Avatar uživatele
Registrovaný

máte právo uvolňení z práce při studiu?

studuji druhým rokem nástavbové studium,dodělávám si maturitu,v práci mi zatím vždy vyšli vstříc a měla jsem na den co studui volno,ale již druhým měsícem musím do práce a tím pádem nemohu do školy,začala jsem studovat sama od sebe,není to přání zaměstnavatele..ale chci se zeptat jestli existuje nějáký zákon který nařizuje zaměstnavatelům dávat studujícím volno...moc děkuji za odpověd...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Pokud z důvodu studia nebudete moci konat práci, kterou máte sjednanou v pracovní smlouvě, bude se jednat o tzv. překážku v práci na straně zaměstnance.
Jakmile se o této překážce dozvíte, máte povinnost požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna. Na jeho poskytnutí však obecně nemáte právní nárok – je na vůli zaměstnavatele, zda vám ho poskytne, či nikoli. Jediná výjimka by nastala, pokud by se jednalo o studium, během něhož byste měla získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce a které by zároveň bylo v souladu s potřebou zaměstnavatele.
Pokud takové studium zasahuje do pracovní doby, je překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu.
Jestliže se tedy o tento výjimečný případ nejedná, zákonný nárok na poskytnutí pracovního volna nemáte, můžete se však se zaměstnavatelem na poskytnutí pracovního volna a jeho případném napracování dohodnout.

http://www.phil.muni.cz/…

http://www.google.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Takový dotaz už tu nedávno padl. Zodpovím jej znovu:
Čerpat studijní úlevy může pracovník, který studuje školu na základě požadavku zaměstnavatele. K tomu by měla být uzavřena dohoda o doplnění vzdělání a setrvání studujícího zaměstnance v pracovním poměru u zaměstnavatele na určité období po úspěšném ukončení školy. Pokud nemáte žádnou takovouto dohodu uzavřenou, tak se můžete jedině se zaměstnavatelem pokusit domluvit, že studovat budete v rámci svého pracovního volna (dovolená, náhradní volno).
Zaměstnavatel ale není povinen Vám studium umožnit.

Zbytek najdete v příslušné vyhlášce:
140/1968 Sb. Vyhláška ministerstva školství o pracovních úlevách
www.esipa.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Je to tak jak píše očko.
Se studiem při zaměstnání musí na začátku studia souhlasit zaměstnavatel.
Pokud dá souhlas ,je povinen pak poskytovat placené studijníé volno v rámci zákona. Pokud souhlas nedá , nemá žádnou takovou povinnost a je to pouze jeho dobrá vůle.


Avatar uživatele
Zlatý

Obávám se, že pokud studuješ NE na přání zaměstnavatele, nemusí tě uvolňovat ani poskytovat jiné úlevy. Nemá k tomu žádný důvod.
Vžij se do zaměstnavatelovy situace. Kdo za tebe dělá práci, když v ní nejsi? Je tam někdo, kdo by za tebe zaskočil? A chce třeba příplatek za přesčasy? Proč by mu to měl někdo platit, když ten, co chybí, má volno ze své vůle.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2596
Zlatý Drap 1747
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 541
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.