hanny 2

Máte rádi trdelník a víte něco o jeho historii?

Doplňuji:
Mně chutná moc,ale musí být horký,čerstvě upečený.Asi k tomu přispěje i atmosféra vánočních trhů.
Ale hlavně mně pobavilo to,že se tomu válci,na který se namotává,říká TRDLO,viz text – „Trdelník se vyrábí z kynutého těsta, jehož základ tvoří mouka, kvasnice a tuk. Namotává se na válec, takzvané trdlo (původně bukový či dubový dřevěný válec, dnes kovový). Poté se peče nad žárem a nakonec se obaluje ve směsi skořice, cukru, vanilky a oříšků. Skořice jde nahradit i kakaem či kokosem.“

Nejlepší odpověď
annas

Trdelník mám ráda, poprvé jsem ho ochutnala před několika lety na Slovensku. Nyní se prodává i u nás.

Historie trdelníků sahá až k 18. století. Maďaři, Slováci i Češi se přou o jeho historii. Pravda je, že trdelník pekli naši předci odedávna, i když v každém kraji vždy podle toho, co nabízela okolní příroda a co lidem nejvíce chutnalo.
Trdelník nesměl chybět zejména na svatbách, křtinách a při církevních svátcích. Nosíval se jako dárek a vždy příjemně obohatil jídelníček.

Ještě pověst
Ve starých knihách se píše příběh o jakémsi moravském knížeti a jeho pobočníkovi, kteří upadli do tureckého zajetí. Tito muži si prý vysloužili svobodu tím, že pro mocného sultána upekli nad ohněm pomocí starého kopí lahodné pečivo posypané cukrem, skořicí a mandlemi. Sultán byl natolik okouzlen chutí této laskominy. Daroval jim svobodu a navíc je zasypal zlatem a dovolil jim návrat domů. O pravdivosti tohoto příběhu už můžeme jenom spekulovat, jisté ale je, že originální trdelník je lahodná pochoutka, kterou vyhledávají labužníci a znalci dobrého jídla.

Doplňuji:
Ještě doplním další význam slova trdlo.
Kromě válce, jak uvedla Hanny, znamená trdlo jakousi paličku, jíž se něco tluče, rozmělňuje, např. ve hmoždíří. Slovo se užívalo i u nás na Hané.
Dřevěné trdlo mám doma a stále používám.

Jinak také trdlo = pojmenování nemotory, nešiky, nemehla.

Zdroj: http://trdelnik-original.cz/

Další odpovědi
Adri ..

Ano mám ho ráda :) Nejvíce skořicový a kakaový.

www

Ani ne, nejsem na takový pochutiny 😉 Maso je maso!

hanulka11

ochutnala jsem ho ze zvědavosti ,ale nic moc mi nechutnal…

annas

Zjistila jsem další informace – viz otázka.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/staroceske-trdlo-mi-neprijde-staroceske

Některé prameny ale uvádějí, že se trdelník do Česka dostal příchodem Valachů, kteří se v 14. až 17. století stěhovali na české území z Rumunska. V tehdejší době ale ještě těsto neobsahovalo kvásek.

http://ekonomi­ka.idnes.cz/trdel­nik-hrstka-testa-ktera-dobre-vydelava-fkc-/ekonomika.as­px?c=A101230_125615_e­konomika_spi

annas

Trdelních schválila EU jako slovenský výrobek.
http://pragmit­herz.blogspot­.cz/2014/04/trdel­nik-ein-sehr-beliebtes-sussgeback.html