Měl by být v katolické církvi celibát dobrovolný?

Co si myslíte o názoru slovenského kněze Michala Lajchy? ( https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/484129-slovensky-knez-chtel-aby-byl-celibat-dobrovolny-cirkev-ho-suspendovala.html) Měl by být pro kněze celibát dobrovolný? Je pravda, že celibát nemá v Bibli žádnou oporu a jiné církve jej jako povinný nemají. Není celibát u církve jen přežitek ze středověku (kde mimochodem kněží běžně mívali děti) ale církev jej zavedla kvůli majetku? Jaký na to máte vy názor? Není taky suspendace kněze trochu přehnaná a neoprávněná?

Já osobně jako praktikující katolík s panem Lajchou souhlasím a podle mě tím kněží jen trpí a podporuje to pedofílii v církvi. Koneckonců kněží jsou taky lidé a Bible v podstatě nic takového jako snatek kněžích nezakazuje. Myslím si, že suspandate je v takovém případě neoprávněná a od církve trochu přehnaná.

Nejlepší odpověď
Drap

Nemyslím si o tom nic. Nemám problém s celibátem. Je to věc katolické církve a každý kněz předem ví do čeho jde.

Další odpovědi
ivzez

Celibát by podle mne měl být dobrovolný.

O suspendaci kněza Michala Lajny si myslím,
že byl kněz církvi „nepohodlný“ už dříve.

Ale zajímalo by mne, jestli existuje nějaká studie, která by potvrzovala,
že zneužívání dětí katolickými duchovními má příčinu právě v celibátu.

Mně se jeví pravděpodobnější, že se tomuto povolání poměrně často
věnují morálně pokřivení lidé → v tom bych viděla hlavní příčinu. Nezdá se
mi moc pravděpodobné, že by u tolika duchovních šlo o „náhradní aktivitu“.

Ovšem je to jenom laický názor, mohu se mýlit.

annas

O celibátu se diskutuje dlouho.

Pročtěte si článek "Celibát katolických kněží – ideál a skutečnost
autor: Hermann Wieh, Pastoralblatt, 3/1993, s.69–76, přeložil Ondřej Bastl

https://www.get­semany.cz/node/155
--

Je to rozporuplné, ale když jde křesťan ke zpovědi a vyznává se knězi ze svých hříchůl, a má dostat rozhřešení od člověka, který je stejný jako on.

Jsou známé sexuální skandály, statistiky uvádějí, že sexuálním životem žije asi polovina kněží se svými hospodyněmi nebo jsou homosexuály, stejně jako pedofilie kněží.

Ubyly by sexuální skandály u ženatých kněží?

U nás papež povolil výjimku a "udělal "oficiálně z ženatého muže kněze v římské-katolické církvi, jinak by m nevém zda koná bohoslužby, nebo se věnuje charitatviní činnosti.

Kdysi v minulosti byl celibát dobrovolný, změnila ho až papežská reforma. – myslím ve 11. č 12. století.

Zřejmě i církev váhá se zrušením celibátu mložní kvůli majetku – přišla by o něj kvůli dědictví, druhý důvod kněžský úřad vyžaduje sebeobětování a sebezapření.

Ale je pravda, že se morální hodnoty posouvají v celé společnosti. Ale každodenní skutky ukážou, jaký je kdo člověk. Čistému, vše čisté …

Nějak to neřeším.

EKSOT123

Podobná otázka tu byla asi před 3 roky, takže nebudu rozvádět, co bylo řečeno tam. V první řadě, pokud by si člověk na tohle chtěl udělat zodpovědný názor, by byla asi konzultace s biskupem, nebo jak to oficielně církev prezentuje. Něco by se o tom asi našlo i v podrobném katolickém katachismu, který u nás vyšel v 90. letech. To by měl být základ pro tvorbu názorů. Já tu dám jen pár mých postřehů.
První věc, co člověka asi napadne, kromě těch majetků, že to církev zavedla, aby obnovila upadající církev, omezila neřády. Pokud tedy předpokládáme, že člověk, který je ochotný se vzdát manželství, že to asi myslí s Bohem doopravdy a půjde mu o Boží věc v první řadě. Tedy to určitě je dobrý a platný argument, ale, lidé jsou různí, takže to neplatí zcela všeobecně a výsledek, jak vidno není zdaleka 100%.
Co k tomu Kristus? Napadají mě 3 body. Cituji to jen orientačně, snad to moc nepopletu: 1) „Pane budu tě následovat, kamkoliv půjdeš!“ Ježíš odvětil: „Lišky mají doupata, ptáci hnízda, ale Syn člověka nemá, kam by hlavu složil. 2) "Mistře, proč se tví učedníci nepostí?“ Ježíš odpovídá: „Mohou se svatebčané postit, když je ženich s nimi? Ale ženich bude od nich vzat, a pak i oni se budou postit.“ 3) Ježíš mluví o stavu o přednostech panického stavu, a že někteří se tak rozhodli kvůli božímu království. Ale dodává, že ne každému je dáno to pochopit.
Začnu od posledního bodu ad 3), tedy člověk samotný je volnější jak časem, majetkem, srdcem, pro Boha, není rozpolcen, a i v obtížných situacích, jako třeba za komunismu, nemusí dělat takové kompromisy, jde mu jen o vlastní krk. Ale přiznám se, že tak nějak patřím do té skupiny, které nebylo dáno to zcela chápat. A do stejné skupiny stoprocentně patří i ten kněz Laicha, jen mu to nedochází, myslí si, že je gerój. (Pozor tím nijak nechci předjímat odpověď na naši otázku)
Když je kněz, který se rozhodl k celibátu protože mu to bylo dáno, protože chce mít srdce volné pro Boha, nebo, co víc, chce se svým tajemným způsobem s Bohem spojit právě i svým panictvím, tak to z něj i vyzařuje a jeho pastorace, nebo jen samo bytí více zprostředkuje ovečkám Boha.
ad 2) Pokud bychom měli onen půst vztáhnout na půst od manželství, tak jistě to tak chápe i část řeholníků a kněží, jako dobrovolný půst z lásky ke Kristu. Ano, šlechetný záměr – ne všem je nám v plnosti dáno a myslím, že i kdo to bere takto, tak se to počítá. Ale když pak nastanou různé situace, člověk má malý nadhled a nezvládne to. Kněží odpadnou. Možná ale, než suspendace, by bylo od církve vhodnější, kdyby nabízela, kněžím , kteří se cítí zvikláváni ohledně svého povolání, kdyby jim nabízela preventivní exercicie a konzultzace. To by bylo ovšem něco platné jen pro pokorné kněze, ne pro světoznalce, kteří místo aby věc řešili doma, s tím jdou ven. Malinko odbočím, historie by nás mohla poučit, jak snadné je rozbít, rozdělit církev. Jednota církve je myslím větší hodnota, než okamžité vyřešení nějakého dílčího problému. Myslím, že kdyby Luther, nebo Hus věděli, co to přinese, jednali by jinak.
Ad 1) Kristus jasně ukázal, že chce následovníky, kteří jsou ochotni opustit vše, i rodinu. Svým způsobem je mi toto téma bezdomovectví velmi blízké. Ale zpět k otázce. Ježíš tedy ukázal, co čeká pravé následovníky, ale co vše z toho plyne, nevím. Ježíš má dost následovníků nejen mezi kněžími a řeholníky, ale i mezi řadovými křesťany, ženatými, i svobodnými. Z nichž sem tam někdo se nechá vysvětit na jáhna, jáhen může v mnoha věcech zastat kněze. Ale zřejmě by nebylo na škodu, kdyby určitá, menší část ženatých byla přímo kněžími, kvůli praktičtějšímu postoji například při zpovědi a tak. Ale to je jen názor.

autacek

Pokud se rozhodl kněz zasvětit svůj život bohu, asi existoval nějaký důvod, proč mu byly světské radosti upírány. Navíc rozhodnete-li se pro tuto práci, resp. poslaní, musíte tomu z plna věřit a ne to dělat pouze jako zaměstnání.

Namítnete, že to v mnohých jiných církvích není problém? Jestli on nebude problém s tím ohlupováním lidí obecně. Představa, jak si pan farář ráno před mší užije (bez antikoncepce) klasiku, orálek, análek, a pak bude něco kázat o slušnosti a poslušnosti k Bohu, mi přijde poněkud úsměvná.

led

Vstupom do kňazského alebo mníšskeho stavu katolík prijíma dobrovoľne aj celibát.
Dodržiavanie celibátu je jedným z bodov rozluky nekatolíckych kresťanských náuk od klasického konzervatívneho katolickeho vyznania.
V súčasnosti prechádza katolícka cirkev veľkými zmenami v chápaní zákonov viery a jednotlivých prikázaní v súvislosti aj so samotným človekom a jeho miesta vo Vesmíre.

Pajena

Napište mi soukromou zprávu žádnou moudrou obálku nemám

CzechCountry

Toto téma je na dlouhé theologické rozbory – tek tedy jen můj názor ryze praktický:

  1. Žije-li kněz v celibátu (existují i výjimky, kterým ale musí být dán speciální souhlas, moc často se to neděje, z doslechu znám jeden případ), je spoután péčí o manželku, rodinu, kterou musí živit, stojí ho to hodně času a energie. Ten by ale jako kněz měl dávat do péči o farnost. Když se začne živě debatovat v katolické církvi o zrušení celibátu a začne se juchat, jak to bude super atd., začnou nás evangelické církve upozorňovat, že z vlastní zkušenosti je rozvodovost kazatelů (či jiných duchovních) mnohem vyšší než u normálních lidí, neboť ti lidé nemají sílu na to zvládat péči o rodinu i o věřící zároveň, tudíž jedno z toho zanedbávají (ať vědomě, či nevědomě)
  2. Knězem se člověk stává dobrovolně, ví do čeho jde a měl by na to být připraven
  3. V případě nějaké antikatolické nálady může byt svobodný kněz svobodnější, neboť nemusí brát ohled na rodinu a jediný, kdo to může schytat je on (vzpomeňme třeba na Toufara, kněží, kteří byli zabiti za komunistů, nacistů atd.)

ivzez

@Pajena:

Napsala jsem a popsala postup.
Budu ráda, jestli se ozveš.

anonym

Taky jsem znova napsal pajeně i s postupem, tak doufám taky že se ozve. Návod jak poslat zprávu je dost jednoduchý na pochopení a někdo v jejím věku by s tím neměl mít problém.

ivzez

S pochopením Pajena problém mít nebude, ale zatím je tu krátce, nemusí ještě vědět, co kde najde.
(Já jsem to tu objevovala postupně a i po několika letech se občas musela na něco zeptat.)