál jí klidně dají 4 nebo 5 korun. Co je na tom spravedlivého to prodávat pořád za 3 koruny?

Drap

I krmení pro slepice je dražší, a spousta jiných věcí, tak je spíše logické, že zvedla i cenu vajec

Filip84

Na tom, co popisuješ, nic ekonomického není, to je čistý socialismus. Jinými slovy, ona platí půdu (nájem, daň z nemovitosti…), na které ty kury žijí. Ona platí krmivo, které ty kury žerou a tvrdit, že „odpad je zadarmo“, je kretenismus nejvyššího kalibru, zadarmo je leda tak vzduch, všecko ostatní se musí zaplatit, ani voda z potoku není zadarmo, protože ženská musí koupit vědro, nebo konev, v které tu vodu donese, a to vědro, nebo ta konev, něco stojí a věčně nevydrží, i tu studnu (hypothetickou) musel někdo postavit a někdo jí musí, co pár let vyčistit. Ani jedno z toho není zdarma, ona i práce jsou peníze – kdyby místo čištění studny uklízela banku, bude mít na hodinu stovku čistá ruka, třeba.

Ano, prostí lidé vaří, jako ožralí millionáři, to je pravda, vyhazují i to, co jde pořád ještě zpracovat (vyvařit, na fond atp.), a tak jako celkově neskutečně plýtvají. Nicméně, Dochy má pravdu: tolik a tolik utratí za suroviny, z kterých něco vaří, a ten odpad, tedy, také něco stojí.

Kura snáší dobře rok od chvíle, co začne snášet. Další rok snáší tak jako reálně dobře. Pak se má kura zaříznout, uvařit paprikás csirke galuskával, kaldoun, nebo třeba 삼계탕, to je dokonale nepodstatné, prostě: něco, no a je potřeba koupit další kury. Chovu obecně neprospívá míchání starších a mladších kur a kohout to nerozchodí, když mu zmorduješ hejno. Takže zaříznout a znovu. No ale to taky něco stojí koupit tucet kuřat, nebo kur s kohoutem.

Před dvaceti lety byla cena všeho úplně někde jinde. Jak těch kuřat, či kur, tak třeba té konve, nebo, co já vím, kameninové misky. Prostě a jednoduše, téměř všeho.

Ta ženská by si měla udělat kalkulaci podobnou, jako se kalkuluje v hospodě jídlo: to se vezmou všecky suroviny, ale opravdu všecky, co do toho jídla jdou a sečte se jejich cena. Pak se to nacení na jednotlivou porci, a pak se k tomu přidá marže, kterou má každá hospoda jinou, ale obvykle je to minimálně trojnásobek + DPH. Takže, jsou-li surovinové náklady Kč 100.00, jídlo bude stát Kč 300.00 + DPH, takže Kč 363.00.

Stejně tak ona by si měla spočítat, kolik ji stojí – dejme tomu – tucet kur s kohoutem, kolik ji stojí, dejme tomu, v průměru za rok ten Hardware, co pro ten chov potřebuje, takže vědra, konve, misky, napáječky etc., no a jaká je průměrná roční snůška vajec, a nakonec náklady na jedno vejce.

A pak by si měla stanovit přiměřenou marži. Jestli máte nějaký sousedský vztah, jak popisuješ, tak ano, tak ta marže může být, skrze to, nižší, ovšem Kč 3.00 je Sicher pod náklady, takže bába vás, vlastně, dotuje.

aliendrone

Záleží na tom, JAK to vaše „komunitní hospodářství“ funguje. Pokud od jiných sousedka nakupuje za výrobní ceny (u vejce je to cca 2,70Kč myslím), tak nemá důvod. Ale „Pražákům“ (obyvatelům měst) bych pod 6Kč NEPRODAL, páč to je dnes akční cena těch nejmenších pidivajíček od „průmyslových kuřic“, kdežo ona bude mít jednak větší, druhak kvalitnější (protože domácí), žádný polský klecový chov krmený karcinogeny a víbůhčím. Tož asi tak. 🙂

zjentek

25, nedají! Jsi normální? Kde žiješ, odkud působíš?

Pepa25

Na Svinově nestihne rozložit stolek a po pětikoruně bude mít vše prodané …

zjentek

Svinov ovšem není na PRAJZSKÉ! 😉😉😉

zjentek

Filip no hlavně tady nic nestavěj a nečisti a poteče zadarmo a všem je třeba urovnat si v bembeřici prastaré principy od kterých se bůhví proč ti nejnebezpečnější kreténi odklonili.

zjentek

Dochy, nesouhlasím. Odpad nemůže být dražší, odpad je odpad. Nesežerou- li ho slepičky, končí na kompostu.

Dochy

Ale on i ten odpad do kompostu má svou cenu. Jo, je to odpad z kuchyně. Ale pokud nedá do kompostu odpad nebude kompost. Nebude kompost, bude muset dojít koupit hnojivo.
Ale jsou i další náklady. O ty slepice se zkrátka musí starat. Proč si nezařídíš vlastní slepice? Budeš pak mít vejce „zadarmo“.

aliendrone

Dochy>>> Technická – odpad z kuchyně přeci patří na hnůj (nikoliv do kompostu, leda by byl „tříděný“), ne? 😮
BTW – jsem jen Pražák, do 5 let jsem si myslel, že mléko „roste v lahvích“ (protože v lednici z poloprázdné láhve NAJEDNOU byla plná 😉 🙂 ), tak mě berte s rezervou a PLS objasněte mi to. THX! 😄

Dochy

hnůj jsou s odpuštěním s**čky se stelivem (prakticky okamžitě po vyvezení lze použít na poli i když obvykle, se nechává uležet – u některých druhů je to až nutnost)

kompost je zpracovávaný (tlející a zetlelý) rostlinný odpad (tj i zbytky z kuchyně s vyjímkou tuků a masa), smíchaný s nějakou tou zeminou. Použitelný víceméně když už původní rostlinné složky nejsou rozeznatelné.

Nicméně v „malém“ (domácí chov 5 slepic apod) se vše vhodné vyváží na jednu hromadu, kde se to nechá zpracovat a říkat se tomu dá dle libosti.

Filip84

Takže jsi nepochopil nic. To jsem předpokládal, že ztrácím čas: taky možnost!

zjentek

Jako popravdě, když ten odpad skončí v kompostu tak do kompostu přitáhne ty slepičky a ty ho tak či onak prošmejdí, prohrabou a prozobou, odpad je odpad, chápeš a jsou to jen slepice, přijdou tam, vím to, nic se neušetří. (;

Dochy

Popravdě di odpověz na otázku: Proč už nemáš vlastní slepice a proč tedy nemáš vejce zadarmo?

zjentek

Ale to víš že mám své slepice. Mě prostě baví sledovat vola filipa jak je marný nervozní a vlastně tak nějak v prdeli už při pouhé představě života bez dostatku penízků, to neřeš, to vy nepochopíte, je to vůbec o jiným smyslu bytí ke kterýmu když nečichneš tak o jeho existenci vlastně nevíš, prostě nevíš, no… 😉